Decyzja 2002/842/WPZiB dotycząca wykonania wspólnego działania 2002/589/WPZiB w celu wniesienia wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Europie Południowo-Wschodniej

DECYZJA RADY
z dnia 21 października 2002 r.
dotycząca wykonania wspólnego działania 2002/589/WPZiB w celu wniesienia wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Europie Południowo-Wschodniej

(2002/842/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 26 października 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając wspólne działanie 2002/589/WPZiB(1), w szczególności jego art. 6 w powiązaniu z art. 23 ust. 2 tiret drugie Traktatu o Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Nadmierne i niekontrolowane gromadzenie i rozprzestrzenianie się ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej spowodowało nasilenie się przestępczości i braku bezpieczeństwa w Europie Południowo-Wschodniej, zaostrzając konflikt w regionie i powodując zachwianie procesu odbudowy pokoju, stanowi ono także poważne ograniczenie gospodarczego i społecznego rozwoju w Europie Południowo-Wschodniej.

(2) W dążeniu do realizacji celów wymienionych w art. 1 wspólnego działania 2002/589/WPZiB, Unia Europejska przewiduje działania na odnośnych forach międzynarodowych i w kontekście regionalnym, w stosownych przypadkach, w celu udzielenia pomocy za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, programów i agencji, a także porozumień regionalnych.

(3) Regionalny plan wdrożeniowy w sprawie broni strzeleckiej i broni lekkiej ustanowiony na mocy Paktu Stabilizacji dla Europy Południowo-Wschodniej ma za zadanie zapewnienie krajom Europy Południowo-Wschodniej ram w celu rozwoju programów oraz propozycji projektów prowadzących do zwiększenia możliwości kontrolowania nielegalnego rozprzestrzeniania i przepływu broni.

(4) Pod auspicjami Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP) i Paktu Stabilizacji ustanowiono "Regionalną Agencję Informacyjną dla Europy Południowo-Wschodniej o Redukcji Ręcznej Broni Strzeleckiej", z siedzibą w Belgradzie, składającą się z jednostki pomocy technicznej, wspierającą pewną liczbę działań operacyjnych na szczeblu regionalnym i krajowym.

(5) Cele tej Agencji Informacyjnej obejmują wzmocnienie zdolności rządów i organizacji pozarządowych do zahamowania nielegalnego przepływu ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej na obszarze Europy Południowo-Wschodniej. Agencja Informacyjna powinna położyć szczególny nacisk na rozwój projektów regionalnych dotyczących rzeczywistych sytuacji związanych z transgranicznym przepływem broni.

(6) Unia Europejska uważa, że Regionalny Plan Wdrożeniowy, jak również cele Agencji Informacyjnej obejmują zagadnienia związane z dostawą i popytem na ręczną broń strzelecką i broń lekką oraz stanowią część kontynuacji Programu działań na rzecz zapobiegania, zwalczania i likwidacji wszystkich aspektów nielegalnego handlu ręczną bronią strzelecką i bronią lekką, przyjętego przez Konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie wszystkich aspektów nielegalnego handlu ręczną bronią strzelecką i bronią lekką (Nowy Jork, 9-20 lipca 2001 r.).

(7) Unia Europejska uważa, że pomoc finansowa dla Agencji Informacyjnej przyczyniłaby się do realizacji celu, jakim jest ścisła współpraca między państwami w zakresie zadań określonych w Programie działań Narodów Zjednoczonych, z uwzględnieniem wymiany informacji, pomocy i określania norm, oraz podkreśla rolę organizacji regionalnych w umacnianiu tej współpracy.

(8) Komisja wyraziła zgodę na powierzenie jej wprowadzania w życie niniejszej decyzji.

(9) Dlatego Unia Europejska zamierza zaoferować pomoc finansową Agencji Informacyjnej zgodnie z tytułem II wspólnego działania 2002/589/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska wnosi swój wkład do "Regionalnej Agencji Informacyjnej dla Europy Południowo-Wschodniej o Redukcji Ręcznej Broni Strzeleckiej", z siedzibą w Belgradzie, ustanowionej pod auspicjami Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP) i Paktu Stabilizacji.
2.
W tym celu Unia Europejska zapewnia UNDP pomoc finansową mającą na celu przyczynienie się do pokrycia kosztów osobowych Agencji Informacyjnej w Belgradzie.
3.
Komisja jest odpowiedzialna za wprowadzenie w życie niniejszej decyzji. W tym celu Komisja zawiera z UNDP porozumienie finansowe w sprawie wykorzystania wkładu Unii Europejskiej, który będzie miał formę dotacji, przyczyniającego się do pokrycia kosztów wynagrodzeń szefa zespołu (starszego doradcy) przez 12 miesięcy oraz koordynatora organizacji pozarządowych przez 11 miesięcy.
4. 1
Porozumienie finansowe będzie przewidywać, że UNDP zapewni, by wkład Unii Europejskiej w projekt był zauważalny, odpowiednio do jego wielkości.
Artykuł  2
1. 2
Do celów określonych w art. 1 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 330.000 EUR.
2.
Zarządzanie wydatkami pokrywanymi z kwoty określonej w ust. 1 podlega procedurom wspólnotowym i zasadom mającym zastosowanie do ogólnego budżetu Unii Europejskiej.
Artykuł  3

Komisja przedkłada odnośnym organom Rady wszelkie istotne informacje dotyczące wykonania niniejszej decyzji, zgodnie z art. 9 ust. 1 wspólnego działania 2002/589/WPZiB. Informacje te mogą w szczególności być oparte na sprawozdaniach okresowych dostarczanych przez UNDP na mocy jego relacji umownych z Komisją.

Artykuł  4
1. 3
Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia jej przyjęcia.

Wygasa dnia 31 grudnia 2005 r.

2.
Niniejsza decyzja zostaje poddana przeglądowi 10 miesięcy od daty jej przyjęcia.
Artykuł  5

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 21 października 2002 r.

W imieniu Rady
P.S. MØLLER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 191 z 19.7.2002, str. 1.

1 Art. 1 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2003/807/WPZiB z dnia 17 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.302.39) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 grudnia 2003 r.
2 Art. 2 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2003/807/WPZiB z dnia 17 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.302.39) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 grudnia 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2004/791/WPZiB z dnia 22 listopada 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.348.46) zmieniającej nin. decyzję z dniem 22 listopada 2004 r.

3 Art. 4 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2003/807/WPZiB z dnia 17 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.302.39) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 grudnia 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2004/791/WPZiB z dnia 22 listopada 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.348.46) zmieniającej nin. decyzję z dniem 22 listopada 2004 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.289.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/842/WPZiB dotycząca wykonania wspólnego działania 2002/589/WPZiB w celu wniesienia wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Europie Południowo-Wschodniej
Data aktu: 21/10/2002
Data ogłoszenia: 26/10/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/10/2002