Rozporządzenie delegowane 2015/1555 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących ujawniania informacji na temat przestrzegania przez instytucje wymogu w zakresie bufora antycyklicznego zgodnie z art. 440

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2015/1555
z dnia 28 maja 2015 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących ujawniania informacji na temat przestrzegania przez instytucje wymogu w zakresie bufora antycyklicznego zgodnie z art. 440
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 440 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 130 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE 2 państwa członkowskie są zobowiązane do nałożenia na instytucje wymogu utrzymywania specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego.

(2) W celu zapewnienia przejrzystości i porównywalności pomiędzy instytucjami rozporządzenie (UE) nr 575/2013 zobowiązuje instytucje do ujawniania głównych elementów obliczania ich bufora antycyklicznego, z uwzględnieniem rozkładu geograficznego ich odnośnych ekspozycji kredytowych i ostatecznej kwoty ich specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego.

(3) Zgodnie z art. 130 ust. 1 dyrektywy 2013/36/UE specyficzny dla instytucji bufor antycykliczny oblicza się jako iloczyn jej łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko obliczonej zgodnie z art. 92 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 i specyficznego dla instytucji wskaźnika bufora antycyklicznego.

(4) Zgodnie z art. 140 ust. 1 dyrektywy 2013/36/UE specyficzny dla instytucji wskaźnik bufora antycyklicznego składa się ze średniej ważonej wskaźników bufora antycyklicznego mających zastosowanie w państwach, w których znajdują się odnośne ekspozycje kredytowe instytucji. Podział odnośnych ekspozycji kredytowych według państw powinien być ujawniany w standardowym formacie zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) nr 1152/2014 3 . W celu spełnienia wymogów określonych w art. 440 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013, który nie określa minimalnego wskaźnika bufora, rozkład geograficzny odnośnych ekspozycji kredytowych powinien być ujawniany nawet wtedy, gdy mający zastosowanie wskaźnik bufora antycyklicznego dla danego państwa wynosi zero.

(5) Do celów obliczania specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego wagi stosowane w odniesieniu do wskaźników bufora antycyklicznego powinny być proporcjonalne do łącznych wymogów w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka kredytowego związanego z odnośnymi ekspozycjami kredytowymi w każdym państwie członkowskim i państwie trzecim, w którym instytucja posiada ekspozycje. Instytucje powinny zatem ujawniać wymogi w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do wszystkich odnośnych ekspozycji kredytowych.

(6) Jak określono w art. 433 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, instytucje publikują informacje na temat wymogów w zakresie bufora antycyklicznego, których ujawnianie jest wymagane, co najmniej raz do roku w terminie publikacji sprawozdań finansowych. Z uwagi na to, że zgodnie z art. 136 ust. 7 dyrektywy 2013/36/UE wskaźnik bufora antycyklicznego jest ustalany przez wyznaczone organy co kwartał, informacje ujawniane na temat przestrzegania przez instytucje wymogu w zakresie specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego powinny odnosić się do informacji na temat wskaźnika bufora antycyklicznego z ostatniego dostępnego kwartału. Informacje ujawniane w odniesieniu do bufora antycyklicznego powinny być oparte na wskaźnikach bufora antycyklicznego, które mają zastosowanie przy obliczaniu specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego, do którego odnoszą się ujawniane informacje.

(7) Zgodnie z art. 6 ust. 1 w związku z art. 440 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 instytucje powinny ujawniać informacje dotyczące bufora antycyklicznego na zasadzie indywidualnej. Instytucja będąca jednostką dominującą lub jednostką zależną oraz instytucja objęta konsolidacją zgodnie z art. 18 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 nie powinny być jednak zobowiązane do spełnienia wymogów dotyczących ujawniania informacji ustanowionych w części ósmej tego rozporządzenia na zasadzie indywidualnej zgodnie z wymogiem określonym w art. 6 ust. 3 tego rozporządzenia. Unijne instytucje dominujące oraz instytucje kontrolowane przez unijną dominującą finansową spółkę holdingową lub unijną dominującą finansową spółkę holdingową o działalności mieszanej powinny ujawniać te informacje na zasadzie skonsolidowanej, natomiast istotne jednostki zależne unijnej dominującej instytucji lub unijnej dominującej finansowej spółki holdingowej, lub unijnej dominującej finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej oraz jednostki zależne, które mają istotne znaczenie dla swojego rynku lokalnego, powinny ujawniać te informacje na zasadzie indywidualnej lub subskonsolidowanej, jak przewidziano w art. 13 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

(8) Wymóg utrzymania specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego określony w art. 130 dyrektywy 2013/36/UE będzie miał zastosowanie i będzie stopniowo wprowadzany od dnia 1 stycznia 2016 r., chyba że państwo członkowskie wprowadza krótszy okres przejściowy zgodnie z art. 160 ust. 6 tej dyrektywy. W celu zapewnienia instytucjom wystarczająco długiego czasu na przygotowanie się do ujawnienia informacji niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2016 r.

