Rozporządzenie 2584/2000 ustanawiające system przekazywania informacji w sprawie niektórych dostaw wołowiny, cielęciny i wieprzowiny transportem drogowym na terytorium Federacji Rosyjskiej

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2584/2000
z dnia 24 listopada 2000 r.
ustanawiające system przekazywania informacji w sprawie niektórych dostaw wołowiny, cielęciny i wieprzowiny transportem na terytorium Federacji Rosyjskiej 1

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1254/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wołowiny i cielęciny(1), w szczególności jego art. 33 ust. 12 i art. 41 oraz odpowiednie przepisy innych rozporządzeń w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rolnych,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 2 Protokołu w sprawie wzajemnej pomocy administracyjnej w celu prawidłowego stosowania ustawodawstwa celnego, załączony do Układu o Partnerstwie i Współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Federacją Rosyjską, z drugiej strony(2), przewiduje, że Strony mają wzajemnie sobie pomagać w zapewnieniu prawidłowego stosowania ustawodawstwa celnego, w szczególności przez zapobieganie, wykrywanie i dochodzenie naruszeń tego ustawodawstwa. Dla wykonywania pomocy administracyjnej Komisja, reprezentowana przez Europejskie Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (zwane dalej "OLAF"), oraz władze rosyjskie zawarły Umowę ustanawiającą mechanizm przekazywania informacji dotyczących przepływu towarów między Wspólnotą a Federacją Rosyjską.

(2) Jako część tej pomocy administracyjnej, szczególnie w odniesieniu do transportu drogowego produktów z wołowiny, cielęciny i wieprzowiny z przeznaczeniem dla Federacji Rosyjskiej, muszą być określone informacje, które podmioty gospodarcze muszą przesyłać właściwym organom Państw Członkowskich oraz system przekazywania tych informacji między właściwymi organami Państw Członkowskich, OLAF a władzami rosyjskimi.

(3) Informacje te i wprowadzany system ich przekazywania umożliwią określenie wywozu danych produktów do Federacji Rosyjskiej oraz, gdzie to właściwe, wykrycie przypadków w których refundacja nie jest należna i musi być odzyskana.

(4) Stosowanie przepisów niniejszego rozporządzenia będzie oceniane po upływie istotnego okresu ich funkcjonowania. Ocena przeprowadzana na tej podstawie może, w miarę potrzeby, prowadzić do rozszerzenia tych przepisów na wywóz innych produktów oraz na inne środki transportu i powodować skutki finansowe w przypadkach, gdy zobowiązania nie zostają spełnione.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opiniami danych komitetów zarządzających,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 2

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do przesyłek produktów z wołowiny, cielęciny i wieprzowiny, objętych kodami CN 0201, 0202 i 0203, kierowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej, w odniesieniu do których deklaracjom wywozowym towarzyszą wnioski o refundację wywozową.

Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przesyłek określonych w akapicie pierwszym o wielkości mniejszej niż 3.000 kilogramów.

Artykuł  2 3

Eksporterzy chcący skorzystać z przepisów określonych w art. 4 ust. 2, w terminie dziesięciu dni roboczych od daty wyładowania produktów w Rosji, w przypadku każdego zgłoszenia wywozowego, przekazują organowi centralnemu wyznaczonemu przez każde Państwo Członkowskie wywozu następujące informacje:

a) numer zgłoszenia wywozowego, urząd celny wywozu oraz datę, z którą dopełniono formalności celnych;

b) opis towarów, wskazując ośmiocyfrowy kod produktu Nomenklatury Scalonej;

c) ilość netto w kilogramach;

d) numer karnetu TIR lub numer referencyjny rosyjskiego dokumentu DKD tranzytu wewnętrznego, lub numer zgłoszenia TD1/IM40 dopuszczenia do użytku wewnętrznego na terytorium Rosji;

e) numer pojemnika, jeżeli jest stosowany;

f) numer identyfikacyjny i/lub nazwę środka transportu w chwili wejścia ładunku na terytorium Rosji;

g) numer pozwolenia dla składu podlegającego dozorowi celnemu, do którego dostarczono produkt na terytorium Rosji;

h) datę dostarczenia produktu do składu podlegającego dozorowi celnemu w Rosji.

Artykuł  3
1.
Organ w danym Państwie Członkowskim określony w art. 2 przesyła otrzymane informacje pocztą elektroniczną do OLAF w ciągu dwóch dni roboczych od daty ich otrzymania.
2.
Informacje określone w art. 2 oraz numer identyfikacyjny każdej operacji wywozowej przesyłane są przez OLAF za pokwitowaniem do rosyjskich organów celnych.
3.
OLAF informuje centralny organ w danym Państwie Członkowskim, odpowiednio, o odpowiedzi rosyjskich organów celnych - w ciągu dwóch dni roboczych od otrzymania tej odpowiedzi, lub o braku udzielenia odpowiedzi przez te organy - w ciągu dwóch dni roboczych od końca trzytygodniowego okresu ustanowionego na udzielenie odpowiedzi przez władze rosyjskie, na podstawie zawartego z nimi uzgodnienia administracyjnego.
Artykuł  4
1.
Informacje określone w art. 1 i 2 nie stanowią wymagań dodatkowych wobec tych, które zostały ustanowione w związku z przyznawaniem refundacji wywozowych w danych sektorach.
2. 4
Jeżeli jest to właściwe, odpowiedź organów rosyjskich, określoną w art. 3 ust. 3, uznaje się za dowód, że przywozowych formalności celnych dopełniono zgodnie z art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 800/1999.
Artykuł  5
1.
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
2.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się do przesyłek, w odniesieniu do których deklaracje wywozowe określone w art. 1 są zatwierdzane od dnia 1 lutego 2001 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 listopada 2000 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 21.

(2) Dz.U. L 327 z 28.11.1997, str. 48.

1 Tytuł zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 44/2003 z dnia 10 stycznia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.7.58) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2003 r.
2 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 44/2003 z dnia 10 stycznia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.7.58) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2003 r.
3 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 44/2003 z dnia 10 stycznia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.7.58) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2003 r.
4 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 44/2003 z dnia 10 stycznia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.7.58) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2003 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.298.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2584/2000 ustanawiające system przekazywania informacji w sprawie niektórych dostaw wołowiny, cielęciny i wieprzowiny transportem drogowym na terytorium Federacji Rosyjskiej
Data aktu: 24/11/2000
Data ogłoszenia: 25/11/2000
Data wejścia w życie: 02/12/2000, 01/05/2004