Rozporządzenie 2010/2002 zmieniająca rozporządzenie (WE) nr 1799/2001 ustanawiające normę handlową dla owoców cytrusowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2010/2002
z dnia 12 listopada 2002 r.
zmieniająca rozporządzenie (WE) nr 1799/2001 ustanawiające normę handlową dla owoców cytrusowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 545/2002(2), w szczególności jego art. 2 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1799/2001(3), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 453/2002(4), ustanowiło przepisy w sprawie jakości, sortowanie według wielkości, prezentacji i oznakowania owoców cytrusowych.

(2) Ostatnio została zmieniona norma dla owoców cytrusowych rekomendowana przez Europejską Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych i zawiera ona możliwość sortowania owoców według ilości, nowe przepisy w stosunku do jednorodności w zakresie wielkości oraz możliwości pakowania rożnych gatunków owoców cytrusowych w te same opakowania detaliczne.

(3) Ponadto, właściwym jest wyjaśnienie kilku obecnych przepisów. Po pierwsze, dla wielkości 1-X, tradycyjnie wprowadzanej do obrotu pod oznaczeniem "1", konieczna jest alternatywna denominacja. Po drugie, uaktualnione zostaną minimalne zawartości soku stosowane w odniesieniu do różnych odmian pomarańczy. Wreszcie właściwym jest określenie, że wymóg etykietowania dotyczącego środków konserwujących dotyczy jedynie zabiegów następujących po zbiorach plonów.

(4) Dlatego konieczne jest dokonane zmiany w rozporządzeniu (WE) nr 1799/2001.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Świeżych Owoców i Warzyw,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1799/2001 wprowadza się zmiany zgodnie z Załącznikiem do obecnego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 listopada 2002 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 84 z 28.3.2002, str. 1.

(3) Dz.U. L 244 z 14.9.2001, str. 12.

(4) Dz.U. L 72 z 14.3.2002, str. 9.

ZAŁĄCZNIK 

W Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1799/2001 wprowadza się następujące zmiany:

1) W tytule II (Przepisy dotyczące jakości), pozycja B (Wymagania dotyczące dojrzałości), iii) (Pomarańcze), tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"- minimalna zawartość soku:

- Tarokko i inne pomarańcze krwiste 30 %

- Grupa naweli 33 %

- Inne 35 %"

2) W tytule III (Przepisy dotyczące wielkości) wprowadza się następujące zmiany:

a) w pozycji B (Skale wielkości) wprowadza się następujące zmiany:

i) termin "1-X" wymieniony w piątej kolumnie zastępuje się terminami:

"1 lub 1-X"

ii) dodaje się akapit w brzmieniu:

"Owoce cytrusowe można pakować według ilości. W tym przypadku, pod warunkiem zachowania jednorodności wielkości wymaganej w tytule III, punkt C, różnice wielkości w opakowaniu mogą wykraczać poza pojedynczy kod wielkości, ale wielkości te mieszczą się w granicach dwóch sąsiadujących kodów."

b) pozycja C otrzymuje brzmienie:

"C. Jednorodność

Jednorodność wielkości jest osiągnięta, jeżeli owoce spełniają wymagania określonej wyżej skali wielkości, o ile wielkość nie została określona w sposób następujący:

i) w przypadku owoców ułożonych regularnymi warstwami, w opakowaniach zbiorczych lub w opakowaniach pojedynczych przeznaczonych dla konsumenta, różnica między najmniejszym i największym owocem w jednym opakowaniu, w granicach kodu wielkości lub w przypadku owoców cytrusowych pakowanych według ilości - w granicach dwóch sąsiednich kodów, nie może przekraczać następujących wielkości maksymalnych:

Kody wielkości Maksymalna różnica między owocami w jednym opakowaniu (mm)
Cytryny 0-7 7
Mandarynki 1-4

5-6

7-10

9

8

7

Pomarańcze 0-2

3-6

7-13

11

9

7

ii) w przypadku owoców nieukładanych regularnymi warstwami, w opakowaniach lub sztywnych opakowaniach pojedynczych przeznaczonych dla konsumenta, różnica między najmniejszym a największym owocem w jednym opakowaniu nie może przekroczyć zakresu właściwego danemu rodzajowi w skali wielkości, lub w przypadku owoców cytrusowych pakowanych według ilości, zakresu wyrażonego w milimetrach, właściwego dla jednego z dwóch danych kodów sąsiednich;

iii) w przypadku owoców w pojemnikach hurtowych oraz owoców w miękkich pojedynczych opakowaniach przeznaczonych dla konsumenta (siatki, worki itp.), maksymalna różnica wielkości między najmniejszym i największym owocem w jednej partii lub w jednym opakowaniu nie może przekroczyć zakresu uzyskanego w wyniku połączenia trzech kolejnych wielkości ze skali wielkości."

3) W tytule VI (Przepisy dotyczące oznakowania), punkt D (Specyfikacje handlowe), tiret trzecie i czwarte otrzymują brzmienie:

"- Kod wielkości (lub, gdy owoce pakowane według ilości są objęte dwoma sąsiednimi kodami, kodami wielkości lub odpowiadają średnicy minimalnej i maksymalnej) i liczbę owoców, w przypadku owoców układanych warstwami w opakowaniu,

- gdy są użyte, wyszczególnienie środka konserwującego lub innych substancji chemicznych zastosowanych na etapie po zbiorze plonów."

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024