(9) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji Europejskiej przez Europejski Urząd Nadzoru (Europejski Urząd Nadzoru Bankowego).

(10) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych związanych z nim kosztów i korzyści oraz zasięgnął opinii Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 4 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

Zgodnie z art. 440 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 w niniejszym rozporządzeniu określa się wymogi w zakresie ujawniania informacji przez instytucje w odniesieniu do przestrzegania przez nie wymogu w zakresie bufora antycyklicznego, o którym mowa w tytule VII rozdział 4 dyrektywy 2013/36/UE.

Artykuł  2

Ujawnianie rozkładu geograficznego ekspozycji kredytowych

Rozkład geograficzny odnośnych ekspozycji kredytowych instytucji na potrzeby obliczania bufora antycyklicznego, o którym mowa w art. 440 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013, ujawnia się w standardowym formacie określonym w tabeli 1 w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w części I i II załącznika II oraz z przepisami rozporządzenia (UE) nr 1152/2014.

Artykuł  3

Ujawnianie kwoty specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego

Kwotę specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego, o której mowa w art. 440 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013, ujawnia się w standardowym formacie określonym w tabeli 2 w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w części I i III załącznika II.

Artykuł  4

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 maja 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

STANDARDOWY FORMAT NA POTRZEBY UJAWNIANIA INFORMACJI W ODNIESIENIU DO PRZESTRZEGANIA PRZEZ INSTYTUCJE WYMOGU W ZAKRESIE BUFORA ANTYCYKLICZNEGO

Tabela 1

Rozkład geograficzny odnośnych ekspozycji kredytowych na potrzeby obliczania bufora antycyklicznego

Wiersz Ogólne ekspozycje kredytowe Ekspozycja zaliczana do portfela handlowego Ekspozycja sekurytyzacyjna Wymogi w zakresie funduszy własnych Wagi stosowane przy wymogu w zakresie funduszy własnych Wskaźnik bufora antycyklicznego
Wartość ekspozycji według metody standardowej Wartość ekspozycji według metody IRB Suma długich i krótkich pozycji portfela handlowego Wartość ekspozycji zaliczonych do portfela handlowego według metody modeli wewnętrznych Wartość ekspozycji według metody standardowej Wartość ekspozycji według metody IRB Z czego: Ogólne ekspozycje kredytowe Z czego: Ekspozycje zaliczone do portfela handlowego Z czego: Ekspozycje sekurytyzacyjne Ogółem
010 020 030 040 050 060 070 080 090 100 110 120
010 Podział według państwa
Państwo: 001
002
...
NNN
020

Tabela 2

Kwota specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego

Wiersz Kolumna
010
010 Łączna kwota ekspozycji na ryzyko
020 Specyficzny dla instytucji wskaźnik bufora antycyklicznego
030 Wymóg w zakresie specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego

ZAŁĄCZNIK  II

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE STANDARDOWYCH FORMATÓW

CZĘŚĆ  I

INSTRUKCJE OGÓLNE

Dane źródłowe

1. W polu "poziom stosowania" instytucje wskazują poziom stosowania, który stanowi podstawę danych przedstawionych w tabelach 1 i 2. Wypełniając to pole, instytucje wybierają jeden z następujących poziomów zgodnie z art. 6 i 13 rozporządzenia (UE) nr 575/2013:

a) skonsolidowany;

b) indywidualny;

c) subskonsolidowany.

2. W przypadku ujawniania informacji na zasadzie indywidualnej zgodnie z częścią pierwszą tytuł II rozporządzenia (UE) nr 575/2013 instytucje wypełniają tabele 1 i 2 niniejszych instrukcji na zasadzie indywidualnej zgodnie z częścią pierwszą tytuł II rozdział 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

3. W przypadku ujawniania informacji na zasadzie skonsolidowanej lub subskonsolidowanej zgodnie z częścią pierwszą tytuł II rozporządzenia (UE) nr 575/2013 instytucje wypełniają tabele 1 i 2 niniejszych instrukcji na zasadzie skonsolidowanej zgodnie z częścią pierwszą tytuł II rozdział 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

CZĘŚĆ  II

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE FORMATU STANDARDOWEGO 1

Tabela 1

Rozkład geograficzny odnośnych ekspozycji kredytowych na potrzeby obliczania bufora antycyklicznego

Zakres tabeli 1 ogranicza się do odnośnych ekspozycji kredytowych na potrzeby obliczania bufora antycyklicznego zgodnie z art. 140 ust. 4 dyrektywy 2013/36/UE.

