Decyzja 2004/706/WE ustanawiająca Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 15 października 2004 r.
ustanawiająca Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego

(2004/706/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 października 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dobry i przejrzysty ład korporacyjny jest podstawą do poprawy konkurencyjności i skuteczności działania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, a także do umacniania praw udziałowców oraz ochrony osób trzecich.

(2) We wrześniu 2001 r. Komisja powołała Grupę Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek celem wydania zaleceń w sprawie nowoczesnych ram prawnych w prawie spółek; uprawnienia Grupy Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek zostały następnie poszerzone, aby umożliwić jej zajmowanie się w szczególności określonymi zagadnieniami ładu korporacyjnego.

(3) Po przedstawieniu przez Grupę Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek końcowego raportu w dniu 4 listopada 2002 r. Rada zwróciła się do Komisji o opracowanie planu działań w dziedzinie prawa spółek i ładu korporacyjnego; plan ten stanowiłby w szczególności odpowiedź na zaistniałe w ostatnim czasie nieprawidłowości w działaniu przedsiębiorstw.

(4) Opracowany przez Komisję "Plan działań w sprawie unowocześnienia prawa spółek oraz umocnienia ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej"(1), przyjęty w maju 2003 r., wskazał szereg czynności, jakie należy podjąć w celu unowocześnienia i uproszczenia ram prawnych, włączając w to utworzenie Europejskiego Forum Ładu Korporacyjnego.

(5) Dnia 22 września 2003 r. Rada przyjęła plan działań uważany za istotny element ugruntowywania przejrzystego i zdrowego rynku kapitałowego w poszerzonej Unii; Rada podzieliła stanowisko Komisji o znaczeniu konsultacji ekspertów i konsultacji publicznych jako integralnej części rozwoju prawa spółek i ładu korporacyjnego na poziomie europejskim oraz przyjęła do wiadomości zamiar Komisji powołania Forum w sprawie systemów ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej.

(6) Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego powinno być organem służącym wymianie informacji i dobrych praktyk istniejących w Państwach Członkowskich w celu poprawy zbieżności krajowych kodeksów ładu korporacyjnego, jak również miejscem wymiany myśli, dyskusji i ciałem doradczym Komisji w dziedzinie ładu korporacyjnego.

(7) Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego powinno opracować swój regulamin wewnętrzny oraz w pełni przestrzegać kompetencji instytucji(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym powołuje się grupę ekspertów w dziedzinie ładu korporacyjnego we Wspólnocie o nazwie: "Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego" (zwane dalej "Forum").

Artykuł  2

Do zadań Forum, w świetle umacniania praktyk ładu korporacyjnego w Państwach Członkowskich, należy poprawa zbieżności krajowych kodeksów ładu korporacyjnego oraz zapewnianie Komisji strategicznego doradztwa w zagadnieniach dotyczących prowadzenia polityki w dziedzinie ładu korporacyjnego, zarówno na wniosek Komisji, jak i z inicjatywy własnej.

Artykuł  3

Forum liczy najwyżej osiemnastu członków, których doświadczenie i kompetencje w zakresie ładu korporacyjnego są powszechnie uznawane na szczeblu wspólnotowym. Członkowie Forum są mianowani przez Komisję. Listę członków zamieszcza się w Załączniku.

Komisja jest obecna na posiedzeniach Forum i wyznacza przedstawiciela wysokiego szczebla do uczestnictwa w jego obradach.

Forum przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Artykuł  4

Kadencja członków Forum trwa trzy lata. Jest ona odnawialna.

Po upływie okresu trzech lat członkowie Forum nadal pełnią swoje funkcje do zastąpienia lub odnowienia mandatu. W przypadku rezygnacji lub śmierci członka Forum w czasie trwania kadencji Komisja powołuje nowego członka Forum zgodnie z art. 3.

Artykuł  5

Lista członków publikowana jest przez Komisję w celach informacyjnych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  6

Forum może zapraszać do udziału w swoich posiedzeniach ekspertów i obserwatorów.

Forum może tworzyć grupy robocze.

Artykuł  7

Forum przedstawia Komisji roczne sprawozdania.

Artykuł  8

Forum przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

Sekretariat Forum jest prowadzony przez Komisję.

Artykuł  9

Koszty podróży i pobytu poniesione przez członków, obserwatorów i ekspertów w związku z działalnością Forum są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie Forum nie są wynagradzani.

Artykuł  10

Forum rozpoczyna swoją działalność dnia 18 października 2004 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 października 2004 r.

W imieniu Komisji,
Frederik BOLKESTEIN
Członek Komisji

______

(1) KOM(2003) 284 wersja ostateczna.

(2) Tekst w brzmieniu według pkt 9 konkluzji Rady z dnia 22 września 2003 r.

ZAŁĄCZNIK 1

– Bistra Boeva,

– Antonio Borges,

– Niklas Bruun,

– Bertrand Collomb,

– David Devlin,

– Jose Maria Garrido Garcia,

– Peter Montagnon,

– Klaus-Peter Müller,

– Colette Neuville,

– Roland Oetker,

– Rolf Skog,

– Marek Sowa,

– Trelawny Williams,

– Jaap Winter,

– Eddy Wymeersch.

1 Załącznik zmieniony przez decyzję nr 2008/598/WE z dnia 25 czerwca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.193.12) zmieniającą nin. decyzję z dniem 25 czerwca 2008 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024