Rozporządzenie 3576/92 w sprawie definicji pojęcia "produkty pochodzące" stosowanego w odniesieniu do niektórych produktów mineralnych oraz do niektórych produktów przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych w ramach preferencyjnych uzgodnień taryfowych udzielanych przez Wspólnotę państwom trzecim

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3576/92
z dnia 7 grudnia 1992 r.
w sprawie definicji pojęcia "produkty pochodzące" stosowanego w odniesieniu do niektórych produktów mineralnych oraz do niektórych produktów przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych w ramach preferencyjnych uzgodnień taryfowych udzielanych przez Wspólnotę państwom trzecim

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 113,

a także mając na uwadze, co następuje:

protokoły i załączniki(1) w sprawie definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej w zakresie stosowania preferencyjnych uzgodnień taryfowych udzielanych przez Wspólnotę w odniesieniu do przywozu z państw trzecich wyłączają ze swojego zakresu niektóre produkty mineralne oraz niektóre produkty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych, w szczególności w odniesieniu do definicji pojęcia "produkty pochodzące";

w przypadku wszystkich takich produktów przywożonych w ramach preferencyjnych uzgodnień taryfowych, Państwa Członkowskie Wspólnoty definiują pojęcie "produkty pochodzące" zgodnie z własnymi przepisami krajowymi;

rynek wewnętrzny będzie obejmował przestrzeń bez granic wewnętrznych, w którym, między innymi, zapewniony jest swobodny przepływ towarów; dlatego niezbędne jest zapewnienie jednolitego wprowadzania w życie przepisów dotyczących definicji pojęcia "produkty pochodzące" mającego zastosowanie do niektórych produktów mineralnych oraz do niektórych produktów przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych w ramach preferencyjnych uzgodnień taryfowych udzielanych przez Wspólnotę państwom trzecim;

w przypadku wyżej wymienionych produktów powinny zostać zdefiniowane warunki, na podstawie których produkty te nabywają status pochodzenia do celów preferencyjnych uzgodnień taryfowych określonych powyżej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Do celów wprowadzenia w życie przepisów odnoszących się do preferencyjnych uzgodnień taryfowych udzielanych przez Wspólnotę w odniesieniu do niektórych produktów mineralnych oraz niektórych produktów przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych, wymienionych w Załączniku, pochodzących z Algierii, Austrii, Cypru, Czechosłowacji, Egiptu, Wysp Owczych, Finlandii, Węgier, Islandii, Izraela, Jordanii, Libanu, Malty, Maroka, Norwegii, Polski, Szwecji, Szwajcarii, Syrii, Tunezji oraz krajów AKP (zwanych dalej "krajami lub terytoriami korzystającymi"), za produkty pochodzące z jednego z takich krajów lub terytoriów korzystających uważa się:

a) produkty całkowicie uzyskane w kraju lub na terytorium korzystającym;

b) produkty uzyskane w kraju lub na terytorium korzystającym, przy produkcji których wykorzystano produkty inne niż te określone w lit. a) (zwane dalej "materiałami niepochodzącymi"), pod warunkiem że dane materiały zostały poddane wystarczającej obróbce lub przetworzeniu w rozumieniu art. 3.

Artykuł  2

Do celów art. 1 lit. a) za całkowicie uzyskane w kraju lub na terytorium korzystającym uważa się:

a) produkty ropopochodne wydobyte z ich ziemi lub dna morskiego tego kraju lub terytorium;

b) produkty ropopochodne wydobyte z dna morskiego lub spod ziemi dna morskiego, poza ich wodami terytorialnymi, pod warunkiem że dany kraj lub terytorium korzystające ma, do celów eksploatacji, wyłączne prawo do tego dna lub ziemi;

c) produkty ropopochodne wytworzone w takim kraju lub terytorium wyłącznie z produktów określonych w lit. a) i b).

Artykuł  3

Do celów art. 1 lit. b) materiały niepochodzące uważa się za materiały poddane wystarczającej obróbce lub przetworzeniu, jeżeli uzyskane produkty wyszczególnione w kolumnach 1 i 2 wykazu znajdującego się w Załączniku spełniają warunki ustanowione w kolumnie 3.