Odniesienia prawne i instrukcje
Numer wiersza Wyjaśnienie
010-01X Podział odnośnych ekspozycji kredytowych według państwa

Wykaz państw, w których instytucja posiada odnośne ekspozycje kredytowe na potrzeby obliczania specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) nr 1152/2014.

Liczba wierszy może się różnić w zależności od liczby państw, w których instytucja ma swoje odnośne ekspozycje kredytowe na potrzeby obliczania bufora antycyklicznego.

Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) nr 1152/2014, jeżeli ekspozycje zaliczone do portfela handlowego lub zagraniczne ekspozycje kredytowe instytucji stanowią mniej niż 2 % jej łącznych ekspozycji ważonych ryzykiem, instytucja może zdecydować o przypisaniu tych ekspozycji do lokalizacji instytucji. Jeżeli ekspozycje ujawnione w odniesieniu do lokalizacji instytucji obejmują ekspozycje z innych państw, powinny one zostać wyraźnie określone w tabeli lub w przypisie do tabeli z ujawnianymi informacjami.

020 Ogółem

Wartość określona zgodnie z wyjaśnieniem dotyczącym kolumn 010-120 niniejszej tabeli.

010 Wartość ekspozycji ogólnych ekspozycji kredytowych według metody standardowej

Wartość ekspozycji odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. a) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z art. 111 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Rozkład geograficzny został dokonany zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) nr 1152/2014.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wszystkich odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. a) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z art. 111 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

020 Wartość ekspozycji ogólnych ekspozycji kredytowych według metody IRB

Wartość ekspozycji odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. a) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z art. 166 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Rozkład geograficzny został dokonany zgodnie z EBA/RTS/2013/15.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wszystkich odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. a) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z art. 166 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

030 Suma długich i krótkich pozycji ekspozycji zaliczonych do portfela handlowego

Suma długich i krótkich pozycji odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2013/36/UE, obliczona jako suma długich i krótkich pozycji określona zgodnie z art. 327 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Rozkład geograficzny został dokonany zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) nr 1152/2014.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wszystkich długich i krótkich pozycji odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2013/36/UE, obliczona jako suma długich i krótkich pozycji określona zgodnie z art. 327 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

040 Wartość ekspozycji zaliczonych do portfela handlowego według metody modeli wewnętrznych

Suma:

- wartości godziwej pozycji na rynku kasowym, odpowiadających odnośnym ekspozycjom kredytowym zdefiniowanym zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2013/36/UE, określonej zgodnie z art. 104 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

- wartości nominalnej instrumentów pochodnych, odpowiadających odnośnym ekspozycjom kredytowym zdefiniowanym zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2013/36/UE.

Rozkład geograficzny został dokonany zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) nr 1152/2014.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wartości godziwej wszystkich pozycji na rynku kasowym, odpowiadających odnośnym ekspozycjom kredytowym zdefiniowanym zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2013/36/UE, określonej zgodnie z art. 104 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, i wartości nominalnej wszystkich instrumentów pochodnych, odpowiadających odnośnym ekspozycjom kredytowym zdefiniowanym zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2013/36/UE.

050 Wartość ekspozycji sekurytyzacyjnych według metody standardowej

Wartość ekspozycji odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. c) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z art. 246 ust. 1 lit. a) i c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Rozkład geograficzny został dokonany zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 1152/2014.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wszystkich odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. c) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z art. 246 ust. 1 lit. a) i c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

060 Wartość ekspozycji sekurytyzacyjnych według metody IRB

Wartość ekspozycji odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. c) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z art. 246 ust. 1 lit. b) i d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Rozkład geograficzny został dokonany zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) nr 1152/2014.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wszystkich odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. c) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z art. 246 ust. 1 lit. b) i d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

070 Wymogi w zakresie funduszy własnych: ogólne ekspozycje kredytowe

Wymogi w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do wszystkich odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. a) dyrektywy 2013/36/UE, określone zgodnie z częścią trzecią tytuł II rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wszystkich wymogów w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. a) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z częścią trzecią tytuł II rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

080 Wymogi w zakresie funduszy własnych: ekspozycje kredytowe zaliczone do portfela handlowego

Wymogi w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do odnośnych ekspozycji kredytowych w danym państwie zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2013/36/UE, określone zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, lub z tytułu szczególnego ryzyka zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do dodatkowego ryzyka niewykonania zobowiązań i ryzyka migracji.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wszystkich wymogów w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2013/36/UE, określonych zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 z tytułu szczególnego ryzyka lub zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do dodatkowego ryzyka niewykonania zobowiązań i ryzyka migracji.

