Rozporządzenie wykonawcze 2016/166 w sprawie ustanowienia szczegółowych warunków mających zastosowanie do przywozu z Indii środków spożywczych zawierających liście pieprzu betelowego ("Piper betle") lub składających się z tychże liści, oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (WE) nr 669/2009

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/166
z dnia 8 lutego 2016 r.
w sprawie ustanowienia szczegółowych warunków mających zastosowanie do przywozu z Indii środków spożywczych zawierających liście pieprzu betelowego ("Piper betle") lub składających się z tychże liści, oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (WE) nr 669/2009
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 53 ust. 1 lit. b) ppkt (ii),

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt 2 , w szczególności jego art. 15 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 53 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 przewidziano możliwość przyjęcia odpowiednich unijnych środków nadzwyczajnych dotyczących paszy i żywności przywożonych z państwa trzeciego, w celu ochrony zdrowia ludzkiego, zdrowia zwierząt i środowiska, w przypadku gdy istniejącemu ryzyku nie można wystarczająco zapobiec za pomocą środków wprowadzonych indywidualnie przez państwa członkowskie.

(2) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 669/2009 3 ustanowiono zwiększony poziom kontroli urzędowych przywozu niektórych rodzajów pasz i żywności niepochodzących od zwierząt, wymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia. Liście pieprzu betelowego (Piper betle L.) pochodzące z Indii od dnia 1 kwietnia 2014 r. podlegają kontrolom urzędowym o zwiększonej częstotliwości pod kątem obecności wielu szczepów salmonelli.

(3) Wyniki kontroli o zwiększonej częstotliwości, przeprowadzanych przez państwa członkowskie w ramach rozporządzenia (WE) nr 669/2009 względem wspomnianych środków spożywczych, wskazują, że częstotliwość przypadków niezgodności z kryteriami mikrobiologicznymi dotyczącymi tychże środków spożywczych, ustanowionymi w przepisach Unii, jest wciąż wysoka. Od roku 2011 do systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach zgłoszono około 90 powiadomień 4 ze względu na obecność wielu chorobotwórczych szczepów salmonelli w pochodzących lub wysyłanych z Indii środkach spożywczych zawierających liście pieprzu betelowego lub składających się z tych liści.

(4) Wyniki te stanowią dowód na to, że przywóz tych środków spożywczych stanowi ryzyko dla zdrowia ludzkiego. Pomimo zwiększenia częstotliwości kontroli na granicach Unii sytuacja nie uległa poprawie. Co więcej, władze Indii nie przedstawiły konkretnego i zadowalającego planu działań służących zaradzeniu niedociągnięciom i uchybieniom w systemach produkcji i kontroli, pomimo wyraźnego żądania Komisji Europejskiej.

(5) W celu ochrony zdrowia ludzkiego w Unii konieczne jest zapewnienie dodatkowych gwarancji w stosunku do wspomnianych środków spożywczych z Indii. Wszystkim przesyłkom liści pieprzu betelowego z Indii powinno zatem towarzyszyć świadectwo zdrowia stwierdzające, że wspomniane środki spożywcze zostały wyprodukowane zgodnie z przepisami dotyczącymi higieny ustanowionymi w rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 5 , że pobrano z nich próbki, które zbadano w kierunku salmonelli, i że stwierdzono, iż wspomniane środki spożywcze są zgodne przepisami Unii; przesyłkom tym powinny również towarzyszyć wyniki badań analitycznych.

(6) Ze stosowania przepisów niniejszego rozporządzenia należy wyłączyć przesyłki o charakterze niehandlowym.

(7) Pobieranie próbek i analizy przesyłek powinny być wykonywane zgodnie z odpowiednimi przepisami Unii. W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2073/2005 6 ustanowiono obowiązujące w Unii kryteria mikrobiologiczne dotyczące środków spożywczych, jak i przepisy dotyczące pobierania próbek w celu przeprowadzania urzędowych kontroli pod kątem kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych.

(8) Władze Indii podały do wiadomości Komisji nazwę właściwego organu, którego upoważniony przedstawiciel jest uprawniony do podpisywania świadectw zdrowia.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 669/2009.

