Decyzja wykonawcza 2013/503/UE uznająca część Unii za wolną od warrozy u pszczół i ustanawiająca dodatkowe gwarancje wymagane w handlu wewnątrzunijnym i przy przywozie w celu ochrony statusu obszaru wolnego od warrozy

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 11 października 2013 r.
uznająca część Unii za wolną od warrozy u pszczół i ustanawiająca dodatkowe gwarancje wymagane w handlu wewnątrzunijnym i przy przywozie w celu ochrony statusu obszaru wolnego od warrozy

(notyfikowana jako dokument nr C(2013) 6599)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/503/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 października 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiającą wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG 1 , w szczególności jej art. 15 ust. 2,

a także mając na uwadze co następuje:

(1) Dyrektywą 92/65/EWG ustanowiono wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Unii zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczegółowych aktach prawa Unii, o których mowa w załączniku F do tej dyrektywy.

(2) Warroza u pszczół ujęta jest w wykazie zawartym w załączniku B do dyrektywy 92/65/EWG. Chorobę tę wywołują ektopasożytnicze roztocza gatunku Varroa, a jej występowanie odnotowano na całym świecie.

(3) W art. 15 dyrektywy 92/65/EWG przewidziano, że państwo członkowskie, które uzna, że całość lub część jego terytorium jest wolna od jednej z chorób wymienionych w załączniku B do tej dyrektywy, przedstawia Komisji odpowiednią dokumentację, która stanowi podstawę do podjęcia decyzji.

(4) Warroza rozprzestrzenia się poprzez przenoszenie czerwia oraz bezpośredni kontakt między porażonymi dorosłymi osobnikami. Ta druga droga rozprzestrzeniania się możliwa jest jedynie w obrębie zasięgu lotu pszczoły. W związku z tym za wolne od tej choroby uznane mogą być jedynie terytoria, na obszarze których można kontrolować przenoszenie uli pszczelich oraz czerwia pszczelego i które są izolowane geograficznie w stopniu wystarczającym, by zapobiec migracji pszczół z zewnątrz. Ponadto właściwe organy muszą wykazać na podstawie wyników rozszerzonego nadzoru, że dany region jest istotnie wolny od warrozy, a aby utrzymać uzyskany status, że wprowadzanie żywych pszczół i żywego czerwia podlega ścisłej kontroli.

(5) Finlandia zwróciła się do Komisji o uznanie Wysp Alandzkich za część swojego terytorium wolną od warrozy. W art. 355 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewiduje się, że postanowienia Traktatu stosuje się do Wysp Alandzkich, zgodnie z postanowieniami protokołu nr 2 do Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji.

(6) Wyspy Alandzkie stanowią grupę wysp położoną między Zatoką Botnicką a Morzem Bałtyckim i są z geograficznego punktu widzenia wystarczająco odseparowane od obszarów potencjalnie zakażonych warrozą.

(7) Warroza podlega na Wyspach Alandzkich obowiązkowi zgłoszenia, a z pozostałej części Finlandii nie można przenieść na Wyspy Alandzkie plastrów z czerwiem zasklepionym oraz wylęgłych, dorosłych, żywych pszczół miodnych. Władze fińskie od szeregu lat obserwują populacje pszczół na tych wyspach. Na podstawie tego nadzoru Finlandia jest w stanie potwierdzić, że choroba ta nie występuje na Wyspach Alandzkich. W związku z tym tę część terytorium Finlandii można uznać za wolną od tej choroby.

(8) Należy zatem określić dodatkowe gwarancje wymagane w handlu, uwzględniając przy tym środki, które Finlandia już wprowadziła w prawodawstwie krajowym.

(9) Aby umożliwić stworzenie wzorów świadectw zdrowia dla przenoszenia żywych pszczół w obrębie Unii między terytoriami Unii wolnymi od warrozy należy ustanowić dodatkowy certyfikat w świadectwie zdrowia zawartym w części 2 załącznika E do dyrektywy 92/65/EWG. Ponadto lokalnej jednostce weterynaryjnej obszarów wolnych od warrozy należy przydzielić kod TRACES zgodnie z decyzją Komisji 2009/821/WE 2 .

(10) Wprowadzanie żywych pszczół do Unii dozwolone jest jedynie na warunkach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 206/2010 3 . Aby chronić status obszaru wolnego od warrozy posiadany przez terytoria uznane za wolne od tej choroby, oprócz wymagań przewidzianych we wspomnianym rozporządzeniu należy zakazać wprowadzania do Unii przesyłek zawierających matki pszczele i towarzyszące im robotnice, jeśli deklarowanym miejscem przeznaczenia takich przesyłek jest terytorium wolne od warrozy.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa członkowskie lub ich terytoria wymienione w kolumnie trzeciej tabeli zawartej w załączniku uznaje się za wolne od warrozy.

