Turcja-Unia Europejska. Umowa w sprawie udziału Republiki Turcji w siłach pod dowództwem Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Bruksela.2003.09.04.

UMOWA
między Unią Europejską a Republiką Turcji w sprawie udziału Republiki Turcji w siłach pod dowództwem Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii

UNIA EUROPEJSKA,

z jednej strony, oraz

REPUBLIKA TURCJI,

z drugiej strony,

zwane dalej "Stronami";

UWZGLĘDNIAJĄC:

- przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej wspólnego działania 2003/92/WPZiB z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii(1),

- zaproszenie Republiki Turcji do wzięcia udziału w operacji pod dowództwem przez Unię Europejską,

- pomyślne zakończenie procesu tworzenia sił i zalecenie dowódcy operacji oraz Komitetowi Wojskowemu Unii Europejskiej wyrażenia zgody na udział sił Republiki Turcji w operacji pod dowództwem Unii Europejskiej,

- decyzję Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa z dnia 11 marca 2003 r. wyrażającą zgodę na udział Republiki Turcji w operacji pod dowództwem Unii Europejskiej,

- wymianę listów między rządem Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii a Sekretarzem Generalnym/Wysokim Przedstawicielem w sprawie przeprowadzenia operacji,

- umowę zawartą dnia 21 marca 2003 roku między Unia Europejską a rządem Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii w sprawie statusu sił Unii Europejskiej i ich personelu,

UZGODNIŁY, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Zakres i definicje

1.
Republika Turcji przyłącza się do przepisów wspólnego działania 2003/92/WPZiB, zgodnie z postanowieniami uzgodnionymi w następujących artykułach.
2.
Do celów niniejszej Umowy następujące definicje oznaczają:

a) "Operacja Concordia" oznacza operację wojskową Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii przewidzianą we wspólnym działaniu 2003/92/WPZiB;

b) "siły pod dowództwem Unii Europejskiej" (EUF) oznaczają wojskową Kwaterę Główną UE, krajowe jednostki/oddziały przyczyniające się do Operacji Concordia, ich zasoby oraz środki transportu;

c) "personel EUF" oznacza personel cywilny i wojskowy na usługach EUF;

d) "mechanizm" oznacza operacyjny mechanizm finansowania utworzony decyzją Rady z dnia 27 stycznia 2003 roku w celu zapewnienia finansowania wspólnych kosztów operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii;

e) "państwa uczestniczące" oznaczają Państwa Członkowskie stosujące wspólne działanie 2003/92/WPZiB i państwa trzecie biorące udział w Operacji Concordia przez przekazanie do dyspozycji sił, personelu lub aktywów;

f) "Wspólna Komisja ds. Skarg" oznacza wspólną Komisję do spraw skarg ustanowioną na podstawie art. 13 Umowy między Unią Europejską a Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii w sprawie statusu sił pod dowództwem Unii Europejskiej (EUF) w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.

Artykuł  2

Udział w operacji

1.
Republika Turcji bierze udział w Operacji Concordia z kontyngentem ustalonym przy okazji Konferencji w sprawie Tworzenia Sił. Jeśli okaże się to konieczne, zapewnia się rotację oddelegowanego personelu.
2.
Republika Turcji zapewnia, że jej siły i personel będą pełnić swoją misję zgodnie z przepisami wspólnego działania 2003/92/WPZiB, planem operacji i środkami wykonawczymi.
3.
Republika Turcji informuje dowódcę operacji Unii Europejskiej, dowódcę EUF oraz sztab wojskowy Unii Europejskiej o każdej zmianie dotyczącym jej udziału w Operacji Concordia.
Artykuł  3

Status

1.
Siły i personel biorący udział w Operacji Concordia podlegają postanowieniom umowy między Unią Europejską a Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii w sprawie statutu sił pod dowództwem Unii Europejskiej (EUF) w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, oraz uzgodnień wykonawczych.
2.
Status personelu przydzielonego do Kwatery Głównej lub jednostek dowodzenia zlokalizowanych poza Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii jest regulowany uzgodnieniami między Kwaterą Główną i jednostkami dowodzenia a Republiką Turcji.
Artykuł  4

