Rozporządzenie delegowane 2016/1851 w sprawie przyjęcia programu modułów ad hoc obejmującego lata 2019, 2020 i 2021 do celów badania reprezentacyjnego dotyczącego siły roboczej przewidzianego w rozporządzeniu Rady (WE) nr 577/98

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2016/1851
z dnia 14 czerwca 2016 r.
w sprawie przyjęcia programu modułów ad hoc obejmującego lata 2019, 2020 i 2021 do celów badania reprezentacyjnego dotyczącego siły roboczej przewidzianego w rozporządzeniu Rady (WE) nr 577/98
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 z dnia 9 marca 1998 r. w sprawie organizacji badania reprezentacyjnego dotyczącego siły roboczej we Wspólnocie 1 , w szczególności jego art. 7a ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 577/98 niezbędne jest określenie elementów programu modułów ad hoc obejmującego lata 2019, 2020 i 2021.

(2) Aby monitorować postępy w osiąganiu wspólnych celów strategii "Europa 2020", należy zgromadzić pełny i porównywalny zestaw danych dotyczących sposobów organizacji pracy i czasu pracy, a także uzyskać bardziej szczegółowe dane na temat uczestnictwa w rynku pracy.

(3) W kontekście toczącej się debaty na temat modelu elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego (flexicurity) 2 oraz wyrażanej potrzeby większej elastyczności zarówno przedsiębiorstw, jak i pracowników w Europie, co stanowi kluczową kwestię podkreśloną w europejskiej strategii zatrudnienia oraz w wytycznych dotyczących polityki zatrudnienia 3 , konieczne jest gromadzenie danych za pomocą szeroko zakrojonego badania na skalę europejską dotyczącego zakresu stosowania różnych form nowych praktyk w odniesieniu do sposobów organizacji pracy i czasu pracy oraz doświadczeń pracowników w tym względzie.

(4) W swoim komunikacie w sprawie strategicznych ram UE dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2014-2020 4 Komisja podkreśliła znaczenie poprawy gromadzenia danych statystycznych dotyczących wypadków przy pracy i chorób związanych z pracą, narażenia zawodowego, a także złego stanu zdrowia spowodowanego pracą. Nowy moduł ad hoc dotyczący wypadków przy pracy oraz problemów zdrowotnych związanych z pracą powinien umożliwiać porównanie danych przekazywanych przez państwa członkowskie w ramach europejskich statystyk w zakresie wypadków przy pracy z sytuacją osób na rynku pracy oraz gromadzenie danych dotyczących problemów zdrowotnych związanych z pracą. Ponadto powinien on dostarczać informacji na temat narażenia zawodowego na czynniki ryzyka zagrażające zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

(5) W swoim komunikacie "Europejski program w zakresie migracji" 5 Komisja uznała potrzebę wypracowania działań strukturalnych dotyczących migracji. Należy promować środki na rzecz integracji migrantów, w tym inicjatywy mające na celu doskonalenie znajomości języka i umiejętności zawodowych, a także ułatwienie uznawania kwalifikacji i dostępu do rynku pracy. Ponadto jeden z głównych obszarów objętych zaleceniem Rady (UE) 2015/1184 6 koncentruje się na usunięciu przeszkód utrudniających uczestnictwo w rynku pracy i na zmniejszeniu różnic w poziomie zatrudnienia osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, w tym różnic między obywatelami Unii i obywatelami państw trzecich. W tym kontekście niezbędne jest zgromadzenie szczegółowych danych na temat sytuacji migrantów na rynku pracy, aby zapewnić wiarygodną bazę dowodową dla procesu decyzyjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się program modułów ad hoc dla celów badania reprezentacyjnego dotyczącego siły roboczej obejmującego lata 2019, 2020 i 2021, jak określono w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 czerwca 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

BADANIE DOTYCZĄCE SIŁY ROBOCZEJ Wieloletni program modułów ad hoc 2019-2021

Sposoby organizacji pracy oraz czasu pracy

Okres referencyjny: 2019

Moduły cząstkowe (obszary, w odniesieniu do których należy przedstawić bardziej szczegółowe informacje):

Moduł cząstkowy 1: Elastyczność czasu pracy

Cel: przekazać bardziej szczegółowe informacje na temat możliwości decydowania przez pracowników o ich czasie pracy i nieobecnościach, ale także na temat częstotliwości występowania sytuacji, w których pracownicy są zobowiązani do zmiany swojego czasu pracy.

