Decyzja SCH/Com-ex(93)24 w sprawie wspólnych zasad anulowania, unieważniania lub skracania okresu ważności wizy jednolitej

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 14 grudnia 1993 r.
w sprawie wspólnych zasad anulowania, unieważniania lub skracania okresu ważności wizy jednolitej

(SCH/Com ex (93) 24)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

KOMITET WYKONAWCZY,

uwzględniając art. 132 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen,

uwzględniając art. 131 wyżej wymienionej konwencji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Procedury anulowania, unieważniania i skracania okresu ważności wizy jednolitej są zgodne z zasadami ujętymi w dokumencie załączonym do niniejszej decyzji.

Paryż, dnia 14 grudnia 1993 r.

Przewodniczący
A. LAMASSOURE

Procedury anulowania, unieważniania lub skracania okresu ważności wizy jednolitej, ustanowione przez Komitet Wykonawczy na podstawie art. 131, mają na celu udaremnienie wjazdu na terytorium Państw - Sygnatariuszy Konwencji z Schengen na podstawie udzielonej wizy jednolitej albo skrócenie okresu ważności wizy lub długości pierwotnie przewidywanego okresu pobytu.

Rozróżnia się następujące procedury:

– anulowanie

– unieważnienie

– skrócenie okresu ważności

1. Anulowanie

Anulowanie wizy odbywa się na granicy (*) i procedura przeprowadzana jest funkcjonariuszy kontroli granicznej (patrz: Wspólny Podręcznik część II, ppkt 1.4.4 (**). Celem jest uniemożliwienie wjazdu na terytorium Stron Konwencji z Schengen, szczególnie w przypadku omyłkowego wydania wizy cudzoziemcowi uznanemu za osobę niepożądaną. Wiza anulowana uważana jest za niebyłą.

Należy odróżnić anulowanie wizy od udzielenia odmowy wjazdu, w przypadku której funkcjonariusze kontroli granicznej nie anulują wizy, a odmawiają wjazdu na terytorium ich państwa posiadaczowi wizy np. ze względu na brak dokumentów uzasadniających cel pobytu.

Decyzję o anulowaniu wizy wydają krajowe organy administracyjne, odpowiedzialne za kontrolę granic.

Do celów praktycznych na naklejce wizowej można umieścić nadruk lub rodzaj adnotacji, z której jasno wynika, że wiza została anulowana. Zaleca się przekreślenie kinegramu naklejki wizowej ostrym przedmiotem metalowym.

O anulowaniu wizy zawiadamia się centralny organ Państwa, które wizę wydało, podaje się następujące informacje:

– datę i powody anulowania

– nazwisko posiadacza wizy

– obywatelstwo

– rodzaj i numer dokumentu podróży

– numer naklejki wizowej

– rodzaj wizy

– datę i miejsce wystawienia wizy.

2. Unieważnienie

W niektórych państwach rozróżnia się unieważnienie i anulowanie wizy jednolitej.

Unieważnienie wizy, które nie działa z mocą wsteczną, umożliwia po wjeździe posiadacza wizy na terytorium anulowanie pozostałego okresu ważności wizy jednolitej.

Zgodnie z art. 23 Konwencji z Schengen unieważnienie następuje w przypadku stwierdzenia podczas kontroli, że cudzoziemiec posiadający prawidłowo wydaną wizę nie spełnia bądź przestał spełniać jeden lub kilka warunków określonych w art. 5 ust. 1 lit. c), d) oraz e) Konwencji z Schengen. Wizę unieważnia się zgodnie z krajową procedurą Umawiającej się Strony, na której terytorium znajduje się osoba posiadająca wizę. Umawiająca się Strona, która unieważniła wizę powiadamia o tym Stronę, która wizę wydała. Podaje ona powody swojej decyzji.

3. Skrócenie ważności wizy jednolitej

Zgodnie z art. 23 Konwencji z Schengen procedura ta stosowana jest w niektórych Państwach przed wydaleniem cudzoziemca. Uprawnia ona do skrócenia długości pobytu do liczby dni między datą przekroczenia granicy a datą ustaloną dla wydalenia cudzoziemca.

Jeśli funkcjonariusz kontroli granicznej stwierdzi, że cudzoziemiec nie dysponuje wystarczającą ilością środków na utrzymanie w okresie pierwotnie przewidzianego pobytu, może również zarządzić skrócenie okresu ważności wizy jednolitej.

_______

(*) Anulowania wizy mogą dokonać także władze konsularne, jeśli okaże się, że wydano ją omyłkowo.

(**) Dokument poufny. Patrz SCH/Com-ex (98) 17.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.239.154

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja SCH/Com-ex(93)24 w sprawie wspólnych zasad anulowania, unieważniania lub skracania okresu ważności wizy jednolitej
Data aktu: 14/12/1993
Data ogłoszenia: 22/09/2000
Data wejścia w życie: 14/12/1993, 30/03/2008, 23/12/2007