Rozporządzenie 2056/2002 zmieniające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 58/97 w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw

ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 2056/2002 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 5 listopada 2002 r.
zmieniające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 58/97 w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 21 listopada 2002 r.)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego(3),

działając zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu(4),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE, Euratom) nr 58/97(5) ustanowiło wspólne ramy dla gromadzenia, tworzenia, przekazywania oraz oceny statystyk Wspólnoty dotyczących struktury, działalności, konkurencyjności oraz funkcjonowania przedsiębiorstw we Wspólnocie.

(2) Rozwój w dziedzinie wspólnotowej integracji walutowej, ekonomicznej i społecznej wymaga rozszerzenia wspólnych ram o instytucje kredytowe, fundusze emerytalne, inne rodzaje pośrednictwa finansowego i działalności pomocniczych dla pośrednictwa finansowego.

(3) Funkcjonowanie i rozwój rynku wewnętrznego zwiększa zapotrzebowanie na informacje służące ocenie jego skuteczności, w szczególności w sektorach instytucji kredytowych, funduszy emerytalnych, innego rodzaju pośrednictwa finansowego i działalności pomocniczych do pośrednictwa finansowego.

(4) Liberalizacja handlu międzynarodowego w usługach finansowych stwarza zapotrzebowanie na statystyki dotyczące przedsiębiorstw działających w obszarze usług finansowych w celu wspierania negocjacji handlowych.

(5) Zestawienie rachunków krajowych i regionalnych zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 2223/96 z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków krajowych i regionalnych we Wspólnocie(6) wymaga porównywalnych, kompletnych i rzetelnych statystyk dotyczących przedsiębiorstw działających w obszarze usług finansowych.

(6) Wprowadzenie jednolitego pieniądza będzie miało znaczny wpływ na strukturę branży usług finansowych i transgranicznych przepływów kapitału, co kładzie szczególny nacisk na znaczenie informacji o konkurencyjności, rynku wewnętrznym i internacjonalizacji.

(7) Zrównoważone prowadzenie działań z zakresu polityk przez właściwe władze w odniesieniu do nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i stabilnością systemu finansowego zakłada potrzebę dodatkowych informacji o instytucjach kredytowych i usługach pokrewnych.

(8) Rozwijający się sektor funduszy emerytalnych mógłby wesprzeć wzrost rynków kapitałowych przez wzmożone wykorzystanie liberalizacji przepisów dotyczących inwestycji.

(9) Decyzja nr 2179/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 września 1998 r. w sprawie rewizji wspólnotowego programu polityki i działań w odniesieniu do środowiska naturalnego i stałego rozwoju "Ku trwałemu rozwojowi"(7) ponowiła zapotrzebowanie na rzetelne i porównywalne dane, statystyki i wskaźniki stanowiące główne narzędzie oceny kosztów dostosowania do przepisów ochrony środowiska.

(10) Przeprowadzono konsultacje z Komitetem ds. Programu Statystycznego powołanym na mocy decyzji 89/382/EWG, Euratom(8), Komitetem ds. Doradztwa Bankowego powołanym na mocy dyrektywy 77/780/EWG(9), Komitetem ds. Statystyk Pieniężnych, Finansowych i Bilansu Płatniczego powołanym na mocy decyzji 91/115/EWG(10) i Komitetem ds. Ubezpieczeń powołanym na mocy dyrektywy 91/675/EWG(11),

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE, Euratom) nr 58/97 wprowadza się następujące zmiany:

1. w art. 5 dodaje się następujące tiret:

"- moduł szczegółowy dla statystyk strukturalnych w instytucjach kredytowych, określony w załączniku 6,

- moduł szczegółowy dla statystyk strukturalnych w funduszach emerytalnych, określony w załączniku 7";

2. dodaje się teksty załączników 6 i 7, wymienione w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Załącznik 1 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 otrzymuje brzmienie:

1. w sekcji 5 dodaje się następujące zdanie:

"Jednakże pierwszy rok sprawozdawczy, dla którego należy tworzyć statystyki dla klas działalności objętych NACE REV.1 grupą 65.2 i działem 67, zostaje wybrany zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 niniejszego rozporządzenia";