Artykuł  4

Do celów kodów HS ex 2707, 2713-2715, ex 2901, ex 2902 oraz ex 3403, przedstawionych w kolumnie 1 Załącznika, proste czynności, takie jak oczyszczanie, przelewanie, odsalanie, odwadnianie, filtrowanie, barwienie, znakowanie, otrzymywanie danej zawartości siarki jako rezultat mieszania produktów o różnej zawartości siarki, jakakolwiek kombinacja tych czynności lub czynności podobnych nie nadaje pochodzenia.

Artykuł  5
1.
Jeżeli przepisy protokołów i załączników dotyczące definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej w zakresie stosowania preferencyjnych uzgodnień taryfowych udzielanych przez Wspólnotę krajowi lub terytorium korzystającemu nie były dotąd stosowane w odniesieniu do produktów określonych w Załączniku do niniejszego rozporządzenia, bez uszczerbku dla art. 1 oraz ust. 2 niniejszego artykułu, przepisy te stosuje się mutatis mutandis do takich produktów.
2.
W rozumieniu przepisów określonych w ust. 1, takie produkty wymienione w Załączniku do niniejszego rozporządzenia, które są transportowane za pomocą rurociągów przez terytorium inne niż kraj lub terytorium korzystające, także uważa się za transportowane bezpośrednio z kraju lub terytorium korzystającego z wywozu do Wspólnoty.
Artykuł  6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1993 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 7 grudnia 1992 r.

W imieniu Rady
D. HURD
Przewodniczący

______

(1) Protokół nr 3 do Umowy EWG - Austria, Dz.U. L 149 z 15.6.1988, str. 5.

Protokół nr 3 do Umowy EWG - Finlandia, Dz.U. L 149 z 15.6.1988, str. 75.

Protokół nr 3 do Umowy EWG - Islandia, Dz.U. L 180 z 9.7.1988, str. 5.

Protokół nr 3 do Umowy EWG - Norwegia, Dz.U. L 180 z 9.7.1988, str. 75.

Protokół nr 3 do Umowy EWG - Szwecja, Dz.U. L 216 z 8.8.1988, str. 5.

Protokół nr 3 do Umowy EWG - Szwajcaria, Dz.U. L 216 z 8.8.1988, str. 75.

Protokół nr 3 do Umowy EWG - Wyspy Owcze, Dz.U. L 371 z 31.12.1991, str. 40.

Protokół nr 2 do Umowy EWG - Maroko, Dz.U. L 264 z 27.9.1978, str. 38.

Protokół nr 2 do Umowy EWG - Algieria, Dz.U. L 263 z 27.9.1978, str. 40.

Protokół nr 2 do Umowy EWG - Tunezja, Dz.U. L 265 z 27.9.1978, str. 38.

Protokół nr 3 do Umowy EWG - Egipt, Dz.U. L 266 z 27.9.1978, str. 30.

Protokół nr 2 do Umowy EWG - Jordania, Dz.U. L 268 z 27.9.1978, str. 24.

Protokół nr 2 do Umowy EWG - Liban, Dz.U. L 267 z 27.9.1978, str. 24.

Protokół nr 2 do Umowy EWG - Syria, Dz.U. L 269 z 27.9.1978, str. 22.

Protokół do Umowy EWG - Cypr, Dz.U. L 339 z 28.12.1977, str. 19.

Protokół do Umowy EWG - Malta, Dz.U. L 111 z 28.4.1976, str. 11.

Załącznik do decyzji nr 2/76 zmieniający protokół nr 3 do Umowy EWG - Izrael, Dz.U. L 190 z 29.7.1977, str. 3.

Protokół nr 1 do Czwartej Konwencji AKP - EWG, Dz.U. L 229 z 17.8.1991, str. 134.

Protokół nr 4 do Umowy EWG - Polska, Dz.U. L 114 z 30.4.1992, str. 68.

Protokół nr 4 do Umowy EWG - Federacyjna Republika Czech i Słowacji, Dz.U. L 115 z 30.4.1992, str. 83.

Protokół nr 4 Umowy EWG - Węgry, Dz.U. L 116 z 30.4.1992, str. 155.

