Decyzja 83/222/EWG w sprawie monitorowania stosowania krajowych planów zwalczania klasycznego pomoru świń

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 kwietnia 1983 r.
w sprawie monitorowania stosowania krajowych planów zwalczania klasycznego pomoru świń

(83/222/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 7 maja 1983 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 80/1095/EWG ustanawiającą warunki mające na celu trwałe uwolnienie terytorium Wspólnoty od klasycznego pomoru świń(1), w szczególności jej art. 5,

uwzględniając decyzję Rady 80/1096/EWG z dnia 11 listopada 1980 r. wprowadzającą wspólnotowe środki finansowe dla zwalczania klasycznego pomoru świń(2), w szczególności jej art. 5 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu poprawy w szczególności stanu zdrowotnego zwierząt hodowlanych we Wspólnocie oraz ułatwienia handlu Rada wprowadziła wspólne środki na rzecz likwidacji klasycznego pomoru świń dyrektywą 80/1095/EWG i decyzją 80/1096/EWG;

artykuł 5 dyrektywy 80/1095/EWG i art. 5 ust. 4 decyzji 80/1096/EWG przewidują regularne kontrole na miejscu w celu sprawdzenia z weterynaryjnego punktu widzenia, czy są stosowane krajowe plany zwalczania klasycznego pomoru świń; do celów wdrożenia tych przepisów należy określić procedurę przeprowadzania tych kontroli; Stały Komitet Weterynaryjny powinien być informowany o wynikach kontroli na miejscu;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Kontrole na miejscu, sprawdzające z weterynaryjnego punktu widzenia, czy są stosowane krajowe plany zwalczania klasycznego pomoru świń, przeprowadzane są we wszystkich zainteresowanych Państwach Członkowskich, pierwszy raz przed dniem 1 lipca 1983 r., a później corocznie przez okres trwania wspólnych środków.

Artykuł  2
1.
W każdym przypadku Komisja wyznacza ekspertów odpowiedzialnych za przeprowadzenie kontroli na miejscu określonych w art. 1.
2.
Państwa Członkowskie są powiadamiane o kontroli na miejscu z trzydziestodniowym wyprzedzeniem, w celu zapewnienia niezbędnej pomocy, zgodnie z art. 5 dyrektywy 80/1095/EWG i art. 5 ust. 4 decyzji 80/1096/EWG.
3.
Przy przeprowadzaniu kontroli wyznaczeni eksperci odwiedzają centralne i lokalne organy odpowiedzialne za wdrażanie planów zwalczania choroby. W miarę potrzeb mogą oni również na własne żądanie przeprowadzić inspekcje wszelkich stad, rzeźni, rzeźni końskich, laboratoriów lub innych odpowiednich miejsc lub obiektów.
Artykuł  3

Sprawozdania sporządzone w następstwie kontroli określonych w art. 1 przekazywane są Stałemu Komitetowi Weterynaryjnemu.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 kwietnia 1983 r.

W imieniu Komisji
Poul DALSAGER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 325 z 1.12.1980, str. 1.

(2) Dz.U. L 325 z 1.12.1980, str. 5.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024