2. sekcja 8 otrzymuje brzmienie:

"Sekcja 8

Przekazywanie wyników

1. Wyniki należy przekazać w terminie 18 miesięcy od zakończenia roku kalendarzowego okresu sprawozdawczego, z wyjątkiem NACE REV.1 klasa działalności 65.11 i działalności z NACE REV.1 objętych w załącznikach 5, 6 i 7. W przypadku NACE REV.1 klasa działalności 65.11 opóźnienie w przekazaniu wynosi 10 miesięcy. W przypadku działalności objętych załącznikami 5, 6 i 7 opóźnienie w przekazaniu zostaje ustanowione w tych załącznikach. Jednakże opóźnienie w przekazaniu wyników dotyczących klas działalności objętych NACE REV.1, grupa 65.2 i dział 67, zostaje ustanowione zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 niniejszego rozporządzenia.

2. Z wyjątkiem działów 65 i 66 NACE REV.1, wstępne wyniki krajowe lub szacunki są przekazywane w terminie 10 miesięcy od zakończenia roku kalendarzowego okresu sprawozdawczego dla statystyk przedsiębiorstw w zakresie wymienionych poniżej cech:

12 110 (obrót),

16 110 (liczba osób zatrudnionych).

Te wstępne wyniki lub szacunki należy rozbić do NACE REV.1 poziomu trzycyfrowego (grupy), z wyjątkiem sekcji H, I i K NACE REV.1, w przypadku których należy je podzielić na grupy określone w sekcji 9. W przypadku działu 67 NACE REV.1, przekazywanie wstępnych wyników lub danych szacunkowych ustanawia się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 niniejszego rozporządzenia";

3. w sekcji 9, Sekcja J otrzymuje brzmienie:

"SEKCJA J

Pośrednictwo finansowe

W celu umożliwienia tworzenia statystyk Wspólnoty, Państwa Członkowskie przekażą składowe wyniki krajowe w podziale na klasy NACE REV.1;"

4. w sekcji 10, ust. 1 pierwsze zdanie otrzymuje brzmienie:

"Państwa Członkowskie dostarczą Komisji sprawozdanie dotyczące definicji, struktury oraz dostępności informacji o jednostkach statystycznych, które zostały sklasyfikowane w ramach Sekcji od M do O NACE REV.1".

Artykuł  3

W załączniku 2 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wprowadza się następujące zmiany:

1. w sekcji 4 ust. 3 po zmiennej 21 11 0 (inwestycje w sprzęt oraz zakłady ograniczające zanieczyszczenie oraz specjalne urządzenia przeciwdziałające zanieczyszczeniu - głównie urządzenia montowane na końcach rur) dodaje się następującą cechę:

"21 12 0 - inwestycje w sprzęt oraz zakłady powiązane z technologią bardziej czystą (technologia zintegrowana)(*) ";

2. odnośnik w sekcji 4, ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"(*) Jeżeli całkowita wielkość obrotu lub liczba pracowników zatrudnionych w dziale NACE REV.1 sekcjach C do E stanowi, w danym Państwie Członkowskim, mniej niż 1 % wielkości całkowitej Wspólnoty, informacje konieczne dla tworzenia statystyk dotyczących cech 21 11 0, 21 12 0, 22 11 0 i 22 12 0 nie muszą być gromadzone do celów niniejszego rozporządzenia. O ile będzie to konieczne, ze względu na wymagania polityki Wspólnoty, Komisja, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 niniejszego rozporządzenia, może zażądać gromadzenia ad hoc tych danych";

3. w sekcji 4 ust. 4 po zmiennej 20 31 0 (zakupy elektryczności (wartość)) dodaje się następującą cechę:

"21 14 0 - Całkowite wydatki bieżące na ochronę środowiska naturalnego(*) ";

4. w sekcji 4, ust. 4 dodaje się następujący odnośnik:

"(*) Jeżeli całkowita wielkość obrotu lub liczba osób zatrudnionych w dziale NACE REV.1 sekcjach C do E stanowi w Państwie Członkowskim mniej niż 1 % wielkości całkowitej Wspólnoty, informacje konieczne dla tworzenia statystyk dotyczących cech 21 14 0 nie muszą być gromadzone do celów niniejszego rozporządzenia. O ile będzie to konieczne ze względu na wymagania polityki Wspólnoty, Komisja, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 niniejszego rozporządzenia, może zażądać gromadzenia ad hoc tych danych";

5. w sekcji 5, dodaje się następujące ustępy:

"3. Pierwszym rokiem sprawozdawczym, w którym należy tworzyć statystyki dla cech 21 12 0 i 21 14 0, jest rok kalendarzowy 2001.