(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres

1.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się do przesyłek środków spożywczych zawierających liście pieprzu betelowego ("Piper betle L.", powszechnie znanego jako "pieprz żuwny" lub "betel") lub składających się z tychże liści, w tym do środków spożywczych zgłaszanych pod kodem CN 1404 90 00, pochodzących lub wysyłanych z Indii, określonych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.
2.
Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przesyłek środków spożywczych, o których mowa w ust. 1, przeznaczonych dla osoby prywatnej wyłącznie do indywidualnego spożycia i na własny użytek. W przypadku wątpliwości ciężar dowodu spoczywa na odbiorcy przesyłki.
Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się definicje ustanowione w art. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 178/2002, art. 2 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 oraz art. 3 rozporządzenia (WE) nr 669/2009.

Artykuł  3

Przywóz do Unii

Przesyłki środka spożywczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1, mogą być przywożone do Unii jedynie zgodnie z procedurami określonymi w niniejszym rozporządzeniu.

Przesyłki takiego środka spożywczego mogą być wprowadzane do Unii jedynie poprzez wyznaczone miejsce wprowadzenia zdefiniowane w rozporządzeniu (WE) nr 669/2009.

Artykuł  4

Wyniki pobrania i analizy próbek

1.
Do przesyłek środka spożywczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1, dołącza się wyniki pobrania i analizy próbek, przeprowadzonych przez właściwe organy Indii w celu zapewnienia przestrzegania przepisów Unii o kryteriach mikrobiologicznych dotyczących salmonelli w odniesieniu do środka spożywczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1.
2.
Pobranie próbek, o którym mowa w ust. 1, musi być przeprowadzone zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2073/2005.
Artykuł  5

Świadectwo zdrowia

1.
Przesyłkom towarzyszy również świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem określonym w załączniku II.
2.
Świadectwo zdrowia wypełnia, podpisuje i weryfikuje upoważniony przedstawiciel właściwego organu Indii.
3.
Świadectwo zdrowia sporządza się w języku urzędowym lub jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego, w którym znajduje się wyznaczone miejsce wprowadzenia. Państwo członkowskie może jednak wyrazić zgodę, aby świadectwa zdrowia sporządzano w innym urzędowym języku Unii.
Artykuł  6

Identyfikacja

Każdą przesyłkę środka spożywczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1, oznacza się kodem identyfikacyjnym, który odpowiada kodowi identyfikacyjnemu podanemu w wynikach pobrania i analizy próbek, o których mowa w art. 4, oraz w świadectwie zdrowia, o którym mowa w art. 5. Wspomniany kod identyfikacyjny umieszcza się na każdym pojedynczym worku lub innym rodzaju opakowania wchodzącego w skład przesyłki.

Artykuł  7

Uprzednie zgłaszanie przesyłek

1.
Podmioty prowadzące przedsiębiorstwo spożywcze lub ich przedstawiciele z wyprzedzeniem zgłaszają właściwym organom w wyznaczonym miejscu wprowadzenia planowaną datę i godzinę fizycznego przybycia przesyłek środka spożywczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1, jak również rodzaj przesyłki.
2.
W celu uprzedniego zgłoszenia wspomniane podmioty wypełniają część I wspólnotowego dokumentu wejścia (CED) określonego w art. 3 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 669/2009 i przekazują ten dokument właściwemu organowi w wyznaczonym miejscu wprowadzenia przynajmniej na jeden dzień roboczy przed fizycznym przybyciem przesyłki.
3.
Przy wypełnianiu wspólnotowego dokumentu wejścia zgodnie z niniejszym rozporządzeniem podmioty prowadzące przedsiębiorstwo spożywcze uwzględniają w odniesieniu do środka spożywczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1, wskazówki dotyczące wspólnotowego dokumentu wejścia określone w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 669/2009.
Artykuł  8

