Dyrektywa 82/625/EWG dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 77/313/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do instalacji pomiarowych do cieczy innych niż woda

DYREKTYWA KOMISJI
z dnia 1 lipca 1982 r.
dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 77/313/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do instalacji pomiarowych do cieczy innych niż woda

(82/625/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 27 sierpnia 1982 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 71/316/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do wspólnych przepisów dotyczących przyrządów pomiarowych oraz metod kontroli metrologicznej(1), ostatnio zmienionej Aktem Przystąpienia Grecji, w szczególności jego art. 17,

a także mając na uwadze, co następuje:

z uwagi na rozwój techniczny w danej dziedzinie, dyrektywa 71/316/EWG(2) powinna zostać zmieniona;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Komitetu ds. Dostosowania Dyrektyw do Postępu Technicznego w Celu Usunięcia Barier Technicznych w Wymianie Handlowej Przyrządów Pomiarowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załączniku do dyrektywy 77/313/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. Pozycja 2.2.6.2.3. otrzymuje brzmienie:

"2.2.6.2.3. Komory zbiornika są wyposażone w urządzenie przeciwwirowe, z wyjątkiem sytuacji, gdy instalacja pomiarowa jest wyposażona w urządzenie do usuwania gazu zgodnie z pozycją 1.6.2.1.4."

2. Po pozycji 3.1.2.4. 2 dodaje się pozycję w brzmieniu:

"3.1.3. W przypadku instalacji pomiarowych określonych w pozycji 2.2. i 2.4. zatwierdzenie typu EWG może być wydane na podstawie rysunków i wykresów, pod warunkiem że spełniają one wymagania przepisów sekcji 4."

3. Dodaje się sekcję 4 zgodnie z Załącznikiem.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przed dniem 1 maja 1983 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 lipca 1982 r.

W imieniu Komisji
Karl-Heinz NARJES
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 202 z 6.9.1971, str. 1.

(2) Dz.U. L 105 z 28.4.1977, str. 18.

ZAŁĄCZNIK

4. INSTALACJE POMIAROWE ZAMONTOWANE NA CYSTERNACH SAMOCHODOWYCH

4.1. Wymagania ogólne

Dla instalacji pomiarowych, zamontowanych na cysternach samochodowych, określonych w pozycji 2.2 i 2.4, zatwierdzenie typu EWG może być wydane jedynie na podstawie oceny przedłożonych dokumentów, o ile są one zgodne z jednym z wzorcowych schematów określonych w pozycji 4.2 i spełniają wymagania określone poniżej:

4.1.1. Oznaczenie przyjętego wzorcowego schematu musi być dodane do oznaczeń określonych w pozycji 1.16.

4.1.2. Elementy instalacji pomiarowej muszą posiadać zatwierdzenie typu EWG, w przypadku gdy takie zatwierdzenie jest określone w dyrektywie 71/319/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do liczników do cieczy innych niż woda, w dyrektywie 71/348/EWG z dnia 12 października 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do urządzeń pomocniczych do liczników do cieczy innych niż woda albo w niniejszej dyrektywie.

4.1.3. Jeżeli zbiornik posiada kilka komór, rury wylotowe z komór mogą zostać połączone z instalacją pomiarową osobno lub poprzez kolektor, o ile inaczej nie określono w odpowiednim schemacie wzorcowym. Przepisy pozycji 2.2.1 akapit drugi mają zastosowanie we wszystkich przypadkach.

W przypadku połączenia instalacji pomiarowej z kilkoma komorami poprzez kolektor, należy zainstalować urządzenie do zapobiegania jednoczesnemu łączeniu się komór z instalacją pomiarową. Wymagania tego nie stosuje się, gdy instalacja pomiarowa jest wyposażona w urządzenie do usuwania gazu spełniające wymagania pozycji 1.6.2.1.4.

4.1.4. Jeżeli cysterna samochodowa jest wyposażona w dwie instalacje pomiarowe, które mogą być połączone, o ile jest taka potrzeba, z jedną lub kilkoma wydzielonymi komorami, rury i zawory muszą być tak zainstalowane, aby obie instalacje nie mogły być połączone do tych samych komór równocześnie. Ponadto połączenia pomiędzy komorami i instalacjami pomiarowymi muszą zostać czytelnie oznaczone w celu uniemożliwienia przypadkowego podłączenia komory do instalacji pomiarowej, która nie jest przeznaczona do pomiaru produktu, który znajduje się w komorze.

4.1.5. Jeżeli wymagane jest urządzenie przeciwwirowe, może ono być zainstalowane łącznie z zaworem na dnie komory.

4.1.6. Rurociągi, zawory i krany pomiędzy komorami i instalacjami pomiarowymi muszą być zainstalowane w taki sposób, aby nie było możliwości podłączenia instalacji pomiarowej do zbiornika oddzielonego od cysterny samochodowej.

4.1.7. Filtr, zazwyczaj montowany bezpośrednio przed licznikiem lub urządzeniem odgazowującym, może być częścią urządzenia odgazowującego.

4.1.8. Musi istnieć możliwość zaplombowania urządzeń, które pozwalają na napełnienie cysterny z ominięciem liczników, w celu zapewnienia zgodności z wymaganiami krajowymi.

4.1.9. Jeżeli instalacje pomiarowe są wyposażone w zawory dwudrożne, zawory te muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby uniemożliwiały równoczesne połączenie pomiędzy trzema zwężkami.

4.2. Schematy wzorcowe

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1982.252.10

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 82/625/EWG dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 77/313/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do instalacji pomiarowych do cieczy innych niż woda
Data aktu: 01/07/1982
Data ogłoszenia: 27/08/1982
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/07/1982