4. Statystyki dla cechy 21 12 0 należy tworzyć corocznie. Statystyki dla cechy 21 14 0 należy tworzyć co trzy lata.";

6. w sekcji 7 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Wyniki dotyczące cech 21 11 0, 21 12 0 i 21 14 0 należy rozbić do dwucyfrowego poziomu (działu) NACE REV.1";

7. w sekcji 7 dodaje się następujący ustęp:

"7. Wyniki dotyczące cech 21 11 0, 21 12 0 i 21 14 0 należy rozbić do następujących dziedzin środowiska naturalnego: ochrona powietrza i klimatu, zarządzanie ściekami, zarządzanie odpadami i pozostała działalność związana z ochroną środowiska naturalnego. Wyniki dotyczące dziedzin środowiska naturalnego należy rozbić do dwucyfrowego poziomu (działu) NACE REV.1";

8. w sekcji 9, dodaje się następującą cechę:

"21 11 0 - inwestycje w sprzęt oraz zakłady ograniczające zanieczyszczenie oraz specjalne urządzenia przeciwdziałające zanieczyszczeniu (głównie sprzęt montowany na końcach rur)".

W przypadku cech 21 11 0, 21 12 0 i 21 14 0 dodaje się następującą uwagę:

"Wyłącznie wyraźny podział na dziedziny środowiska naturalnego: bioróżnorodności i krajobrazu, gleby i wody gruntowej";

9. w sekcji 10, dodaje się następujące zdanie:

"Dla utworzenia statystyk dla cech 21 12 0 i 21 14 0 niniejszy okres przejściowy może być przedłużony o dalszy okres do czterech lat, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 niniejszego rozporządzenia".

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 listopada 2002 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
P. COX T. PEDERSEN
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 154 E z 29.5.2001, str. 129 i Dz.U. C 332 E z 27.11.2001, str. 340.

(2) Dz.U. C 260 z 17.9.2001, str. 54.

(3) Dz.U. C 131 z 3.5.2001, str. 5.

(4) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U. C 53 E z 28.2.2002, str. 213), wspólne stanowisko Rady z dnia 20 czerwca 2002 r. (Dz.U. C 228 z 25.9.2002, str. 1) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 24 września 2002 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym).

(5) Dz.U. L 14 z 17.1.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 410/98 (Dz.U. L 52 z 21.2.1998, str. 1).

(6) Dz.U. L 310 z 30.11.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 359/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 58 z 28.2.2002, str. 1).

(7) Dz.U. L 275 z 10.10.1998, str. 1.

(8) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

(9) Dz.U. L 322 z 17.12.1977, str. 30. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 98/33/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 204 z 21.7.1998, str. 29).

(10) Dz.U. L 59 z 6.3.1991, str. 19. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 96/174/WE (Dz.U. L 51 z 1.3.1996, str. 48).

(11) Dz.U. L 374 z 31.12.1991, str. 32.

ZAŁĄCZNIK 1

"ZAŁĄCZNIK 6

MODUŁ SZCZEGÓŁOWY DLA STATYSTYK STRUKTURALNYCH DOTYCZĄCYCH INSTYTUCJI KREDYTOWYCH

Sekcja 1

Cel

Celem niniejszego załącznika jest ustanowienie wspólnych ram gromadzenia, tworzenia, przekazywania oraz oceny statystyk Wspólnoty w zakresie struktury, działalności, konkurencyjności i funkcjonowania sektora instytucji kredytowych. Niniejszy moduł obejmuje szczegółową listę cech, według których należy tworzyć statystyki w celu poprawy poziomu wiedzy na temat krajowego, wspólnotowego i międzynarodowego rozwoju sektora instytucji kredytowych.

