Rozporządzenie delegowane 826/2012 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wymogów w zakresie zgłaszania i ujawniania pozycji krótkich netto, szczegółowej treści informacji, które mają być udostępniane Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w odniesieniu do pozycji krótkich netto, oraz metody obliczania obrotu na potrzeby ustalenia akcji objętych wyłączeniem

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 826/2012
z dnia 29 czerwca 2012 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wymogów w zakresie zgłaszania i ujawniania pozycji krótkich netto, szczegółowej treści informacji, które mają być udostępniane Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w odniesieniu do pozycji krótkich netto, oraz metody obliczania obrotu na potrzeby ustalenia akcji objętych wyłączeniem
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego(1), w szczególności jego art. 9 ust. 5, art. 11 ust. 3 i art. 16 ust. 3,

po konsultacji z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Niniejsze rozporządzenie ma na celu ustanowienie jednolitego systemu przekazywania zgłoszeń i informacji przez inwestorów krajowym właściwym organom lub przez te właściwe organy - Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (zwanemu dalej "EUN-GiPW"). Ponieważ obliczanie obrotu na potrzeby ustalenia akcji objętych wyłączeniem jest również ściśle związane z przekazaniem informacji na temat akcji, w przypadku gdy główny system obrotu tymi akcjami znajduje się na terenie Unii, proces ten należy również objąć zakresem niniejszego rozporządzenia. W celu zapewnienia spójności między tymi przepisami, które powinny wejść w życie jednocześnie, oraz ułatwienia uzyskania ich kompleksowego obrazu oraz zapewnienia sprawnego dostępu do nich osobom podlegającym wspomnianym obowiązkom pożądane jest umieszczenie wszystkich tych regulacyjnych standardów technicznych wymaganych rozporządzeniem (UE) nr 236/2012 w jednym rozporządzeniu.

(2) Jeżeli chodzi o zgłoszenia pozycji krótkich netto z tytułu akcji, długu państwowego i niepokrytych swapów ryzyka kredytowego (CDS) dotyczących długu państwowego oraz publiczne ujawnianie znacznych pozycji krótkich netto z tytułu akcji, w celu zapewnienia spójności stosowania wymogów w zakresie zgłoszeń w całej Unii, poprawy efektywności procesu sprawozdawczego oraz udostępniania porównywalnych informacji do wiadomości publicznej, należy określić jednolite przepisy dotyczące szczegółowej treści przekazywanych informacji, w tym wspólnego standardu stosowanego przy dokonywaniu zgłoszenia.

(3) W celu zapewnienia właściwej identyfikacji posiadaczy pozycji zgłoszenie powinno zawierać kod (o ile jest dostępny), który może stanowić uzupełnienie nazwy/nazwiska posiadacza pozycji. Do czasu pojawienia się jednolitego, wiarygodnego i powszechnie rozpoznawalnego globalnego identyfikatora podmiotu prawnego konieczne jest posiłkowanie się istniejącymi kodami, które niektórzy posiadacze pozycji mogą posiadać, takimi jak kod identyfikacyjny banku.

(4) Do celów wykonywania swoich zadań wynikających z niniejszego rozporządzenia oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych)(2) EUNGiPW powinien otrzymywać kwartalnie od właściwych organów informacje na temat zgłoszeń pozycji krótkich netto z tytułu akcji, długu państwowego i niepokrytych swapów ryzyka kredytowego dotyczących długu państwowego, a także - na swoje żądanie - dodatkowe informacje na temat pozycji krótkich netto.

(5) W celu zapewnienia efektywnego wykorzystania tych informacji, zwłaszcza w kontekście celu, jakim jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania oraz integralności rynków finansowych, a także stabilności systemu finansowego w Unii, informacje kwartalne powinny być ustandaryzowane, stabilne w dłuższym okresie oraz wystarczająco szczegółowe, w postaci określonych dziennych danych zbiorczych, tak aby umożliwić EUNGiPW ich przetwarzanie oraz prowadzenie badań i analiz.

