Rozporządzenie 644/2005 ustanawiające specjalny system identyfikacji bydła trzymanego w celach kulturalnych i historycznych w oficjalnie zatwierdzonych gospodarstwach, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 644/2005
z dnia 27 kwietnia 2005 r.
ustanawiające specjalny system identyfikacji bydła trzymanego w celach kulturalnych i historycznych w oficjalnie zatwierdzonych gospodarstwach, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestracji bydła i dotyczące etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 820/97(1), w szczególności jego art. 4 ust. 1 akapit trzeci oraz art. 10, zdanie wprowadzające i lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1760/2000 stanowi, że każde Państwo Członkowskie ustanawia system identyfikacji i rejestracji bydła obejmujący kilka elementów identyfikacji i rejestracji. Stanowi ono w szczególności, że wszystkie zwierzęta w hodowli urodzone po dniu 31 grudnia 1997 r. lub przeznaczone do handlu wewnątrzwspólnotowego po dniu 1 stycznia 1998 r. oraz zwierzęta pochodzące z hodowli w Republice Czeskiej, Estonii, Cyprze, Łotwie, Litwie, Węgrzech, Malcie, Polsce, Słowenii i Słowacji, urodzone przed dniem przystąpienia lub przeznaczone do handlu wewnątrzwspólnotowego po tym terminie, powinny być identyfikowane poprzez umieszczenie pasków informacyjnych na obu uszach, zatwierdzonych przez właściwy organ (zwane dalej "zatwierdzonymi paskami informacyjnymi"). Stanowi ono również, że na obu paskach nanosi się identyczny, niepowtarzalny kod identyfikacyjny (zwany dalej "identycznym kodem identyfikacyjnym"), umożliwiający dokonanie indywidualnej identyfikacji każdego zwierzęcia oraz ustalenie, w której hodowli się ono urodziło.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 1760/2000 stanowi również, że bydło przeznaczone do udziału w imprezach kulturalnych i sportowych (z wyjątkiem targów i wystaw) może być identyfikowane nie przy pomocy pasków informacyjnych umieszczanych na uszach, lecz przy pomocy innego systemu identyfikacyjnego, zapewniającego równorzędne gwarancje i zatwierdzonego przez Komisję.

(3) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2680/1999 z dnia 17 grudnia 1999 r. zatwierdzające system identyfikacji byków przeznaczonych do udziału w imprezach kulturalnych i sportowych(2) ustala przepisy dla takich byków zarejestrowanych w Księdze Rejestracji Stada określonych organizacji. Jednakże rozporządzenie to ma zastosowanie jedynie do niektórych ras byków oraz organizacji w niektórych Państwach Członkowskich.

(4) W związku z tym stosownym jest przyjęcie osobnego rozporządzenia w celu ustanowienia specjalnego systemu identyfikacji zwierząt zatwierdzonych przez właściwy organ jako zwierzęta trzymane dla celów kulturalnych i historycznych (zwanych dalej "zwierzętami") w gospodarstwach zatwierdzonych do tego celu przez wspomniany organ (zwanych dalej "gospodarstwami").

(5) Specjalny system identyfikacji powinien, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1760/2000, ustanowić odstępstwo jedynie od zastosowania i usunięcia zatwierdzonych pasków identyfikacyjnych. Niniejsze rozporządzenie nie stanowi uszczerbku dla stosowania innych przepisów rozporządzenia (WE) nr 1760/2000.