Sekcja 2

Zakres

Statystyki, które należy tworzyć, dotyczą dziedzin określonych w art. 2 i), ii) i iii) niniejszego rozporządzenia, w szczególności:

1. szczegółowej analizy struktury, działalności, konkurencyjności i funkcjonowania instytucji kredytowych;

2. rozwoju i dystrybucji działalności handlowej w całości i w rozbiciu na produkt, działalność międzynarodową, zatrudnienie, kapitał i rezerwy i pozostałe aktywa i pasywa.

Sekcja 3

Przedmiot

1. Statystyki powinny być tworzone dla działalności instytucji kredytowych w ramach klas 65.12 i 65.22 NACE REV.1.

2. Statystyki powinny być tworzone dla działalności wszystkich instytucji kredytowych określonych w art. 2 ust. 1 lit. a) i art. 2 ust. 2 dyrektywy Rady 86/635/EWG z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych banków i innych instytucji finansowych(1), z wyłączeniem banków centralnych.

3. Oddziały instytucji kredytowych określone w art. 24 dyrektywy 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 marca 2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez instytucje kredytowe(2), których działalność objęta jest klasami 65.12 i 65.22 NACE REV.1, powinny zostać powiązane z instytucjami kredytowymi określonymi w ust. 2.

Sekcja 4

Cechy

Wykaz cech została przedstawiona poniżej. Cechy drukowane kursywą znajdują się również we wspólnym module w załączniku 1. Kiedy cechy pochodzą bezpośrednio z rocznych sprawozdań finansowych, wówczas lata rozliczeniowe zakończone w roku sprawozdawczym zostają powiązane ze wspomnianym rokiem sprawozdawczym.

Wykaz obejmuje:

i) cechy wymienione w art. 4 dyrektywy 86/635/EWG: strona aktywów bilansu: pozycja 4; strona pasywów bilansu: pozycje 2a) + 2b) łącznie, pozycje 7 + 8 + 9 + 10 + 11 + 12 + 13 + 14 łącznie;

ii) cechy wymienione w art. 27 dyrektywy 86/635/EWG: pozycja 2, pozycje 3a) + 3b) + 3c) łącznie, pozycja 3a), pozycja 4, pozycja 5, pozycja 6, pozycja 7, pozycje 8a) + 8b) łącznie, pozycja 8b), pozycja 10, pozycje 11 + 12 łącznie, pozycje 9 + 13 + 14 łącznie, pozycje 15 + 16 łącznie, pozycja 19, pozycje 15 + 20 + 22 łącznie, pozycja 23;

iii) poniższe cechy dodatkowe:

