Decyzja wykonawcza 2016/714 w sprawie przedłużenia działania podjętego przez Niderlandy dotyczącego udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych VectoBacWG i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 2682)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/714
z dnia 11 maja 2016 r.
w sprawie przedłużenia działania podjętego przez Niderlandy dotyczącego udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych VectoBacWG i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012

(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 2682)

(Jedynie tekst w języku niderlandzkim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 13 maja 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych 1 (zwane dalej "rozporządzeniem"), w szczególności jego art. 55 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie art. 55 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia Niderlandy przyjęły w dniu 7 października 2015 r. decyzję o tymczasowym pozwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktów VectoBacWG i Aqua-K-Othrine do zwalczania przez certyfikowane podmioty larw i dorosłych osobników inwazyjnych egzotycznych komarów Aedes albopictus i Aedes japonicus (zwanych dalej "komarami") na okres do dnia 1 listopada 2015 r. Ze względu na koniec sezonu występowania komarów nie było powodu, by utrzymywać to pozwolenie w okresie zimowym. Zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia Niderlandy bezzwłocznie poinformowały Komisję i pozostałe państwa członkowskie o tym działaniu oraz o jego uzasadnieniu.

(2) VectoBacWG zawiera Bacillus thuringiensis subsp. israelensis serotyp H14, szczep AM65-52 (zwany dalej "Bacillus thuringiensis israelensis") jako substancję czynną, a substancją czynną w Aqua-K-Othrine jest deltametryna. Oba produkty należą do grupy produktowej 18 określonej w załączniku V do rozporządzenia. Według informacji udzielonych przez Niderlandy ten tymczasowy środek był niezbędny do ochrony zdrowia publicznego, gdyż wspomniane komary, których obecność stwierdzono w Niderlandach w lokalach przedsiębiorstw handlujących oponami, na cmentarzach i w ogrodach działkowych, mogą być wektorami chorób tropikalnych, takich jak denga i gorączka Chikungunya. Należy w jak największym zakresie i możliwie jak najwcześniej zapobiegać ewentualnemu rozprzestrzenieniu się tych chorób.

(3) Dnia 12 stycznia 2016 r. Komisja otrzymała od Niderlandów wniosek o zgodę na przedłużenie środka zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia. W uzasadnieniu wniosku stwierdzono, że jeśli tymczasowy środek nie zostanie przedłużony, z dniem 1 kwietnia 2016 r., kiedy to prawdopodobnie rozpocznie się nowy sezon występowania komarów, w Niderlandach nie będą dostępne odpowiednie alternatywne produkty do zwalczania komarów-wektorów.

(4) Substancje czynne Bacillus thuringiensis israelensis i deltametryna (nr WE 258-256-6, nr CAS 52918-63-5) zostały przebadane w dniu 14 maja 2000 r. w ramach programu prac polegającego na systematycznej ocenie wszystkich substancji czynnych już dostępnych na rynku, uregulowanego w art. 89 rozporządzenia.

(5) Po zatwierdzeniu obu substancji czynnych złożono w Grecji i we Francji wnioski o pierwsze pozwolenia odpowiednio na VectoBacWG i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 89 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia. Wnioski te nie zostały jeszcze rozpatrzone. Po wydaniu pozwoleń przez Grecję i Francję prawdopodobnie zostaną złożone wnioski o wzajemne uznanie sekwencyjne w Niderlandach zgodnie z art. 33 rozporządzenia.

(6) Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przyznaje, że nastąpiła globalna ekspansja komarów na ogromną skalę, do czego przyczyniła się w szczególności działalność człowieka. Komary mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

(7) Zanim w Niderlandach wydane zostanie pozwolenie na VectoBacWG i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 33 rozporządzenia, należy zezwolić Niderlandom na przedłużenie tymczasowego środka na łączny okres nieprzekraczający 550 dni.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 528/2012 Niderlandy mogą przedłużyć na łączny okres nieprzekraczający 550 dni środek zezwalający na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu VectoBacWG zawierającego Bacillus thuringiensis israelensis i produktu Aqua-K-Othrine zawierającego deltametrynę (nr WE 258-256-6, nr CAS 52918-63-5) jako produktów z grupy produktowej 18 określonej w załączniku V do rozporządzenia (insektycydy, akarycydy i produkty stosowane do zwalczania innych stawonogów) do zwalczania komarów-wektorów.

Artykuł  2

Podejmując działanie, o którym mowa w art. 1, Niderlandy zapewniają, aby produkty te były stosowane wyłącznie przez certyfikowane podmioty pod nadzorem właściwego organu.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Niderlandów.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 maja 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

1 Dz.U. L 167 z 27.6.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.125.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/714 w sprawie przedłużenia działania podjętego przez Niderlandy dotyczącego udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych VectoBacWG i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 2682)
Data aktu: 11/05/2016
Data ogłoszenia: 13/05/2016