ZAŁĄCZNIK 

Kod HS Wyszczególnienie produktu Obróbka lub przetworzenie materiałów niepochodzących, które nadaje status pochodzenia
1 2 3
ex 2707 Oleje, w których masa składników aromatycznych jest większa niż składników niearomatycznych, będące olejami podobnymi do olejów mineralnych uzyskiwanych z destylacji wysokotemperaturowej smoły węglowej, z której ponad 65 % objętościowo destyluje w temperaturze do 250 °C (łącznie z mieszaninami benzyny lakowej i benzolu), stosowane jako paliwo zasilające lub ogrzewające. Rafinacja i/lub inne bardziej specyficzne operacje zgodnie z dodatkiem 1.

Inne operacje, w których wszystkie użyte materiały są sklasyfikowane w pozycji innej niż produkt. Jednakże materiały sklasyfikowane w tej samej pozycji mogą być użyte pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 50 % ceny ex-works produktu.

ex 2709 Surowe oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych. Destrukcyjna destylacja materiałów bitumicznych.
2710 do

2712

Oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; przetwory gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70 % lub więcej masy olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, w których te oleje stanowią składniki zasadnicze.

Gazy ziemne i inne węglowodory gazowe.

Wazelina; parafina; wosk mikrokrystaliczny, gacz parafinowy, ozokeryt, wosk torfowy, wosk montanowy, inne woski mineralne i podobne produkty otrzymywane w drodze syntezy lub innych procesów, również barwione.

Rafinacja i/lub inne bardziej specyficzne operacje zgodnie z dodatkiem 2.

Inne operacje, w których wszystkie użyte materiały są sklasyfikowane w pozycji innej niż produkt. Jednakże materiały sklasyfikowane w tej samej pozycji mogą być użyte pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 50 % ceny ex-works produktu.

2713 do

2715

Koks naftowy, bitumy naftowe oraz inne pozostałości olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z materiałów bitumicznych.

Bitum i asfalt, naturalne; łupek bitumiczny lub naftowy i piaski bitumiczne; asfaltyty i skały asfaltowe.

Mieszanki bitumiczne oparte na naturalnym asfalcie, naturalnym bitumie, na bitumie naftowym, na smole mineralnej lub na mineralnym paku smołowym.

Rafinacja i/lub inne bardziej specyficzne operacje zgodnie z dodatkiem 1.

Inne operacje, w których wszystkie użyte materiały są sklasyfikowane w pozycji innej niż produkt. Jednakże materiały sklasyfikowane w tej samej pozycji mogą być użyte pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 50 % ceny ex-works.

ex 2901 Węglowodory acykliczne do stosowania jako paliwo napędowe lub do ogrzewania. Rafinacja i/lub inne bardziej specyficzne operacje zgodnie z dodatkiem 1.

Inne operacje, w których wszystkie użyte materiały są sklasyfikowane w pozycji innej niż produkt. Jednakże materiały sklasyfikowane w tej samej pozycji mogą być użyte pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 50 % ceny ex-works produktu.

ex 2902 Cykloalkany i cykloalkeny (inne niż azuleny), benzen, toluen, ksylen do stosowania jako paliwo napędowe lub do ogrzewania. Rafinacja i/lub inne bardziej specyficzne operacje zgodnie z dodatkiem 1.

Inne operacje, w których wszystkie użyte materiały są sklasyfikowane w pozycji innej niż produkt. Jednakże materiały sklasyfikowane w tej samej pozycji mogą być użyte pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 50 % ceny ex-works produktu.

ex 3403 Preparaty smarowe zawierające oleje ropy naftowej lub oleje otrzymane z materiałów bitumicznych pod warunkiem, że stanowią mniej niż 70 % masy. Rafinacja i/lub inne bardziej specyficzne operacje zgodnie z dodatkiem 1.

Inne operacje, w których wszystkie użyte materiały są sklasyfikowane w pozycji innej niż produkt. Jednakże materiały sklasyfikowane w tej samej pozycji mogą być użyte pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 50 % ceny ex-works produktu.

ex 3404 Woski sztuczne i preparowane na bazie parafiny, wosków, wosków uzyskiwanych z minerałów bitumicznych, gaczu parafinowego lub parafiny w łuskach. Wytwarzanie, w którym wszystkie użyte materiały są sklasyfikowane w pozycji innej niż produkt. Jednakże materiały sklasyfikowane w tej samej pozycji mogą być użyte pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 50 % ceny ex-works produktu.
ex 3811 Przygotowane dodatki do olejów smarowych, zawierające oleje z ropy naftowej lub oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych. Wytwarzanie, w którym wartość wszystkich użytych materiałów z pozycji 3811 nie przekracza 50 % ceny ex-works produktu.