(6) EUNGiPW nie jest w stanie z góry określić konkretnych informacji, których może wymagać od właściwego organu, ponieważ ich rodzaj można wyłącznie ustalić indywidualnie w każdym przypadku; informacje te mogą również obejmować dane o zróżnicowanym charakterze - zarówno indywidualne, jak i zbiorcze dane na temat pozycji krótkich netto lub niepokrytych pozycji z tytułu swapów ryzyka kredytowego. Ważne jest, mimo wszystko, określenie ogólnych informacji, które powinny być udostępniane w tym względzie.

(7) Na potrzeby obliczania obrotu - tak na terenie Unii, jak i w systemach obrotu poza Unią - w celu ustalenia głównego systemu obrotu daną akcją każdy odpowiedni właściwy organ powinien określić istotne źródła informacji pozwalające na stwierdzenie obrotu daną akcją i pomiar wielkości tego obrotu. Nie istnieją obecnie ani zharmonizowane wymogi w zakresie zgłaszania transakcji w Unii w odniesieniu do akcji dopuszczonych do obrotu wyłącznie na wielostronnych platformach obrotu, ani też międzynarodowe standardy dotyczące danych statystycznych na temat obrotu poszczególnymi akcjami w systemach obrotu, które mogą wykazywać znaczną zmienność. Należy zatem zapewnić właściwym organom pewną dozę elastyczności przy dokonywaniu tych obliczeń.

(8) W celu zapewnienia spójności data rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia powinna być zbieżna z datą rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 236/2012. Aby zapewnić jednak osobom fizycznym i prawnym wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z wykazem akcji objętych wyłączeniem na podstawie art. 16 rozporządzenia (UE) nr 236/2012, sporządzenie tego wykazu oraz jego późniejsza publikacja na stronach internetowych EUNGiPW powinny mieć miejsce odpowiednio wcześnie przed datą rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 236/2012. Dlatego też metodę określoną do celów obliczania obrotu na potrzeby ustalenia głównego systemu obrotu daną akcją należy stosować od daty wejścia niniejszego rozporządzenia w życie.

(9) Ponieważ w rozporządzeniu (UE) nr 236/2012 uznano, że zanim rozporządzenie to będzie mogło być zastosowane w praktyce, należy przyjąć wiążące standardy techniczne, a także ponieważ istotne jest określenie przed dniem 1 listopada 2012 r. wymaganych elementów innych niż istotne w celu ułatwienia uczestnikom rynku przestrzegania przepisów tego rozporządzenia, a właściwym organom - egzekwowania ich przestrzegania, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu następującym po dniu jego publikacji.

(10) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez EUNGiPW.

(11) EUNGiPW przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował związane z nimi potencjalne koszty i korzyści oraz zwrócił się o ich zaopiniowanie do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych utworzonej zgodnie z art. 37 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia regulacyjne standardy techniczne określające:

a)
szczegółową treść informacji na temat pozycji krótkich netto, które mają być udostępniane właściwym organom i ujawniane do wiadomości publicznej przez osobę fizyczną lub prawną zgodnie z art. 9 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 236/2012;
b)
szczegółową treść informacji, które mają być przekazywane Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (zwanemu dalej "EUNGiPW") przez właściwy organ zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 236/2012;
c)
metodę obliczania obrotu na potrzeby ustalenia głównego systemu obrotu, w którym prowadzony jest obrót daną akcją, zgodnie z art. 16 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 236/2012.

ROZDZIAŁ  II

SZCZEGÓŁOWA TREŚĆ INFORMACJI NA TEMAT POZYCJI KRÓTKICH NETTO PODLEGAJĄCYCH ZGŁOSZENIU I UJAWNIENIU

[ART. 9 ROZPORZĄDZENIA (UE) NR 236/2012]

Artykuł  2

Zgłaszanie właściwym organom pozycji krótkich netto z tytułu akcji, długu państwowego i niepokrytych swapów ryzyka kredytowego dotyczących długu państwowego

1.
Zgłoszenie dokonywane na podstawie art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 lub art. 8 rozporządzenia (UE) nr 236/2012 zawiera informacje określone w tabeli 1 w załączniku I.