Artykuł  2
1. 
Państwa członkowskie wymienione w załączniku zapewniają spełnienie następujących warunków na obszarze terytoriów wymienionych w kolumnie trzeciej tabeli zawartej w załączniku:
a)
warroza podlega obowiązkowi zgłoszenia na mocy przepisów krajowych;
b)
prowadzony jest regularny nadzór w celu potwierdzenia nieobecności ektopasożytniczych roztoczy gatunku Varroa.
2. 
Państwa członkowskie wymienione w załączniku przekazują Komisji co rok, do dnia 31 maja sprawozdanie na temat rezultatów nadzoru, o którym mowa w ust. 1 lit. b).
3. 
Państwa członkowskie wymienione w załączniku powiadamiają bezzwłocznie Komisję i pozostałe państwa członkowskie o wykryciu ektopasożytniczych roztoczy gatunku Varroa na obszarze terytoriów wymienionych w kolumnie trzeciej tabeli zawartej w załączniku.
Artykuł  3
1. 
Zakazuje się wprowadzania przesyłek towarów wymienionych w kolumnie piątej tabeli zawartej w załączniku na terytoria wymienione w kolumnie trzeciej tej tabeli.
2. 
Na zasadzie odstępstwa od przepisów ust. 1 zezwala się na wprowadzanie przesyłek towarów wymienionych w kolumnie piątej tabeli zawartej w załączniku na terytoria wymienione w kolumnie trzeciej tej tabeli, o ile spełnione są następujące warunki:
a)
towary pochodzą z innego państwa członkowskiego lub jego terytorium, uznanych za wolne od warrozy na podstawie art. 15 ust. 2 dyrektywy 92/65/EWG;
b)
przesyłkom towarzyszy świadectwo zdrowia sporządzone zgodnie ze świadectwem zdrowia określonym w części 2 załącznika E do dyrektywy 92/65/EWG, w którym w części II.2 dodaje się następującą informację:

"towary wymienione w kolumnie piątej tabeli zawartej w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji 2013/503/UE, pochodzące z państw członkowskich lub ich części, które są uznane za wolne od warrozy na podstawie art. 15 ust. 2 dyrektywy 92/65/EWG i w których w przeciągu ostatnich 30 dni nie odnotowano przypadku warrozy.";

c)
podjęto wszelkie środki ostrożności dla uniknięcia skażenia przesyłki warrozą podczas transportu.
Artykuł  4
1. 
Państwa członkowskie nie zezwalają na wprowadzanie do Unii przesyłek pszczół, o których mowa w art. 7 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 206/2010, jeśli miejscem przeznaczenia podanym w rubryce I.9, I.10 lub I.12 świadectwa zdrowia towarzyszącego takiej przesyłce jest terytorium wymienione w kolumnie trzeciej tabeli zawartej w załączniku.
2. 
Na zasadzie odstępstwa od przepisów ust. 1 i pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących zdrowia określonych w rozporządzeniu (UE) nr 206/2010 państwa członkowskie mogą zezwolić na wprowadzenie do Unii przesyłek, o których mowa w ust. 1, o ile ich miejsce przeznaczenia zmieniono na terytorium niewymienione w kolumnie trzeciej tabeli zawartej w załączniku.
Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 października 2013 r.
W imieniu Komisji
Tonio BORG
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK 4  

Państwa członkowskie lub ich terytoria uznane za wolne od warrozy

1 2 3 4 5
Kod ISO Państwo członkowskie Terytorium uznane za wolne od warrozy Kod TRACES

Lokalna jednostka weterynaryjna

Towary objęte zakazem wprowadzania na terytoria wymienione w kolumnie trzeciej
FI Finlandia Wyspy Alandzkie FI00300

AHVENANMAAN VALTIONVIRASTO

Plastry z czerwiem zasklepionym oraz wylęgłe, dorosłe, żywe pszczoły miodne
UK Zjednoczone Królestwo Wyspa Man GB06301 WYSPA MAN Pszczoły w każdym stadium cyklu życia, używane ule, kószki lub jakichkolwiek naczynia wykorzystywane do trzymania pszczół domowych
PT Portugalia Wyspa Corvo PT01300 FLORES (SANTA CRUZ) Pszczoły (Apis mellifera) w każdym stadium cyklu życia, w tym roje, królowe, kolonie oraz używane ule i ramy
Wyspa Graciosa PT05200

GRACIOSA (SANTA CRUZ DA GRACIOSA)

Wyspa São Jorge PT02700

SAO JORGE (VELAS)

Wyspa Santa Maria PT02500

SANTA MARIA (VILA DO PORTO)

Wyspa São Miguel PT02600

SAO MIGUEL (PONTA DELGADA)

Wyspa Terceira PT02800

TERCEIRA (ANGRA DO HEROISMO)

1 Dz.U. L 268 z 14.9.1992, s. 54.
2 Decyzja Komisji 2009/821/WE z dnia 28 września 2009 r. ustalająca wykaz zatwierdzonych punktów kontroli granicznej, ustanawiająca niektóre zasady kontroli przeprowadzanych przez ekspertów weterynaryjnych Komisji oraz ustanawiająca jednostki weterynaryjne w systemie TRACES (Dz.U. L 296 z 12.11.2009, s. 1).
3 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 206/2010 z dnia 12 marca 2010 r. ustanawiające wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, upoważnionych do wprowadzania do Unii Europejskiej niektórych zwierząt oraz świeżego mięsa, a także wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych (Dz.U. L 73 z 20.3.2010, s. 1).
4 Załącznik:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2015/266 z dnia 16 lutego 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.45.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 1895/2019 z dnia 12 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.291.54) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.273.38

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2013/503/UE uznająca część Unii za wolną od warrozy u pszczół i ustanawiająca dodatkowe gwarancje wymagane w handlu wewnątrzunijnym i przy przywozie w celu ochrony statusu obszaru wolnego od warrozy
Data aktu: 11/10/2013
Data ogłoszenia: 15/10/2013
Data wejścia w życie: 01/01/1970