(6) W ramach odstępstwa od rozporządzenia (WE) nr 1760/2000 stosownym jest ustanowienie, że zatwierdzone paski identyfikacyjne mogą zostać usunięte bez zgody właściwego organu, jednak pod jego nadzorem, po umieszczeniu zwierząt w gospodarstwach oraz że zatwierdzone paski identyfikacyjne nie muszą być stosowane u zwierząt urodzonych na terenie takich gospodarstw. W obu przypadkach zwierzęta należy oznakować w określony sposób. Zatwierdzone paski identyfikacyjne powinny być stosowane u zwierząt opuszczających gospodarstwo lub towarzyszyć zwierzętom przenoszonym bezpośrednio do innych gospodarstw.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia zasady specjalnego systemu identyfikacji bydła zatwierdzonego przez właściwy organ jako bydło trzymane w celach kulturalnych i historycznych (zwanego dalej "zwierzętami") w gospodarstwach zatwierdzonych do tego celu przez właściwy organ (zwanych dalej "gospodarstwami").

Artykuł  2

Usuwanie i stosowanie pasków informacyjnych ustanowionych w art. 4 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1760/2000

1.
Właściciel zwierząt jest przez cały czas w posiadaniu dwóch pasków informacyjnych zatwierdzonych przez właściwy organ zgodnie z art. 4 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1760/2000 (zwanych dalej "zatwierdzonymi paskami informacyjnymi").
2.
W ramach odstępstwa od art. 4 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 1760/2000, w przypadku zwierząt przenoszonych do gospodarstw, zatwierdzone paski informacyjne mogą zostać usunięte bez zgody właściwego organu, jednak pod jego nadzorem, pod warunkiem że zwierzęta są oznakowane w sposób określony przez właściwy organ najpóźniej w momencie usunięcia zatwierdzonych pasków informacyjnych, zgodnie z art. 3 ust. 1 tego rozporządzenia.
3.
W ramach odstępstwa od art. 4 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1760/2000, w przypadku zwierząt urodzonych w gospodarstwie, nie ma obowiązku stosowania zatwierdzonych pasków informacyjnych, pod warunkiem że najpóźniej po osiągnięciu przez zwierzęta wieku 20 dni są one oznakowane w sposób określony przez właściwy organ, zgodnie z art. 3 ust. 1 tego rozporządzenia.
4.
Zatwierdzone paski informacyjne należy zastosować u zwierząt zanim opuszczą one gospodarstwa.

Jednakże, w przypadku gdy zwierzęta są przenoszone bezpośrednio do innych gospodarstw na terenie tego samego Państwa Członkowskiego, o których mowa w art. 1, zatwierdzone paski informacyjne wystarczy stosować u zwierząt podczas przenosin.

Artykuł  3

Sposoby identyfikacji

1.
Zwierzęta identyfikuje się za pomocą identycznego, niepowtarzalnego kodu identyfikacyjnego przewidzianego w art. 4 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1760/2000.

Wspomniany kod umieszczany jest w jeden z następujących sposobów określanych przez właściwy organ:

a) dwa paski informacyjne z tworzywa sztucznego lub metalu;

b) jeden pasek informacyjny z tworzywa sztucznego lub metalu oraz znaki wypalane;

c) tatuaż; lub

d) identyfikator elektroniczny umieszczony za pomocą bolusa.

2.
W ramach odstępstwa od akapitu pierwszego właściwy organ może zdecydować o oznakowaniu zwierząt za pomocą elektronicznego identyfikatora w postaci wszczepianego elektronicznego transpondera, pod warunkiem że zwierzęta oznakowane w ten sposób nie dostają się do łańcucha pokarmowego.
Artykuł  4

Określony kod rejestracyjny

Właściwy organ przyznaje każdemu gospodarstwu określony kod rejestracyjny.

Wspomniany kod jest rejestrowany w skomputeryzowanej krajowej bazie danych o bydle, przewidzianej w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1760/2000.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 kwietnia 2005 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 204 z 11.8.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione Aktem Przystąpienia z 2003 r.

(2) Dz.U. L 326 z 18.12.1999, str. 16.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.107.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 644/2005 ustanawiające specjalny system identyfikacji bydła trzymanego w celach kulturalnych i historycznych w oficjalnie zatwierdzonych gospodarstwach, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady
Data aktu: 27/04/2005
Data ogłoszenia: 28/04/2005
Data wejścia w życie: 01/05/2005