Zgłoszenie dokonywane jest z wykorzystaniem formularza, którego wzór stanowi załącznik II do niniejszego rozporządzenia, wydanego przez odpowiedni właściwy organ.

2.
Jeżeli właściwy organ dysponuje bezpiecznymi systemami, które umożliwiają mu pełną identyfikację osoby dokonującej zgłoszenia oraz posiadacza pozycji, w tym wszystkich informacji zawartych w polach 1-7 tabeli 1 w załączniku I, odpowiednie pola mogą pozostać niewypełnione w formularzu zgłoszenia.
3.
Osoba fizyczna lub prawna, która dokonała zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, zawierającego błąd, z chwilą powzięcia wiedzy o tym błędzie przesyła do odpowiedniego właściwego organu informację o anulowaniu zgłoszenia.

Anulowania zgłoszenia dokonuje się z wykorzystaniem formularza, którego wzór stanowi załącznik III, wydanego przez ten właściwy organ.

Ta osoba fizyczna lub prawna dokonuje, w razie konieczności, nowego zgłoszenia zgodnie z ust. 1 i 2.

Artykuł  3

Publiczne ujawnianie pozycji krótkich netto z tytułu akcji

Podając do wiadomości publicznej, zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 236/2012, pozycję krótką netto z tytułu akcji, która osiągnęła stosowny próg powodujący obowiązek publikacji, lub, po osiągnięciu tego progu, spadła poniżej jego poziomu, każdorazowo uwzględnia się informacje określone w tabeli 2 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ  III

SZCZEGÓŁOWA TREŚĆ INFORMACJI NA TEMAT POZYCJI KRÓTICH NETTO PODLEGAJĄCYCH PRZEKAZANIU EUNGiPW

[ART. 11 ROZPORZĄDZENIA (UE) NR 236/2012]

Artykuł  4

Informacje okresowe

Na podstawie art. 11 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 236/2012 właściwe organy przekazują EUNGiPW co kwartał następujące informacje:

a)
dzienną zbiorczą pozycję krótką netto z tytułu każdej z poszczególnych akcji wchodzących w skład głównego krajowego indeksu akcyjnego, wskazanego przez odpowiedni właściwy organ;
b)
zbiorczą pozycję krótką netto na koniec kwartału z tytułu każdej z poszczególnych akcji, które nie wchodzą w skład indeksu, o którym mowa w lit. a);
c)
dzienną zbiorczą pozycję krótką netto wobec każdego poszczególnego emitenta długu państwowego;
d)
w stosownych przypadkach, dzienne zbiorcze niepokryte pozycje z tytułu swapów ryzyka kredytowego emitenta długu państwowego.
Artykuł  5

Informacje przekazywane na żądanie

Informacje przekazywane w trybie doraźnym przez odpowiedni właściwy organ na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 236/2012 obejmują wszystkie żądane informacje określone przez EUNGiPW, które nie zostały uprzednio przekazane przez właściwy organ zgodnie z art. 4 niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ  IV

METODA OBLICZANIA OBROTU NA POTRZEBY USTALENIA GŁÓWNEGO SYSTEMU OBROTU DANĄ AKCJĄ

[ART. 16 ROZPORZĄDZENIA (UE) NR 236/2012]