Zasady dowodzenia

1.
Udział Republiki Turcji w Operacji Concordia nie narusza autonomiczności podejmowania decyzji przez Unię Europejską.
2.
Wszystkie siły i personel pozostają pod całkowitym dowództwem ich władz krajowych.
3.
Krajowe władze przekazują dowódcy operacji UE kontrolę operacyjną. Dowódca Operacji jest uprawniony do delegowania swego pełnomocnictwa.
4.
Republika Turcji ma takie same prawa i obowiązki w odniesieniu do bieżącego zarządzania Operacją Concordia jak uczestniczące Państwa Członkowskie zgodnie z art. 8 ust. 4 wspólnego działania 2003/92/WPZiB oraz decyzji Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa FYROM/1/03 w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników.
5.
Republika Turcji wykonuje jurysdykcję w stosunku do swojego personelu. Dowódca operacji i dowódca sił mogą w każdym czasie złożyć wniosek o wycofanie personelu Republiki Turcji.
6.
Republika Turcji mianuje wyższego przedstawiciela wojskowego (SMR) w celu reprezentowania jej kontyngentu krajowego w EUF. SMR zasięga opinii dowódcy EUF we wszystkich sprawach dotyczących Operacji Concordia i jest odpowiedzialny za bieżąca dyscyplinę kontyngentu.
Artykuł  5

Informacje niejawne

Republika Turcji podejmuje właściwe środki w celu zapewnienia, że jej personel podczas obchodzenia się z informacjami niejawnymi Unii Europejskiej przestrzega przepisów bezpieczeństwa Rady Unii Europejskiej, zawarte w decyzji Rady 2001/264/WE(2), oraz dalsze wytyczne, które mogą zostać wydane przez dowódcę operacji.

Artykuł  6

Aspekty finansowe

1.
Bez uszczerbku dla postanowień art. 7 Republika Turcji ponosi wszystkie koszty związane z udziałem w Operacji Concordia, o ile budżet operacyjny operacji nie przewiduje wspólnego finansowania kosztów.
2.
W przypadku gdy Wspólna Komisja ds. Skarg podejmie decyzję o przyznaniu odszkodowania na rzecz osób fizycznych lub prawnych z Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Republika Turcji przejmuje wypłatę tych odszkodowań, jeśli śmierć, uszczerbek na zdrowiu, szkoda lub strata zostaną spowodowane przez jej personel lub aktywa, o ile mechanizm, zgodnie z art. 9 ust. 3 decyzji Rady z dnia 27 stycznia 2003 roku ustanawiającej mechanizm, nie zadecyduje o wypłacie tych odszkodowań.
Artykuł  7

Wpłaty na pokrycie wspólnych kosztów

1.
Republika Turcji uczestniczy w ponoszeniu wspólnych kosztów Operacji Concordia w kwocie 136.087,80 EUR za okres sześciu miesięcy.
2.
Między powołanym decyzją Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. zarządcą mechanizmu a właściwymi organami administracji Republiki Turcji zawarte zostaje porozumienie w celu zapewnienia finansowania wspólnych kosztów operacji. Porozumienie to zawiera postanowienia w sprawie:

a) uzgodnień dotyczących płatności i zarządzania wkładem finansowym;

b) uzgodnień obejmujących kontrole i audyt wkładu finansowego, gdzie sytuacja tego wymaga.

3.
Wpłaty Republiki Turcji w celu pokrycia wspólnych kosztów Operacji Concordia są deponowane przez Republikę Turcji na rachunku bankowym, który zostaje wskazany temu Państwu przez zarządcę mechanizmu.
Artykuł  8

Niewykonanie zobowiązań

Gdy jedna z Uczestniczących Stron nie wykonuje zobowiązań ustanowionych w poprzednich artykułach, wówczas druga Strona ma prawo wypowiedzieć niniejszą Umowę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Artykuł  9

Wejście w życie

Niniejsza Umowa wchodzi w życie wraz z jej podpisaniem.

Pozostaje ona w mocy przez okres uczestniczenia przez Republikę Turcji w Operacji Concordia.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 września 2003 r., w czterech egzemplarzach w języku angielskim.
W imieniu Unii Europejskiej W imieniu Republiki Turcji
(podpis pominięto) (podpis pominięto)

______

(1) Dz.U. L 34 z 11.2.2003, str. 26.

(2) Dz.U. L 101 z 11.4.2001, str. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.234.23

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Turcja-Unia Europejska. Umowa w sprawie udziału Republiki Turcji w siłach pod dowództwem Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Bruksela.2003.09.04.
Data aktu: 04/09/2003
Data ogłoszenia: 20/09/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 04/09/2003