Rozporządzenie 771/2004 ustanawiające środki przejściowe w odniesieniu do dalszego stosowania środków ochrony roślin zawierających niektóre substancje czynne po przystąpieniu nowych Państw Członkowskich do Unii Europejskiej

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 771/2004
z dnia 23 kwietnia 2004 r.
ustanawiające środki przejściowe w odniesieniu do dalszego stosowania środków ochrony roślin zawierających niektóre substancje czynne po przystąpieniu nowych Państw Członkowskich do Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 2 ust. 3,

uwzględniając Akt Przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 42,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 dotyczącą wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(1), w szczególności jej art. 8 ust. 2 akapit czwarty,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2076/2002(2) i decyzja Komisji 2002/928/WE(3) zawierają przepisy dotyczące niewłączania niektórych substancji czynnych do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG oraz dotyczące cofnięcia przez Państwa Członkowskie wszystkich zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające takie substancje czynne.

(2) Węgry wystąpiły z wnioskiem o środki przejściowe dla niektórych substancji czynnych w celu zapewnienia, że produkcja będzie mogła być stopniowo ograniczana lub że dokumentacja odpowiadająca wymaganiom dyrektywy 91/414/EWG będzie mogła być przedstawiona.

(3) Wszystkie środki przejściowe konieczne do ułatwienia przejścia w nowych Państwach Członkowskich z istniejącego systemu do systemu wynikającego z zastosowania reguł fitosanitarnych powinny być ograniczone do okresu trzech lat po dacie przystąpienia.

(4) Kilka nowych Państw Członkowskich poinformowało Komisję, że na ich rynku znajdują się substancje czynne, których nie było na rynku obecnych Państw Członkowskich. Właściwe jest postanowienie, że te substancje czynne mogą pozostawać na rynku w celu umożliwienia ich przeglądu w czwartej fazie programu przeglądu.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Państwo Członkowskie wyszczególnione w kolumnie B załącznika I zapewnia, że zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające substancje czynne wymienione w kolumnie A zostaną wycofane najpóźniej do daty określonej w kolumnie C.

Państwo Członkowskie zapewnia, że dalsze stosowanie jest dopuszczalne jedynie w zakresie, w jakim nie powoduje ono żadnych szkodliwych skutków dla zdrowia ludzkiego lub zdrowia zwierząt ani nie wpływa w sposób niedopuszczalny na środowisko naturalne.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie mogą zezwolić lub ponownie zezwolić na wprowadzenie do obrotu środków ochrony roślin zawierających substancje czynne określone w załączniku II do 30 kwietnia 2007 r., chyba że decyzja podjęta przed tą datą nie włącza substancji czynnej do załącznika I dyrektywy 91/414/EWG.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie staje się skuteczne z zastrzeżeniem i z dniem wejścia w życie Traktatu o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 kwietnia 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2004/30/WE (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 50).

(2) Dz.U. L 319 z 23.11.2002, str. 3. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1336/2003 (Dz.U. L 187 z 26.7.2003, str. 21).

(3) Dz.U. L 322 z 27.11.2002, str. 53.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wykaz określony w art. 1

Kolumna A

Substancje czynne

Kolumna B

Państwo Członkowskie

Kolumna C

Data

benomyl (PN) Węgry 31.12.2005
beta-cypermetryna Węgry 31.12.2005
butylat Węgry 30.4.2006
cykloat Węgry 30.4.2006
EPTC (PN) (dipropylotiokarbaminian etylu) Węgry 30.4.2006

ZAŁĄCZNIK  II

– (1R)-1,3,3-trimetylo-4,6-dioksatricyklo[3.3.1.02,7]nonan (lineatyna)

– (3-benzyloksykarbonylometylo)-2-benzotiazolinon (benzolinon)

– (E)-2-metylo-6-metyleno-2,7-oktadien-1-ol (mircenol)

– (E)-2-metylo-6-metyleno-3,7-oktadien-2-ol (izomircenol)

– (E,Z)-8,10-tetradekadienyl

– 1, 3, 5-tir-(2-hydroksyetylo)-heksahydro-s-triazyna

– 1-metoksy-4-propenylobenzen (anetol)

– 1-metylo-4-izopropylidenocykloheks-1-en (terpinolen)

– 2,6,6-trimetylobicyklo[3.1.1]hept-2-en (alfa-pinen)

– 2-etylo-1,6-dioksaspiro (4,4) nonan (chalkogran)

– siarczek 2-hydroksyetylobutylu

– 2-merkaptobenzotiazol

– sól sodowa 2-metoksy-5-nitrofenolu

– 2-metoksypropan-1-ol

– 2-metoksypropan-2-ol

– 2-metylo-6-metyleno-2,7-oktadien-4-ol (ipsdienol)

– 2-metylo-6-metyleno-7-okten-4-ol (ipsenol)

– 3,7,7-trimetylobicyklo[4.1.0]hept-3-en (3-karen)

– 3-metylo-3-buten-1-ol

– 3-fenylo-2-propenal (aldehyd cynamonowy)

– 4,6,6-trimetylobicyklo[3.1.1]hept-3-en-ol,((S)-cis-werbenol)

– bakteria Agrobacterium radiobacter szczep K 84

– asfalty

Bacillus subtilis szczep IBE 711

Baculovirus GV

– benzotiadiazol

– biohumus

– węglan wapnia

– polisiarczek wapnia

– tlenek węgla

– kazeina

– chlorowodorek chininy

– wyciąg cytrusa/wyciąg grejpfruta

– proszek z igieł rośliny iglastej

– związek kompleksowy miedzi: 8-hydroksychinolina z kwasem salicylowym

– kumylofenol

– di-1-p-menten

– octan dodekan-1-ylu

– etanodial (glioksal)

– 2,4-dekadienoan etylu

– wyciąg z roślin czerwonego dębu, kolców opuncji figowej, substancji aromatycznej sumaka, czerwonego mangrowca

– wyciąg z mięty pieprzowej

– wyciąg z Equisetum

– wyciąg z krzewu herbacianego

– pozostałości destylacji tłuszczu

– kwasy tłuszczowe/kwas izomasłowy

– kwasy tłuszczowe/kwas izowalerianowy

– kwasy tłuszczowe/kwas laurynowy

– kwasy tłuszczowe/kwas walerianowy

– flufenzyna

– flumetsulam

– pulpa czosnku

– heksametylenotetramina (urotropina)

– związek kompleksowy ichtiolu

– pirofosforan żelaza

– kwas jasmonowy

– laktofen

– lanolina

– p-hydroksybenzoesan metylu

– albumina mleka

– proszek gorczycowy

– kwas N-fenyloftalamowy

– oleina

– kwas p-hydroksybenzoesowy

– octan poliwinylu

– propizochlor

– kit pszczeli

Pythium oligandrum

– repelent (smakowy) pochodzenia roślinnego i zwierzęcego/wyciąg klasy pokarmowej/kwas fosforowy i mączka rybna

– repelent (zapachowy) pochodzenia roślinnego i zwierzęcego/olej talowy

– żywice naturalne

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.123.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 771/2004 ustanawiające środki przejściowe w odniesieniu do dalszego stosowania środków ochrony roślin zawierających niektóre substancje czynne po przystąpieniu nowych Państw Członkowskich do Unii Europejskiej
Data aktu: 23/04/2004
Data ogłoszenia: 27/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004