Artykuł  6

Obliczanie obrotu na potrzeby ustalenia głównego systemu obrotu daną akcją

1.
Dokonując obliczenia obrotu na podstawie art. 16 rozporządzenia (UE) nr 236/2012, odpowiedni właściwy organ wykorzystuje najlepsze dostępne informacje, które mogą obejmować:
a)
publicznie dostępne informacje;
b)
dana transakcyjne uzyskane na podstawie art. 25 ust. 3 dyrektywy 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(3);
c)
informacje uzyskane od systemów obrotu, na których prowadzony jest obrót daną akcją;
d)
informacje przekazane przez inny właściwy organ, w tym właściwy organ z państwa trzeciego;
e)
informacje przekazane przez emitenta danej akcji;
f)
informacje uzyskane od innych osób trzecich, w tym od podmiotów udostępniających dane.
2.
Ustalając, co stanowi najlepsze dostępne informacje, odpowiedni właściwy organ, w miarę rozsądnie ocenianych możliwości, zapewnia, co następuje:
a)
wykorzystywanie w pierwszej kolejności informacji pochodzących z publicznie dostępnych źródeł, a dopiero w dalszej kolejności - z innych źródeł informacji;
b)
objęcie informacjami wszystkich sesji giełdowych w danym okresie, bez względu na to, czy dana akcja była przedmiotem obrotu podczas wszystkich sesji;
c)
liczenie tylko raz transakcji zgłoszonych i uwzględnionych w obliczeniach;
d)
nieliczenie transakcji zgłoszonych za pośrednictwem systemu obrotu, lecz wykonanych poza nim.
3.
Uznaje się, że obrót daną akcją w systemie obrotu wynosi zero, jeżeli akcja ta nie jest już dopuszczona do obrotu w danym systemie obrotu, nawet jeżeli była ona dopuszczona do obrotu w tym systemie obrotu w danym okresie obliczeniowym.

ROZDZIAŁ  V

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 listopada 2012 r., z wyjątkiem art. 6, który stosuje się od dnia, o którym mowa w akapicie pierwszym.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 czerwca 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 86 z 24.3.2012, s. 1.

(2) Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84.

(3) Dz.U. L 145 z 30.4.2004, s. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

TABELA 1

Wykaz pól do celów zgłoszenia (art. 2)
Identyfikator pola Opis
1. Posiadacz pozycji Osoba fizyczna: imię i nazwisko

Osoba prawna: pełna nazwa, w tym forma prawna, zgodnie z treścią rejestru, w którym została zarejestrowana, jeśli dotyczy

2. Kod identyfikacyjny osoby prawnej Kod identyfikacyjny banku, jeśli jest dostępny
3. Adres posiadacza pozycji Dokładny adres (np. ulica, nr domu, kod pocztowy, miejscowość, stan/województwo) oraz państwo
4. Dane kontaktowe posiadacza pozycji Numer telefonu, numer faksu (jeśli jest dostępny), adres e-mail
5. Osoba zgłaszająca Osoba fizyczna: imię i nazwisko

Osoba prawna: pełna nazwa, w tym forma prawna, zgodnie z treścią rejestru, w którym została zarejestrowana, jeśli dotyczy

6. Adres osoby zgłaszającej Dokładny adres (np. ulica, nr domu, kod pocztowy, miejscowość, stan/województwo) oraz państwo, jeśli inny niż adres posiadacza pozycji
7. Dane kontaktowe osoby zgłaszającej Numer telefonu, numer faksu (jeśli jest dostępny), adres e-mail, jeśli inne niż dane kontaktowe posiadacza pozycji
8. Data zgłoszenia Data dokonania zgłoszenia w formacie zgodnym z normą ISO 8601:2004 (rrrr-mm-dd)
9. Identyfikator emitenta W przypadku akcji: pełna nazwa spółki, której akcje dopuszczono do obrotu w systemie obrotu

W przypadku długu państwowego: pełna nazwa emitenta

W przypadku niepokrytych swapów ryzyka kredytowego z tytułu długu państwowego: pełna nazwa emitenta bazowego długu państwowego

10. ISIN Dotyczy wyłącznie akcji: kod ISIN głównej klasy akcji zwykłych emitenta. Jeżeli nie istnieją akcje zwykłe dopuszczone do obrotu, kod ISIN klasy akcji uprzywilejowanych (lub głównej klasy akcji uprzywilejowanych dopuszczonych do obrotu, jeżeli istnieje kilka klas tych akcji)
11. Kod państwa Dwuliterowy kod państwa będącego emitentem długu państwowego w formacie zgodnym z normą ISO 3166-1
12. Data pozycji Data otworzenia, zmiany lub zamknięcia pozycji. Format zgodny z normą ISO 8601:2004 (rrrr-mm-dd)
13. Wielkość pozycji krótkiej netto w procentach Dotyczy wyłącznie akcji: pozycja krótka netto wyrażona jako odsetek (zaokrąglony do dwóch miejsc po przecinku) wyemitowanego kapitału podstawowego, w wartościach bezwzględnych, bez znaku "+" lub "-"
14. Kwota stanowiąca równowartość pozycji krótkiej netto W przypadku akcji: całkowita liczba akcji stanowiących równowartość pozycji

