Dyrektywa 2008/46/WE zmieniająca dyrektywę 2004/40/WE w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (polami elektromagnetycznymi)

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2008/46/WE
z dnia 23 kwietnia 2008 r.
zmieniająca dyrektywę 2004/40/WE w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (polami elektromagnetycznymi) (osiemnasta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 137 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(1),

po konsultacji Komitetu Regionów,

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 2004/40/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(3) określono minimalne wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczące narażenia pracowników na ryzyko związane z ekspozycją na pola elektromagnetyczne. W art. 13 ust. 1 tej dyrektywy przewidziano, że państwa członkowskie mają wprowadzić w życie, najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2008 r., przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania tej dyrektywy.

(2) Przepisy dyrektywy 2004/40/WE określają dopuszczalne wartości miar wewnętrznych i zewnętrznych ekspozycji na podstawie zaleceń Międzynarodowej Komisji Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Parlament Europejski, Rada i Komisja zostały poinformowane o upowszechnionych po przyjęciu dyrektywy nowych badaniach naukowych odnoszących się do wpływu promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie. Wyniki tych badań naukowych są obecnie analizowane, z jednej strony, przez ICNIRP w ramach prowadzonego aktualnie przeglądu zaleceń oraz, z drugiej strony, przez Światową Organizację Zdrowia w ramach przeglądu jej "kryteriów higieny otoczenia". Te nowe zalecenia, których publikacja jest przewidziana na koniec 2008 r., będą prawdopodobnie zawierać informacje mogące doprowadzić do znacznych zmian dopuszczalnych wartości miar zewnętrznych i wewnętrznych ekspozycji.

(3) W tym kontekście należy dogłębnie zbadać ewentualny wpływ wprowadzenia w życie dyrektywy 2004/40/WE na procedury medyczne wykorzystujące obrazowanie magnetyczne i na niektóre rodzaje działalności przemysłowej. Komisja podjęła badanie mające na celu bezpośrednią i ilościową ocenę sytuacji w zakresie obrazowania medycznego. Należy zatem uwzględnić wyniki tego badania, które spodziewane są na początku 2008 r., a także wyniki podobnych badań prowadzonych w państwach członkowskich w celu zapewnienia równowagi między zapobieganiem potencjalnym zagrożeniom dla zdrowia pracowników i dostępem do korzyści płynących ze skutecznego wykorzystania przedmiotowych technologii medycznych.

(4) W art. 3 ust. 3 dyrektywy 2004/40/WE przewidziano, że ocena, pomiar lub obliczenia stopnia ekspozycji pracowników na pola elektromagnetyczne są regulowane przez zharmonizowane normy europejskie ustanowione przez Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki (Cenelec). Należy uwzględnić wymienione zharmonizowane normy, które odgrywają zasadniczą rolę w spójnym stosowaniu dyrektywy oraz które spodziewane są w 2008 r.

(5) Okres wymagany do uzyskania i przeanalizowania nowych informacji oraz w celu opracowania i przyjęcia nowego wniosku dotyczącego dyrektywy uzasadnia odroczenie o cztery lata terminu transpozycji dyrektywy 2004/40/WE,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Artykuł 13 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 2004/40/EWG otrzymuje brzmienie:

"1. Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2012 r. Niezwłocznie informują o tym Komisję.".

Artykuł  2

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu, dnia 23 kwietnia 2008 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
H.-G. PÖTTERING J. LENARČIČ
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Opinia z dnia 12 marca 2008 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 19 lutego 2008 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) i decyzja Rady z dnia 7 kwietnia 2008 r.

(3) Dz.U. L 159 z 30.4.2004, s. 1. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 2007/30/WE (Dz.U. L 165 z 27.6.2007, s. 21).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.114.88

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2008/46/WE zmieniająca dyrektywę 2004/40/WE w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (polami elektromagnetycznymi)
Data aktu: 23/04/2008
Data ogłoszenia: 26/04/2008
Data wejścia w życie: 26/04/2008