Kontrole urzędowe

1.
Właściwy organ w wyznaczonym miejscu wprowadzenia przeprowadza kontrole dokumentacji w odniesieniu do każdej przesyłki środka spożywczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1, w celu sprawdzenia zgodności z wymogami określonymi w art. 4 i 5.
2.
Kontrole identyfikacyjne i bezpośrednie środka spożywczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, przeprowadza się zgodnie z art. 8, 9 i 19 rozporządzenia (WE) nr 669/2009 z częstotliwością określoną w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.
3.
Po zakończeniu kontroli właściwe organy:
a)
wypełniają odpowiednie pozycje w części II CED;
b)
dołączają wyniki pobrania i analizy próbek, przeprowadzanych zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu;
c)
nadają numer referencyjny CED i wpisują go na wspólnotowym dokumencie wejścia;
d)
opatrują CED pieczęcią i podpisem;
e)
sporządzają oraz zachowują kopię CED opatrzonego pieczęcią i podpisem.
4.
Oryginały wspólnotowego dokumentu wejścia i świadectwa zdrowia wraz z dołączonymi wynikami pobrania i analizy próbek, o których mowa w art. 4, towarzyszą przesyłce podczas transportu aż do momentu dopuszczenia jej do swobodnego obrotu. W odniesieniu do środka spożywczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1, w przypadku zezwolenia na dalszy transport przesyłek w oczekiwaniu na wyniki kontroli bezpośrednich, wydaje się w tym celu poświadczoną kopię oryginału wspólnotowego dokumentu wejścia.
Artykuł  9

Podział przesyłki

1.
Przesyłek nie można dzielić do czasu zakończenia wszystkich kontroli urzędowych i wypełnienia CED w całości przez właściwe organy, jak przewidziano w art. 8.
2.
W przypadku późniejszego podziału przesyłki każdej jej części podczas transportu towarzyszy poświadczona kopia CED do czasu dopuszczenia przesyłki do swobodnego obrotu.
Artykuł  10

Dopuszczenie do swobodnego obrotu

Dopuszczenie przesyłek do swobodnego obrotu jest możliwe, pod warunkiem że podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze lub jego przedstawiciel przedstawi organom celnym (fizycznie lub w formie elektronicznej) CED należycie wypełniony przez właściwy organ po przeprowadzeniu wszystkich kontroli urzędowych i po stwierdzeniu korzystnych wyników kontroli bezpośrednich, o ile takie kontrole są wymagane. Organy celne dopuszczają przesyłkę do swobodnego obrotu wyłącznie pod warunkiem że pozytywna decyzja właściwego organu jest potwierdzona w polu II.14 i podpisana w polu II.21 wspólnotowego dokumentu wejścia.

Artykuł  11

Niezgodność z przepisami

Jeżeli podczas kontroli urzędowych stwierdzona zostanie niezgodność z właściwymi przepisami Unii, właściwy organ wypełnia część III CED i podejmuje się działania na podstawie art. 19, 20 i 21 rozporządzenia (WE) nr 882/2004.

Artykuł  12

Sprawozdania

Co trzy miesiące państwa członkowskie przedkładają Komisji sprawozdanie ze wszystkich wyników analitycznych uzyskanych w ramach prowadzonych na podstawie niniejszego rozporządzenia kontroli urzędowych przesyłek przedmiotowego środka spożywczego. Sprawozdanie to przedkłada się w miesiącu następującym po zakończeniu każdego kwartału.

Sprawozdanie zawiera następujące informacje:

-
liczbę przywiezionych przesyłek,
-
liczbę przesyłek, z których pobrano próbki do analizy,
-
wyniki kontroli przewidzianych w art. 8 ust. 2.
Artykuł  13

Koszty

Wszelkie koszty poniesione w wyniku kontroli urzędowych, w tym koszty pobierania próbek, analiz, magazynowania i wszelkich środków zastosowanych w następstwie niezgodności z przepisami, ponoszą podmioty prowadzące przedsiębiorstwo spożywcze.

Artykuł  14

Środki przejściowe

Na zasadzie odstępstwa od art. 4 ust. 1 i art. 5 ust. 1 państwa członkowskie zezwalają na przywóz przesyłek żywności, o której mowa w art. 1 ust. 1, które opuściły państwo pochodzenia przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia bez świadectwa zdrowia oraz wyników pobrania i analizy próbek.