W przypadku długu państwowego: kwota nominalna w euro stanowiąca równowartość pozycji

W przypadku niepokrytych swapów ryzyka kredytowego z tytułu długu państwowego: kwota nominalna w euro stanowiąca równowartość pozycji

Dane liczbowe wyrażone w wartościach bezwzględnych, bez znaku "+" lub "-"; waluta wyrażona zgodnie z normą ISO 4217

15. Data poprzedniego zgłoszenia Data zgłoszenia ostatniej pozycji przekazanej przez posiadacza pozycji w stosunku do tego samego emitenta. Format zgodny z normą ISO 8601:2004 (rrrr-mm-dd)
16. Data anulowania Data przekazania formularza w celu anulowania uprzednio dokonanego błędnego zgłoszenia. Format zgodny z normą ISO 8601:2004 (rrrr-mm-dd)
17. Uwagi Tekst dowolny - opcjonalnie

TABELA 2

Wykaz pól do celów publicznego ujawnienia (art. 3)

Identyfikator pola Opis
1. Posiadacz pozycji Osoba fizyczna: imię i nazwisko

Osoba prawna: pełna nazwa, w tym forma prawna, zgodnie z treścią rejestru, w którym została zarejestrowana, jeśli dotyczy

2. Nazwa emitenta Pełna nazwa spółki, której akcje dopuszczono do obrotu w systemie obrotu
3. ISIN Kod ISIN głównej klasy akcji zwykłych emitenta. Jeżeli nie istnieją akcje zwykłe dopuszczone do obrotu, kod ISIN klasy akcji uprzywilejowanych (lub głównej klasy akcji uprzywilejowanych dopuszczonych do obrotu, jeżeli istnieje kilka klas tych akcji)
4. Wielkość pozycji krótkiej netto w procentach Pozycja krótka netto wyrażona jako odsetek (zaokrąglony do dwóch miejsc po przecinku) wyemitowanego kapitału podstawowego
5. Data pozycji Data otworzenia, zmiany lub zamknięcia pozycji w formacie zgodnym z normą ISO 8601:2004 (rrrr-mm-dd)

ZAŁĄCZNIK  II

Format formularza zgłoszenia pozycji krótkich netto (art. 2)

POSIADACZ POZYCJI Imię

NAZWISKO

Pełna nazwa spółki

Kod BIC

(jeśli posiadacz go posiada)

Państwo
Adres
Osoba wyznaczona do kontaktów Imię

Nazwisko

Numer telefonu
Numer faksu
Adres e-mail
OSOBA

ZGŁASZAJĄCA

(jeśli inna)

Imię

NAZWISKO

Pełna nazwa spółki

Państwo
Adres
Osoba wyznaczona do kontaktów Imię

Nazwisko

Numer telefonu
Numer faksu
Adres e-mail
POZYCJA KRÓTKA NETTO Z TYTUŁU AKCJI
1. Data zgłoszenia

(rrrr-mm-dd)

2. Nazwa emitenta
2.1. Kod ISIN
2.2. Pełna nazwa
3. Data pozycji

(rrrr-mm-dd)

POZYCJA KRÓTKA NETTO Z TYTUŁU AKCJI
4. Pozycja krótka netto po przekroczeniu progu
4.1. Liczba akcji stanowiących równowartość pozycji
4.2. % wyemitowanego kapitału podstawowego
5. Data poprzedniego zgłoszenia

(rrrr-mm-dd)

6. Uwagi
POZYCJA KRÓTKA NETTO Z TYTUŁU DŁUGU PAŃSTWOWEGO
1. Data zgłoszenia

(rrrr-mm-dd)

2. Nazwa emitenta
2.1. Kod państwa
2.2. Pełna nazwa
3. Data pozycji

(rrrr-mm-dd)