Symbol Tytuł Uwagi
Dane strukturalne
11 11 0 Liczba przedsiębiorstw
11 11 1 Liczba przedsiębiorstw w podziale według statusu prawnego
11 11 4 Liczba przedsiębiorstw w podziale według stałej siedziby przedsiębiorstwa macierzystego
11 11 6 Liczba przedsiębiorstw w podziale według klas wielkości sumy bilansowej
11 11 7 Liczba przedsiębiorstw w podziale według kategorii instytucji kredytowych
11 21 0 Liczba jednostek lokalnych
11 41 1 Całkowita ilość oddziałów w podziale według lokalizacji w krajach nienależących do EOG
11 51 0 Całkowita ilość zależnych przedsiębiorstw finansowych w podziale według lokalizacji w pozostałych krajach
Dane rachunkowe: rachunek zysków i strat
42 11 0 Dochody z tytułu odsetek i podobne dochody
42 11 1 Dochody z tytułu odsetek i podobne dochody wynikające z papierów wartościowych o stałym dochodzie
42 12 1 Zobowiązania z tytułu odsetek i podobne opłaty związane z emitowanymi dłużnymi papierami wartościowymi
12 12 0 Wartość produkcji
13 11 0 Całkowite zakupy towarów i usług
13 31 0 Koszty personelu
12 14 0 Wartość dodana w cenach podstawowych Dowolnie
12 15 0 Wartość dodana we współczynniku kosztów
15 11 0 Inwestycje brutto w dobra rzeczowe
Dane rachunkowe: bilans
43 30 0 Suma bilansowa (CI)
43 31 0 Suma bilansowa w podziale według stałej siedziby przedsiębiorstwa macierzystego
43 32 0 Suma bilansowa w podziale według statusu prawnego
Dane w podziale według produktu
44 11 0 Dochody z tytułu odsetek i podobne dochody w podziale według (pod-) kategorii CPA Dowolnie
44 12 0 Zobowiązania z tytułu odsetek i podobne opłaty w podziale według (pod) kategorii CPA Dowolnie
44 13 0 Dochody z tytułu prowizji w podziale według (pod-)kategorii CPA Dowolnie
44 14 0 Zobowiązania z tytułu prowizji w podziale według (pod-)kategorii CPA Dowolnie
Dane dotyczące rynku wewnętrznego i działalności międzynarodowej
45 11 0 Podział geograficzny całkowitej ilości oddziałów EOG
45 21 0 Podział geograficzny dochodów z tytułu odsetek i podobnych dochodów
45 22 0 Podział geograficzny sumy bilansowej
45 31 0 Podział geograficzny dochodów z tytułu odsetek i podobnych dochodów wynikający ze swobody świadczenia usług (w innych krajach EOG) Dowolnie
45 41 0 Podział geograficzny dochodów z tytułu odsetek i podobnych dochodów pochodzących z działalności oddziałów (w krajach nienależących do EOG) Dowolnie
45 42 0 Podział geograficzny należności z tytułu odsetek i podobnego dochodu wynikający ze swobody świadczenia usług (w krajach nienależących do EOG) Dowolnie
Dane o zatrudnieniu
16 11 0 Liczba osób zatrudnionych
16 11 1 Liczba osób zatrudnionych w podziale według kategorii instytucji kredytowych
16 11 2 Liczba zatrudnionych kobiet
16 13 0 Liczba pracowników
16 13 1 Liczba personelu żeńskiego
16 14 0 Liczba pracowników w przeliczeniu na pełne etaty
Pozostałe dane
47 11 0 Liczba rachunków w podziale według (pod-)kategorii CPA Dowolnie
47 12 0 Liczba pożyczek i zaliczek przyznanych klientom w podziale według (pod) kategorii CPA Dowolnie
47 13 0 Liczba bankomatów stanowiących własność instytucji kredytowych

iv) cechy, dla których należy tworzyć roczne regionalne statystyczne:

11 21 0 Liczba jednostek lokalnych
13 32 0 Płace i pobory Dowolnie
16 11 0 Liczba zatrudnionych osób

Sekcja 5

Pierwszy rok sprawozdawczy

Pierwszym rokiem sprawozdawczym, w którym należy stworzyć roczne statystyki dla cech wymienionych w sekcji 4, jest rok kalendarzowy 2001.

Sekcja 6

Opracowywanie wyników

1. Wyniki należy rozbić do następujących klas NACE REV.1: 65.12 i 65.22.

2. Wyniki regionalnych statystyk należy rozbić do poziomu czterocyfrowego (klas) NACE REV.1 i poziomu 1 nomenklatury jednostek terytorialnych (NUTS).

Sekcja 7

Przekazywanie wyników

Opóźnienie w przekazaniu wyników zostaje określone zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 niniejszego rozporządzenia. Nie może być ono jednak dłuższe niż 10 miesięcy od zakończenia roku sprawozdawczego.

Sekcja 8

Komitet ds. Statystyk Pieniężnych, Finansowych i Bilansu Płatniczego

Komisja powiadamia Komitet ds. Statystyk Pieniężnych, Finansowych i Bilansu Płatniczego o wdrożeniu niniejszego modułu oraz o wszystkich środkach dotyczących dostosowania do rozwoju ekonomicznego i technicznego dotyczących gromadzenia i przetwarzania statystycznego danych, przetwarzania i przekazywania wyników.

Sekcja 9

Badania pilotażowe

1. W odniesieniu do działalności objętych niniejszym załącznikiem Komisja ustanowi następujące badania pilotażowe, których przeprowadzenie powierzy Państwom Członkowskim:

a) informacje na temat pochodnych i pozycji pozabilansowych;

b) informacje o sieciach dystrybucji;

c) informacje potrzebne do dokonania podziału transakcji instytucji kredytowych według cen i wielkości.