Moduł cząstkowy 2: Metody pracy

Cel: zebrać informacje na temat presji czasu, zarządzania bezpośredniego i autonomii w środowisku pracy.

Moduł cząstkowy 3: Miejsce pracy

Cel: przekazać bardziej szczegółowe informacje na temat miejsca pracy i czasu dojazdu wyrażonego jako czas niezbędny na przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca pracy.

Wypadki przy pracy i inne problemy zdrowotne związane z pracą

Okres referencyjny: 2020

Moduły cząstkowe (obszary, w odniesieniu do których należy przedstawić bardziej szczegółowe informacje):

Moduł cząstkowy 1: Wypadki przy pracy

Cel: zidentyfikować wypadki przy pracy powodujące urazy, ich rodzaj i wpływ z uwzględnieniem dni niezdolności do pracy lub niepełnosprawności.

Moduł cząstkowy 2: Problemy zdrowotne związane z pracą

Cel: określić fizyczne lub psychiczne problemy zdrowotne spowodowane lub pogłębione przez pracę, ich rodzaj i wpływ z uwzględnieniem dni niezdolności do pracy lub niepełnosprawności.

Moduł cząstkowy 3: Czynniki ryzyka zagrażające zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu

Cel: przeanalizować, czy pracownicy są narażeni na czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na ich zdrowie fizyczne lub psychiczne.

Sytuacja migrantów i ich bezpośrednich potomków na rynku pracy

Okres referencyjny: 2021

Moduły cząstkowe (obszary, w odniesieniu do których należy przedstawić bardziej szczegółowe informacje):

Moduł cząstkowy 1: Informacje dodatkowe

Cel: przekazać bardziej szczegółowe informacje na temat migrantów i ich bezpośrednich potomków 7 , mianowicie na temat wykształcenia rodziców oraz najważniejszych przyczyn migracji.

Moduł cząstkowy 2: Umiejętności językowe

Cel: zebrać informacje na temat umiejętności językowych migrantów ocenionych przez migrantów.

Moduł cząstkowy 3: Utrudnienia i wsparcie w odniesieniu do uczestnictwa w rynku pracy

Cel: zgromadzić informacje na temat utrudnień w uczestnictwie w rynku pracy (np. uznawanie kwalifikacji uzyskanych za granicą lub utrudnienia związane z zagranicznym pochodzeniem) oraz na temat indywidualnego podejścia do poszukiwania pracy.

1 Dz.U. L 77 z 14.3.1998, s. 3.
2 Model elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego (flexicurity) to zintegrowana strategia służąca zwiększeniu, jednocześnie, elastyczności i bezpieczeństwa na rynku pracy. Model ten zmierza do pogodzenia zapotrzebowania pracodawców na elastyczną siłę roboczą z potrzebą bezpieczeństwa pracowników polegającą na posiadaniu gwarancji, że nie będą oni musieli pozostawać przez dłuższy czas bezrobotni.
3 Decyzja Rady (UE) 2015/1848 z dnia 5 października 2015 r. w sprawie wytycznych dotyczących polityk zatrudnienia państw członkowskich na rok 2015 (Dz.U. L 268 z 15.10.2015, s. 28).
4 COM(2014) 332 final z 6 czerwca 2014 r.
5 COM(2015) 240 final z 13 maja 2015 r.
6 Zalecenie Rady (UE) 2015/1184 z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie ogólnych wytycznych dotyczących polityk gospodarczych państw członkowskich i Unii Europejskiej (Dz.U. L 192 z 18.7.2015, s. 27).
7 Migranci są zdefiniowani w niniejszym dokumencie jako osoby urodzone za granicą, które mogą być również obywatelami państw trzecich. Za bezpośrednich potomków migrantów powinno się uważać migrantów drugiego pokolenia tj. osoby urodzone na miejscu, których co najmniej jeden rodzic urodził się za granicą.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.284.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2016/1851 w sprawie przyjęcia programu modułów ad hoc obejmującego lata 2019, 2020 i 2021 do celów badania reprezentacyjnego dotyczącego siły roboczej przewidzianego w rozporządzeniu Rady (WE) nr 577/98
Data aktu: 14/06/2016
Data ogłoszenia: 20/10/2016
Data wejścia w życie: 09/11/2016