Decyzja 2016/1080 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do niektórych decyzji, które mają zostać przyjęte w ramach Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek (IOC)

DECYZJA RADY (UE) 2016/1080
z dnia 27 czerwca 2016 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do niektórych decyzji, które mają zostać przyjęte w ramach Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek (IOC)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 3, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Międzynarodowa Rada ds. Oliwy z Oliwek (IOC) jest międzyrządową organizacją naukowo-techniczną działającą w sektorze oliwy z oliwek i oliwek stołowych.

(2) Występując w charakterze członka IOC, Unia może proponować zmiany w projektach decyzji IOC i zajmować oficjalne stanowisko w tych sprawach zgodnie z regulaminem głosowania i procedurami IOC.

(3) W trakcie następnego posiedzenia rady członków IOC w dniu 15 lipca 2016 r. rada członków IOC rozpozna i ewentualnie przyjmie pięć projektów decyzji (zwanych dalej "projektami decyzji"), które będą miały wpływ na prawo Unii.

(4) Projekty pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej decyzji prowadzą do zmiany normy handlowej w odniesieniu do oliwy z oliwek i oliwy z wytłoczyn z oliwek (COI/T.15/Rev...): dotyczą one odpowiednio: zmiany ograniczenia zawartości estrów etylowych; zmiany ograniczenia zawartości kwasów: heptadekanowego, heptadekenowego i eikozenowego; zmiany ograniczenia wartości właściwego współczynnika ekstynkcji dla długości fali 270 nm (K270), oficjalnego zgłaszania norm ISO przyjętych w celu pełnego zharmonizowania i włączania odniesienia do nowej metody oznaczania liczby nadtlenkowej olejów.

(5) Projekt piątej decyzji dotyczy przyjęcia nowej metody analizy w celu oznaczenia liczby nadtlenkowej olejów (COI/T.20/Doc. nr ...).

(6) Jeżeli wymienione projekty decyzji zostaną przyjęte, może wystąpić konieczność dokonania zmian w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 2568/91 1 .

(7) Projekty decyzji zostały szczegółowo omówione przez naukowców i ekspertów technicznych sektora oliwy z oliwek. Przyczyniają się one do międzynarodowej harmonizacji norm dotyczących oliwy z oliwek oraz ustanowią ramy, które zapewnią uczciwą konkurencję w handlu produktami sektora oliwy z oliwek. Z tego powodu należy je poprzeć.

(8) W celu zapewnienia niezbędnej elastyczności podczas negocjacji poprzedzających posiedzenie rady członków IOC Unia Europejska powinna być upoważniona do wyrażania zgody na zmiany w projektach decyzji, pod warunkiem że zmiany te nie dotyczą ich istoty,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na posiedzeniu rady członków IOC w dniu 15 lipca 2016 r. w odniesieniu do projektów decyzji, jest zgodne z załącznikiem.

Artykuł  2
1.
Jeżeli jest prawdopodobne, że stanowisko, o którym mowa w art. 1, może ulec zmianie ze względu na nowe informacje o charakterze naukowym lub technicznym przedstawione przed posiedzeniem rady członków IOC lub w czasie jego trwania, Unia występuje z wnioskiem o przełożenie głosowania nad projektami decyzji na tym posiedzeniu do czasu ustalenia przez Unię stanowiska w oparciu o te nowe informacje.
2.
Przedstawiciele Unii w radzie członków IOC mogą, bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji, uzgadniać niewielkie zmiany techniczne w projektach decyzji.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 27 czerwca 2016 r.

W imieniu Rady

M.H.P. VAN DAM

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Unia popiera, z zastrzeżeniem wszelkich przyszłych przeglądów uwzględniających rozwój sytuacji, projekty następujących decyzji w zakresie normalizacji fizycznych, chemicznych i organoleptycznych właściwości oliwy z oliwek oraz oliwy z wytłoczyn z oliwek i w sprawie harmonizacji metod analizy:

DECYZJA zmieniająca normę handlową w odniesieniu do oliwy z oliwek i oliwy z wytłoczyn z oliwek (COI/T.15/Rev...): zmiana ograniczenia zawartości estrów etylowych;

DECYZJA zmieniająca normę handlową w odniesieniu do oliwy z oliwek i oliwy z wytłoczyn z oliwek (COI/T.15/Rev...): zmiana ograniczenia zawartości kwasów: heptadekanowego, heptadekenowego i eikozenowego;

DECYZJA zmieniająca normę handlową w odniesieniu do oliwy z oliwek i oliwy z wytłoczyn z oliwek (COI/T.15/Rev...): zmiana ograniczenia wartości właściwego współczynnika ekstynkcji dla długości fali 270 nm (K270);

DECYZJA zmieniająca normę handlową w odniesieniu do oliwy z oliwek i oliwy z wytłoczyn z oliwek (COI/T.15/Rev...): oficjalne zgłaszanie norm ISO przyjętych w celu pełnego zharmonizowania i włączania odniesienia do nowej metody oznaczania liczby nadtlenkowej olejów;

DECYZJA w sprawie przyjęcia nowej metody analizy w celu oznaczenia liczby nadtlenkowej olejów (COI/T.20/Doc. nr...).

1 Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2568/91 z dnia 11 lipca 1991 r. w sprawie właściwości oliwy z oliwek i oliwy z wytłoczyn z oliwek oraz w sprawie odpowiednich metod analizy (Dz.U. L 248 z 5.9.1991, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024