Artykuł  15

Zmiana w rozporządzeniu (WE) nr 669/2009

W rozporządzeniu (WE) nr 669/2009 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  16

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 lutego 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Żywność niepochodząca od zwierząt podlegająca środkom przewidzianym w niniejszym rozporządzeniu:

Pasze i żywność (zamierzone przeznaczenie) Kod CN (*) Podpozycja TARIC Państwo pochodzenia lub wysyłki Zagrożenie Częstotliwość kontroli bezpośrednich i identyfikacyjnych (%) przy przywozie
Liście pieprzu betelowego (Piper betle L.) - (Żywność) ex 1404 90 00 10 Indie (IN) Salmonella (**) 10
(*) Jeżeli tylko niektóre produkty w ramach danego kodu CN muszą zostać poddane kontroli, a w nomenklaturze towarów w ramach tego kodu nie wyróżniono żadnych podziałów, kod CN jest oznaczony "ex".

(**) Metoda referencyjna EN/ISO 6579 lub metoda poddana walidacji w odniesieniu do metody referencyjnej, zgodnie z art. 5 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  II

Świadectwo zdrowia dotyczące przywozu do Unii Europejskiej

.................................................................................................................................................. 7

Kod przesyłki .................................................. Numer świadectwa ..........................................

Zgodnie z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/166 w sprawie ustanowienia szczegółowych warunków mających zastosowanie do przywozu z Indii liści pieprzu betelowego ("Piper betle")

.......................................................................................................................................................

...................... (właściwy organ, o którym mowa w art. 5 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/166)

ZAŚWIADCZA, że następującą żywność: ..................................................................................

................................................ (wpisać nazwę żywności, o której mowa w art. 1 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/166)

w niniejszej przesyłce składającej się z: ........................................................................................

.......................................................................................................................................................

.............................. (opis przesyłki i produktu, liczba i rodzaj opakowań, masa brutto lub netto)

załadowanej w ............................................................................................. (miejsce załadunku)

przez ............................................................................................................. (dane przewoźnika)

wysyłanej do .......................................................................... (miejsce i państwo przeznaczenia)

pochodzącej z zakładu ..................................................................................................................

................................................................................................................ (nazwa i adres zakładu)

wyprodukowano w warunkach odpowiadających przepisom rozporządzenia (WE) nr 852/2004.

Z przesyłki tej pobrano próbki zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2073/2005 w celu skontrolowania obecności szczepów salmonelli

w dniu ......................... (data), które poddano analizie laboratoryjnej w dniu ...........................

(data) w ........................................................................................................................................

(nazwa laboratorium). W załączeniu znajdują się szczegółowe informacje dotyczące pobierania próbek, zastosowanych metod analizy i wszystkie wyniki badań.

Sporządzono w ..................................................... w dniu ..........................................................

Pieczęć i podpis upoważnionego przedstawiciela właściwego organu, o którym

mowa w art. 5 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2016/166

ZAŁĄCZNIK  III

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 669/2009 skreśla się pozycję w brzmieniu:

Pasze i żywność (zamierzone przeznaczenie) Kod CN (1) Podpozycja TARIC Państwo pochodzenia Zagrożenie Częstotliwość kontroli bezpośrednich i identyfikacyjnych (%)
"Liście betelu (Piper betle L.) -(Żywność) ex 1404 90 00 10 Indie (IN) Salmonella (10) 50"
(1) Jeżeli tylko niektóre produkty w ramach danego kodu CN muszą zostać poddane kontroli, a w nomenklaturze towarów w ramach tego kodu nie wyróżniono żadnych podziałów, kod CN jest oznaczony "ex".

(10) Metoda referencyjna EN/ISO 6579 lub metoda poddana walidacji w odniesieniu do metody referencyjnej, zgodnie z art. 5 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 1).

1 Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1.
2 Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1.
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 669/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zwiększonego poziomu kontroli urzędowych przywozu niektórych rodzajów pasz i żywności niepochodzących od zwierząt i zmieniające decyzję 2006/504/WE (Dz.U. L 194 z 25.7.2009, s. 11).
4 Od roku 2011 do dnia 15 października 2015 r. (12 w 2011 r., 6 w 2012 r., 13 w 2013 r., 17 w 2014 r. i 43 do 15.10.2015 r.).
5 Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 1).
6 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 1).
7 Produkt i państwo pochodzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.32.143

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/166 w sprawie ustanowienia szczegółowych warunków mających zastosowanie do przywozu z Indii środków spożywczych zawierających liście pieprzu betelowego ("Piper betle") lub składających się z tychże liści, oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (WE) nr 669/2009
Data aktu: 08/02/2016
Data ogłoszenia: 09/02/2016
Data wejścia w życie: 12/02/2016