Rozporządzenie wykonawcze 2016/1616 wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 w odniesieniu do ewentualnej rewizji środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych w odniesieniu do roku składania wniosków 2017

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/1616
z dnia 8 września 2016 r.
wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 w odniesieniu do ewentualnej rewizji środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych w odniesieniu do roku składania wniosków 2017

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 1 , w szczególności jego art. 69 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 52 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013 państwa członkowskie mogą na określonych warunkach przyznawać rolnikom wsparcie związane z produkcją w określonych sektorach rolnych lub rodzajach produkcji, w zakresie, który jest niezbędny, aby zapewnić zachętę do utrzymania aktualnych poziomów produkcji w danych sektorach lub regionach.

(2) Biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie poziomy produkcji i wynikający z nich spadek cen na rynku unijnym mleka i przetworów mlecznych, a w szczególności wynikające z tego tymczasowe trudności, z jakimi obecnie boryka się sektor mleczarski, państwa członkowskie powinny mieć możliwość podjęcia decyzji o rewizji swoich środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych w odniesieniu do roku składania wniosków 2017, aby umożliwić dalsze wypłacanie takiego dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją na podstawie liczby zwierząt, dla których takie wsparcie zostało przyjęte w 2016 r. Chociaż w krótkim czasie taka rewizja wydaje się stanowić zagrożenie dla jednego z celów dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, tj. utrzymania obecnych poziomów produkcji, środki takie mogą pomóc osiągnąć cele dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w perspektywie długoterminowej.

(3) Ze względu na skalę trudności finansowych, z którymi borykają się obecnie beneficjenci, należy zastosować art. 69 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013, aby ustanowić odstępstwo od przepisów rozdziału 1 tytuł IV tego rozporządzenia.

(4) W celu umożliwienia Komisji monitorowania właściwego stosowania zasad i skutków takiego przeglądu państwa członkowskie powinny powiadomić Komisję o swojej decyzji w ciągu 14 dni od dnia, w którym decyzja została podjęta.

(5) Aby umożliwić sektorowi mleka i przetworów mlecznych jak najszybsze skorzystanie z odstępstwa przewidzianego w niniejszym rozporządzeniu, powinno ono wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu, a państwa członkowskie powinny podjąć decyzję w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Płatności Bezpośrednich,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Rewizja środków ukierunkowanych na sektor mleka i przetworów mlecznych

1.
W odniesieniu do roku składania wniosków 2017 państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o rewizji wszystkich swoich środków przyjętych na podstawie art. 52 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013 i ukierunkowanych na sektor mleka i produktów mlecznych.

Rewizja ta polega na:

a)
zapewnieniu, by w odniesieniu do roku składania wniosków 2017 płatności dla rolników, którzy są uprawnieni do otrzymywania płatności zgodnie z art. 9 oraz art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013, dokonywane były na podstawie liczby zwierząt, w przypadku których dany rolnik był uprawniony do wsparcia w ramach tych środków w odniesieniu do roku składania wniosków 2016; oraz
b)
niestosowaniu wszelkich pozostałych warunków kwalifikowalności dla środków podlegających rewizji.

Decyzja, o której mowa w akapicie pierwszym, zastępuje każdą decyzję o dokonaniu rewizji środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych na podstawie art. 53 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013.

2.
Dla każdego poddanego rewizji środka dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją państwa członkowskie obliczają kwotę jednostkową odpowiadającą stosunkowi między kwotą ustanowioną w odniesieniu do finansowania środka ukierunkowanego na sektor mleka i przetworów mlecznych, o którym powiadomiono zgodnie z pkt 3 lit. i) załącznika I do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 639/2014 2 , a całkowitą liczbą zwierząt dla tego środka dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją.

Całkowita liczba zwierząt, o której mowa w akapicie pierwszym, odpowiada:

a)
całkowitej liczbie zwierząt, w przypadku których płatność została przyjęta w odniesieniu do roku składania wniosków 2016; lub
b)
liczbie zwierząt, o których mowa w lit. a) w odniesieniu do rolników kwalifikujących się w 2017 r.
3.
Roczna płatność, która ma być przyznana rolnikowi, odpowiada kwocie jednostkowej obliczonej zgodnie z ust. 2, pomnożonej przez liczbę zwierząt, dla których dany rolnik był uprawniony do otrzymania wsparcia w odniesieniu do roku składania wniosków 2016.
Artykuł  2

Termin

Decyzja, o której mowa w art. 1, zostaje podjęta w terminie 30 dni od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Powiadomienie

Państwa członkowskie powiadamiają Komisję o decyzji, o której mowa w art. 1, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ta została podjęta.

Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 września 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 608.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 639/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie uzupełnienia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz zmiany załącznika X do tego rozporządzenia (Dz.U. L 181 z 20.6.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.242.19

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/1616 wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 w odniesieniu do ewentualnej rewizji środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych w odniesieniu do roku składania wniosków 2017
Data aktu: 08/09/2016
Data ogłoszenia: 09/09/2016
Data wejścia w życie: 10/09/2016