2. Badania pilotażowe powinny być przeprowadzane w celu ustalenia przydatności i wykonalności uzyskiwanych danych, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z dostępności danych w odniesieniu do kosztów ich gromadzenia i obciążenia dla przedsiębiorstw.

Sekcja 10

Okres przejściowy

W celach objętych modułem szczegółowym omawianym w niniejszym załączniku okres przejściowy nie potrwa dłużej niż trzy lata od początku pierwszego roku sprawozdawczego w celu utworzenia statystyk opisanych w sekcji 5.

ZAŁĄCZNIK 7

MODUŁ SZCZEGÓŁOWY DLA STATYSTYK STRUKTURALNYCH DOTYCZĄCYCH FUNDUSZY EMERYTALNYCH

Sekcja 1

Cel

Celem niniejszego załącznika jest ustanowienie wspólnych ram gromadzenia, tworzenia, przekazywania i oceny statystyk Wspólnoty w zakresie struktury, działalności, konkurencyjności i funkcjonowania sektora funduszy emerytalnych. Niniejszy moduł obejmuje szczegółowy wykaz cech, według których należy tworzyć statystyki w celu poprawy poziomu wiedzy o krajowym, wspólnotowym i międzynarodowym rozwoju sektora funduszy emerytalnych.

Sekcja 2

Zakres

Statystyki, które należy tworzyć, dotyczą dziedzin określonych w art. 2 i) ii) i iii) niniejszego rozporządzenia, w szczególności:

1. szczegółowej analizy struktury, działalności, konkurencyjności i funkcjonowania funduszy emerytalnych;

2. rozwoju i dystrybucji wszystkich działalności gospodarczych, modeli członków funduszy emerytalnych, działalności międzynarodowej, zatrudnienia, inwestycji i zobowiązań.

Sekcja 3

Przedmiot

1. Statystyki powinny być tworzone w odniesieniu do wszystkich działalności w ramach klasy 66.02 NACE REV.1. Ta klasa obejmuje działalność autonomicznych funduszy emerytalnych.

2. Niektóre statystyki należy tworzyć dla przedsiębiorstw z nieautonomicznymi funduszami emerytalnymi prowadzonymi w ramach działalności dodatkowej.

Sekcja 4

Cechy

1. Lista cech określonych poniżej wskazuje, gdzie to konieczne, rodzaj jednostki statystycznej, dla której należy tworzyć statystyki. Cechy wydrukowane kursywą znajdują się również we wspólnym module w załączniku 1. Kiedy cechy pochodzą bezpośrednio z rocznych sprawozdań finansowych, lat rozliczeniowych kończących się w roku sprawozdawczym, wówczas powinny zostać powiązane ze wspomnianym rokiem sprawozdawczym.

2. Cechy demograficzne i przedsiębiorstwa, dla których należy tworzyć roczne statystyki (wyłącznie dla przedsiębiorstw z niezależnymi funduszami emerytalnymi):