DODATEK 1

Do celów pozycji ex 2707, 2713-2715, ex 2901, ex 2902 oraz ex 3403, "operacje specyficzne" są następujące:

a) destylacja w próżni;

b) redestylacja przez bardzo dokładny proces frakcjonowania(1);

c) krakowanie;

d) reformowanie;

e) ekstrakcja przy użyciu selektywnych rozpuszczalników;

f) proces zawierający wszystkie następujące operacje: traktowanie stężonym kwasem siarkowym, oleum lub bezwodnikiem siarkowym; neutralizacja środkami alkalicznymi, odbarwienie i oczyszczenie naturalnymi ziemiami aktywnymi, aktywowanym węglem drzewnym lub boksytem;

g) polimeryzacja;

h) alkilowanie;

i) izomeryzacja.

______

(1) Patrz dodatkowa uwaga wyjaśniająca 4 lit. b) do działu 27 Nomenklatury Scalonej.

DODATEK  2

Do celów pozycji 2710-2712, "operacje specyficzne" są następujące:

a) destylacja w próżni;

b) redestylacja przez bardzo dokładny proces frakcjonowania(1);

c) krakowanie;

d) reformowanie;

e) ekstrakcja przy użyciu selektywnych rozpuszczalników;

f) proces zawierający wszystkie następujące operacje: traktowanie stężonym kwasem siarkowym, oleum lub bezwodnikiem siarkowym; neutralizacja środkami alkalicznymi, odbarwienie i oczyszczenie naturalnymi ziemiami aktywnymi, aktywowanym węglem drzewnym lub boksytem;

g) polimeryzacja;

h) alkilowanie;

ij) izomeryzacja;

k) w odniesieniu do olejów ciężkich objętych wyłącznie pozycją ex 2710, odsiarczanie wodorem dające redukcję przynajmniej 85 % zawartości siarki w obrabianych produktach (metoda ASTM D 1266-59 T);

l) w odniesieniu do produktów objętych wyłącznie pozycją 2710, odparafinowywanie innym procesem niż filtrowanie;

m) w odniesieniu do olejów ciężkich objętych wyłącznie pozycją 2710, traktowanie wodorem przy ciśnieniu większym niż 20 barów i temperaturze większej niż 250 °C przy użyciu katalizatora, innego niż dla efektu odsiarczania, gdy wodór stanowi czynnik aktywny w reakcji chemicznej. Dalsze traktowanie wodorem olejów smarujących z pozycji ex 2710 (np. wykańczanie metodą wodorową lub odbarwianie), szczególnie w celu ulepszenia koloru lub stabilności, nie będzie jednak uważane za operację specyficzną;

n) w odniesieniu do olejów napędowych objętych wyłącznie pozycją 2710, destylacja atmosferyczna, pod warunkiem, że mniej niż 30 % objętości tych produktów zostanie oddestylowane, łącznie ze stratami, przy 300 °C metodą ASTM D 86;

o) w odniesieniu do olejów ciężkich innych niż oleje gazowe i oleje napędowe objęte wyłącznie pozycją ex 2710, obróbka przy pomocy elektrycznych wyładowań snopiastych wysokiej częstotliwości.

______

(1) Patrz dodatkowa uwaga wyjaśniająca 4 lit. b) do działu 27 Nomenklatury Scalonej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1992.364.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3576/92 w sprawie definicji pojęcia "produkty pochodzące" stosowanego w odniesieniu do niektórych produktów mineralnych oraz do niektórych produktów przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych w ramach preferencyjnych uzgodnień taryfowych udzielanych przez Wspólnotę państwom trzecim
Data aktu: 07/12/1992
Data ogłoszenia: 12/12/1992
Data wejścia w życie: 19/12/1992, 01/05/2004, 01/01/1993