4. Pozycja krótka netto po przekroczeniu progu

Kwota nominalna stanowiąca równowartość pozycji

5. Data poprzedniego zgłoszenia

(rrrr-mm-dd)

6. Uwagi
POZYCJA Z TYTUŁU NIEPOKRYTYCH SWAPÓW RYZYKA KREDYTOWEGO DOTYCZĄCYCH DŁUGU

PAŃSTWOWEGO

1. Data zgłoszenia

(rrrr-mm-dd)

2. Nazwa emitenta
2.1. Kod państwa
2.2. Pełna nazwa
3. Data pozycji

(rrrr-mm-dd)

4. Pozycja krótka netto po przekroczeniu progu

Kwota nominalna stanowiąca równowartość pozycji

5. Data poprzedniego zgłoszenia

(rrrr-mm-dd)

6. Uwagi

ZAŁĄCZNIK  III

Format formularza anulowania błędnych zgłoszeń (art. 2)

POSIADACZ POZYCJI Imię

NAZWISKO

Pełna nazwa spółki

Kod BIC

(jeśli posiadacz go posiada)

Państwo
Adres
Osoba wyznaczona do kontaktów Imię

Nazwisko

Numer telefonu
Numer faksu
Adres e-mail
OSOBA ZGŁASZAJĄCA (jeśli inna) Imię

NAZWISKO

Pełna nazwa spółki

Państwo
Adres
Osoba wyznaczona do kontaktów Imię

Nazwisko

Numer telefonu
Numer faksu
Adres e-mail
ANULOWANA POZYCJA KRÓTKA NETTO Z TYTUŁU AKCJI
1. Data anulowania

(rrrr-mm-dd)

2. Nazwa emitenta
2.1. Kod ISIN
2.2. Pełna nazwa
3. Data pozycji z anulowanego zgłoszenia

(rrrr-mm-dd)

4. Pozycja krótka netto po przekroczeniu progu uwzględniona w anulowanym zgłoszeniu
4.1. Liczba akcji stanowiących równowartość pozycji
4.2. % wyemitowanego kapitału podstawowego
5. Data dokonania zgłoszenia podlegającego anulowaniu

(rrrr-mm-dd)

6. Uwagi
ANULOWANA POZYCJA KRÓTKA NETTO Z TYTUŁU DŁUGU PAŃSTWOWEGO
1. Data anulowania

(rrrr-mm-dd)

2. Nazwa emitenta
2.1. Kod państwa
2.2. Pełna nazwa
3. Data pozycji z anulowanego zgłoszenia

(rrrr-mm-dd)

4. Pozycja krótka netto po przekroczeniu progu uwzględniona w anulowanym zgłoszeniu

Kwota nominalna stanowiąca równowartość pozycji

5. Data dokonania zgłoszenia podlegającego anulowaniu

(rrrr-mm-dd)

6. Uwagi
ANULOWANA POZYCJA Z TYTUŁU NIEPOKRYTYCH SWAPÓW RYZYKA KREDYTOWEGO DOTYCZĄCYCH

DŁUGU PAŃSTWOWEGO

1. Data anulowania

(rrrr-mm-dd)

2. Nazwa emitenta
2.1. Kod państwa
2.2. Pełna nazwa
3. Data pozycji z anulowanego zgłoszenia

(rrrr-mm-dd)

4. Pozycja krótka netto po przekroczeniu progu uwzględniona w anulowanym zgłoszeniu

Kwota nominalna stanowiąca równowartość pozycji

5. Data dokonania zgłoszenia podlegającego anulowaniu

(rrrr-mm-dd)

6. Uwagi

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.251.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 826/2012 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wymogów w zakresie zgłaszania i ujawniania pozycji krótkich netto, szczegółowej treści informacji, które mają być udostępniane Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w odniesieniu do pozycji krótkich netto, oraz metody obliczania obrotu na potrzeby ustalenia akcji objętych wyłączeniem
Data aktu: 29/06/2012
Data ogłoszenia: 18/09/2012
Data wejścia w życie: 01/11/2012, 19/09/2012