Symbol Tytuł Uwagi
Dane strukturalne
11 11 0 Liczba przedsiębiorstw
11 11 8 Liczba przedsiębiorstw w podziale według wielkości inwestycji
11 11 9 Liczba przedsiębiorstw w podziale według klas wielkości członków
11 61 0 Liczba systemów emerytalnych Dowolnie
Dane rachunkowe: rachunek zysków i strat (dochód i wydatki)
12 11 0 Obrót
48 00 1 Należności z tytułu składek emerytalnych od członków
48 00 2 Należności z tytułu składek emerytalnych od pracodawców
48 00 3 Wpływające przelewy
48 00 4 Pozostałe składki emerytalne
48 00 5 Składki w systemie składkowym o określonym poziomie świadczeń
48 00 6 Składki w systemie o określonym poziomie składek
48 00 7 Składki w mieszanym systemie emerytalnym
48 01 0 Dochód z inwestycji (PF)
48 01 1 Zyski i straty z tytułu przyrostu wartości kapitału
48 02 1 Należności z tytułu ubezpieczenia
48 02 2 Pozostałe dochody (PF)
12 12 0 Wartość produkcji
12 14 0 Wartość dodana w cenach podstawowych Dowolnie
12 15 0 Wartość dodana we współczynniku kosztów
48 03 0 Ogółem wydatki na emerytury
48 03 1 Stałe wypłaty emerytur
48 03 2 Zryczałtowane wypłaty emerytur
48 03 3 Przelewy wychodzące
48 04 0 Zmiana netto w zabezpieczeniach technicznych (rezerwach)
48 05 0 Należne składki ubezpieczenia
48 06 0 Całkowite wydatki operacyjne
13 11 0 Całkowite zakupy towarów i usług
13 31 0 Koszty personelu
15 11 0 Inwestycje brutto w dobra rzeczowe
48 07 0 Wszystkie podatki
Dane bilansu: aktywa
48 11 0 Grunty i budynki (PF)
48 12 0 Inwestycje w przedsiębiorstwach zależnych oraz partycypacja (PF)
48 130 Akcje i inne papiery wartościowe przynoszące dochód zmienny
48 13 1 Akcje w obrocie na rynku regulowanym
48 13 2 Akcje w obrocie na rynku regulowanym specjalizującym się w MŚP
48 13 3 Akcje w obrocie niepublicznym
48 13 4 Pozostałe papiery wartościowe o zmiennym oprocentowaniu
48 14 0 Jednostki uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe
48 15 0 Dłużne papiery wartościowe i inne papiery wartościowe o stałym dochodzie
48 15 1 Dłużne papiery wartościowe i inne papiery wartościowe o stałym dochodzie emitowane przez administrację publiczną Dowolnie
48 15 2 Pozostałe dłużne papiery wartościowe i inne papiery wartościowe o stałym dochodzie Dowolnie
48 16 0 Udział w konsorcjum inwestycyjnym (PF)
48 17 0 Pożyczki zabezpieczone hipotekami i inne pożyczki nieobjęte innymi pozycjami
48 18 0 Pozostałe inwestycje
48 10 0 Łącznie inwestycje funduszy emerytalnych
48 10 1 Całkowite inwestycje w »przedsiębiorstwo uczestniczące«
48 10 4 Całkowite inwestycje w wartości rynkowej
48 20 0 Pozostałe aktywa
Dane bilansu: pasywa
48 30 0 Kapitał i rezerwy
48 40 0 Zabezpieczenia techniczne netto (PF)
48 50 0 Pozostałe zobowiązania
Dane dotyczące rynku wewnętrznego i internacjonalizacji
48 61 0 Obrót w podziale według lokalizacji
48 62 0 Akcje i inne papiery wartościowe przynoszące dochód zmienny w podziale według lokalizacji Dowolnie
48 63 0 Całkowite inwestycje w podziale według lokalizacji Dowolnie
48 64 0 Całkowite inwestycje w podziale na składniki euro i inne niż euro
Dane o zatrudnieniu
16 11 0 Liczba zatrudnionych osób
Pozostałe dane
48 70 0 Liczba członków
48 70 1 Liczba członków systemów świadczeń składkowych o określonym poziomie
48 70 2 Liczba członków systemów o określonym poziomie składek
48 70 3 Liczba członków mieszanych systemów składkowych
48 70 4 Liczba członków aktywnych
48 70 5 Liczba członków, którzy nie płacą składek, ale zachowali prawa nabyte
48 70 6 Liczba emerytów

3. Cechy przedsiębiorstw, dla których należy tworzyć roczne statystyki (wyłącznie dla przedsiębiorstw z nieautonomicznymi funduszami emerytalnymi):

Symbol Tytuł Uwagi
11 15 0 Ilość przedsiębiorstw z nieautonomicznymi funduszami emerytalnymi
48 08 0 Obrót nieautonomicznych funduszy emerytalnych Dowolnie

Sekcja 5

Pierwszy rok sprawozdawczy

Pierwszy rok sprawozdawczy, dla którego należy tworzyć roczne statystyki dla cech wymienionych w sekcji 4, to rok kalendarzowy 2002.