090 Wymogi w zakresie funduszy własnych: ekspozycje sekurytyzacyjne

Wymogi w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do wszystkich odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. c) dyrektywy 2013/36/UE, określone zgodnie z częścią trzecią tytuł II rozdział 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wszystkich wymogów w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 lit. c) dyrektywy 2013/36/UE, określona zgodnie z częścią trzecią tytuł II rozdział 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

100 Wymogi w zakresie funduszy własnych - ogółem

Suma kolumn 070, 080 i 090.

Wiersz 020 (ogółem): Suma wszystkich wymogów w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do odnośnych ekspozycji kredytowych zdefiniowanych zgodnie z art. 140 ust. 4 dyrektywy 2013/36/UE.

110 Wymogi w zakresie funduszy własnych: wagi

Waga stosowana do wskaźnika bufora antycyklicznego w każdym państwie, obliczana jako iloraz łącznych wymogów w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do odnośnych ekspozycji kredytowych w danym państwie (wiersz 01X, kolumna 100) i łącznych wymogów w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do wszystkich odnośnych ekspozycji kredytowych instytucji na potrzeby obliczania jej bufora antycyklicznego zgodnie z art. 140 ust. 4 dyrektywy 2013/36/UE (wiersz 020, kolumna 100).

Wartość tę wykazuje się jako wartość bezwzględną z 2 miejscami po przecinku.

120 Wskaźnik bufora antycyklicznego
Wskaźnik bufora antycyklicznego mający zastosowanie w danym państwie, ustalony zgodnie z art. 136, 137, 138 i 139 dyrektywy 2013/36/UE. Kolumna ta nie obejmuje wskaźników bufora antycyklicznego, które zostały ustalone, ale nie są jeszcze stosowane przy obliczaniu specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego, do którego odnoszą się ujawniane informacji.
Wartość tę wykazuje się jako odsetek z tą samą liczbą miejsc po przecinku jako określono w art. 136, 137, 138 i 139 dyrektywy 2013/36/UE.

CZĘŚĆ  III

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE FORMATU STANDARDOWEGO 2

Tabela 2

Kwota specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego

W celu uzupełnienia tabeli 2 "Kwota specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego" instytucje stosują instrukcje zawarte w niniejszej sekcji.

Odniesienia prawne i instrukcje
Numer wiersza Wyjaśnienie
010 Łączna kwota ekspozycji na ryzyko

Łączna kwota ekspozycji na ryzyko obliczona zgodnie z art. 92 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

020 Specyficzny dla instytucji wskaźnik bufora antycyklicznego

Specyficzny dla instytucji wskaźnik bufora antycyklicznego wyznaczony zgodnie z art. 140 ust. 1 dyrektywy 2013/36/UE.

Specyficzny dla instytucji wskaźnik bufora antycyklicznego oblicza się jako średnią ważoną wskaźników bufora antycyklicznego mających zastosowanie w państwach, w których znajdują się i są zgłaszane w wierszach 010-01X kolumny 120 w tabeli 1 odnośne ekspozycje kredytowe instytucji.

Waga stosowana w odniesieniu do wskaźnika bufora antycyklicznego w każdym państwie jest udziałem wymogów w zakresie funduszy własnych w łącznych wymogach w zakresie funduszy własnych w stosunku do odnośnych ekspozycji kredytowych na danym terytorium, i jest ujawniana w kolumnie 110 w Tabeli 1.

Wartość tę wykazuje się jako odsetek z 2 miejscami po przecinku.

030 Wymóg w zakresie specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego

Wymóg w zakresie specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego, obliczony jako specyficzny dla instytucji wskaźnik bufora antycyklicznego, wskazany w wierszu 020 niniejszej tabeli, stosowany w odniesieniu do kwoty łącznej ekspozycji na ryzyko wskazanej w wierszu 010 niniejszej tabeli.

Odniesienia prawne i instrukcje
Numer kolumny Wyjaśnienie
010 Wartość określona zgodnie z wyjaśnieniem dotyczącym wierszy 010-030 niniejszej tabeli.
1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1152/2014 z dnia 4 czerwca 2014 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących ustalania lokalizacji geograficznej odnośnych ekspozycji kredytowych na potrzeby obliczania specyficznych dla instytucji wskaźników bufora antycyklicznego (Dz.U. L 309 z 30.10.2014, s. 5).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.244.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2015/1555 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących ujawniania informacji na temat przestrzegania przez instytucje wymogu w zakresie bufora antycyklicznego zgodnie z art. 440
Data aktu: 28/05/2015
Data ogłoszenia: 19/09/2015
Data wejścia w życie: 09/10/2015, 01/01/2016