Sekcja 6

Opracowywanie wyników

1. Wyniki (statystyk) cech wymienionych w sekcji 4 ust. 2 należy rozbić do czterocyfrowego poziomu (klasy) NACE REV.1.

2. Wyniki (statystyk) cech wymienionych w sekcji 4 ust. 3 należy rozbić do sekcji, NACE REV.1.

Sekcja 7

Przekazywanie wyników

Wyniki należy przekazywać w terminie 12 miesięcy od zakończenia roku sprawozdawczego.

Sekcja 8

Komitet ds. Ubezpieczenia

Komisja powiadamia Komitet ds. Ubezpieczenia o wdrożeniu tego modułu i wszystkich środkach dotyczących dostosowania do rozwoju ekonomicznego i technicznego dotyczących gromadzenia i statystycznego przetwarzania danych, przetwarzania i przekazywania wyników.

Sekcja 9

Badania pilotażowe

W odniesieniu do działalności objętych niniejszym załącznikiem Komisja ustanowi następujące badania pilotażowe, których przeprowadzenie powierzy Państwom Członkowskim:

1. Bardziej szczegółowe informacje na temat działalności transgranicznej funduszy emerytalnych:

Symbol Tytuł Uwagi
11 71 0 Liczba przedsiębiorstw z członkami w innych krajach EOG
11 72 0 Liczba przedsiębiorstw z aktywnymi członkami w innych krajach EOG
48 65 0 Podział geograficzny liczby członków z podziałem na płeć
48 65 1 Podział geograficzny liczby członków systemów składkowych o określonym poziomie świadczeń
48 65 2 Podział geograficzny liczby członków systemów o określonych składkach
48 65 3 Podział geograficzny liczby członków systemów mieszanych
48 65 4 Podział geograficzny liczby członków aktywnych
48 65 5 Podział geograficzny liczby członków, którzy nie płacą składek, ale zachowali prawa nabyte
48 65 6 Podział geograficzny liczby emerytów
48 65 7 Podział geograficzny liczby osób otrzymujących emeryturę
48 70 7 Liczba członków płci żeńskiej

2. Informacje dodatkowe dotyczące nieautonomicznych funduszy emerytalnych:

Symbol Tytuł Uwagi
11 15 1 Liczba przedsiębiorstw z nieautonomicznymi funduszami emerytalnymi, w podziale według klas wielkości członków
48 40 1 Zabezpieczenia techniczne netto nieautonomicznych funduszy emerytalnych
48 72 0 Liczba członków nieautonomicznych funduszy emerytalnych
48 66 1 Podział geograficzny liczby aktywnych członków nieautonomicznych funduszy emerytalnych
48 66 2 Podział geograficzny liczby członków, którzy nie płacą składek, ale zachowali prawa nabyte w nieautonomicznych funduszach emerytalnych
48 66 3 Podział geograficzny liczby emerytów otrzymujących emeryturę z nieautonomicznych funduszy emerytalnych
48 66 4 Podział geograficzny liczby osób otrzymujących emeryturę z nieautonomicznych funduszy emerytalnych
48 09 0 Wypłaty emerytur przez nieautonomiczne fundusze emerytalne

3. Informacje na temat pochodnych i pozycji pozabilansowych.

Badania pilotażowe są przeprowadzane w celu ustalenia przydatności i wykonalności uzyskiwanych danych, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z dostępności danych w odniesieniu do kosztów ich gromadzenia i obciążenia dla przedsiębiorstw.

Sekcja 10

Okres przejściowy

Do celów objętych modułem szczegółowym omawianym w niniejszym Załączniku okres przejściowy nie potrwa dłużej niż trzy lata od początku pierwszego roku sprawozdawczego w celu tworzenia statystyk opisanych w sekcji 5. Ten okres może być przedłużony o dalszy okres do trzech lat, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 niniejszego rozporządzenia."

______

(1) Dz.U. L 372 z 31.12.1986, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2001/65/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 283 z 27.10.2001, str. 28).

(2) Dz.U. L 126 z 26.5.2000, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2000/28/WE (Dz.U. L 275 z 27.10.2000, str. 37).

1 Załacznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 7 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.179.58).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.317.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2056/2002 zmieniające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 58/97 w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw
Data aktu: 05/11/2002
Data ogłoszenia: 21/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 11/12/2002