Regulamin Agencji Dostaw Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej określający sposób równoważenia podaży i popytu rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych.

REGULAMIN
Agencji Dostaw Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej określający sposób równoważenia podaży i popytu rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych

AGENCJA DOSTAW EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY ENERGII ATOMOWEJ,

uwzględniając postanowienia Traktatu, w szczególności jego art. 60 akapit 6,

po konsultacji z Komitetem Konsultacyjnym Agencji,

uwzględniając decyzję Komisji Euratomu z dnia 5 maja 1960 r. ustalającą datę podjęcia obowiązków przez Agencję Dostaw i zatwierdzającą niniejszy regulamin, w szczególności art. 3 i 4 tej decyzji dotyczące warunków wejścia w życie niniejszego regulaminu,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu wykonywania swych funkcji zgodnie z zasadami wymienionymi w art. 52 Traktatu, Agencja powinna, w zakresie każdego produktu, na podstawie zgłoszeń dotyczących przewidywanego zapotrzebowania użytkownikównbsp;i przewidywanych możliwości dostaw producentów, mieć pełne rozeznanie sytuacji rynkowej;

sposób równoważenia podaży i popytu należy ustalać z zachowaniem warunków pozwalających sprostać różnym sytuacjom w zakresie zaopatrzenia;

wprowadzenie w życie sposobu równoważenia podaży i popytu obejmuje środki o charakterze przejściowym ułatwiające jego stopniowe stosowanie,

PRZYJMUJE NINIEJSZY REGULAMIN:

Artykuł  1

Na żądanie Agencji, użytkownicy zgłaszają Agencji, na okres określony zgodnie z art. 3, swoje przewidywane zapotrzebowanie na rudy, materiały źródłowe i specjalne materiały rozszczepialne oraz na podstawie zawartych już umów, ich plany odbioru.

W zgłoszeniach należy podać następujące specyfikacje:

1. nazwę produktu;

2. rodzaj i skład chemiczny i fizyczny oraz inne odpowiednie specyfikacje;

3. ilość (w jednostkach systemu metrycznego);

4. miejsce pochodzenia;

5. użycie;

6. harmonogram dostaw;

7. cenę niewiążącą.

Artykuł  2

Na żądanie Agencji, producenci zgłaszają Agencji, na okres określony zgodnie z art. 3, swoje początkowe zapasy, wielkość przewidywanej produkcji oraz na podstawie zawartych już umów, plany dostaw.

W zgłoszeniach należy podać następujące specyfikacje:

1. nazwę produktu;

2. rodzaj i skład chemiczny i fizyczny oraz inne odpowiednie specyfikacje;

3. ilość (w jednostkach systemu metrycznego);

4. miejsce pochodzenia;

5. harmonogram dostaw;

6. cenę niewiążącą.

Artykuł  3

Po uzyskaniu opinii Komitetu Konsultacyjnego, Agencja ustala i ogłasza w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, w jakim terminie i na jaki okres użytkownicy i producenci dokonują zgłoszeń wymienionych w art. 1 i 2.

Artykuł  4

Po otrzymaniu zgłoszeń określonych w art. 1 i 2 niniejszego regulaminu, Agencja przekazuje, pismem okólnym, użytkownikom i producentom dane ogólne i tendencje rynkowe, a także, jeśli to ma miejsce, możliwości dostaw i rynki zbytu w państwach trzecich.

Artykuł  5

Jeśli w przypadku określonego produktu, Komisja stwierdzi, w szczególności z inicjatywy Agencji, po wysłuchaniu Komitetu Konsultacyjnego, że sytuacja na rynku wykazuje wyraźny nadmiar podaży w stosunku do popytu, to może ona zwrócić się do Agencji, w drodze odpowiedniej dyrektywy, o zastosowanie procedury uproszczonej, określonej poniżej:

a) na podstawie danych uzyskanych ze zgłoszeń dokonanych zgodnie z art. 1 i 2 niniejszego regulaminu, Agencja, po otrzymaniu opinii Komitetu Konsultacyjnego, określa warunki ogólne, którym muszą odpowiadać umowy o dostawę dotyczące tego produktu;

b) o tych warunkach ogólnych powiadamiani są zainteresowani, którzy są wówczas uprawnieni do prowadzenia bezpośrednich negocjacji i podpisywania umów;

c) umowy przekazywane są Agencji i uważa się je za zawarte przez Agencję, jeśli w ciągu ośmiu dni licząc od daty otrzymania umów, Agencja nie prześle zainteresowanym sprzeciwu.

Procedury przewidzianej w niniejszym artykule nie stosuje się do umów o dostawę dotyczących specjalnych materiałów rozszczepialnych.

Artykuł  5a 1

Jeśli chodzi o rudy i materiały źródłowe,

a) użytkownicy są upoważnieni do bezpośrednich kontaktów z producentami oraz swobodnego negocjowania kontraktu na dostawę z wybranym przez siebie producentem;

b) użytkownicy przekażą Agencji informacje uzyskane przez nich bezpośrednio od producentów w zakresie:

i) liczby otrzymanych ofert,

ii) oferowanych ilości,

iii) przedziału cen ofertowych;

c) kontrakt na dostawy zawiera przynajmniej następujące informacje:

1. wskazanie umawiających się stron;

2. ilości surowców objętych dostawą;

3. roczny kalendarz terminów dostawy;

4. rodzaj surowców objętych dostawą;

5. państwo pochodzenia surowców objętych dostawą. Jeśli dostawca nie jest w stanie podać tej informacji z chwilą wejścia w życie kontraktu, przedstawia użytkownikowi i Agencji zobowiązanie stwierdzające, iż o państwie pochodzenia każdej części dostawy poinformuje na piśmie użytkownika i Agencję w późniejszym terminie;

6. cenę i warunki płatności;

7. czas obowiązywania kontraktu;

d) dla celów zawarcia kontraktu, należy go przedłożyć Agencji do podpisu w terminie 10 dni;

e) jeśli kontrakt na dostawę nie zawiera żadnych uregulowań dotyczących sposobu wykorzystania surowców, użytkownik przedkłada Agencji pisemne oświadczenie w tej sprawie;

f) Agencja musi wypowiedzieć swoje zdanie albo zawierając kontrakt, albo odmawiając zawarcia kontraktu, w terminie 10 dni roboczych od daty jego otrzymania;

g) powiadomienie o odmowie zawarcia kontraktu przekazuje się zainteresowanym stronom w formie umotywowanej decyzji. Zgodnie z przepisami art. VIII ust. 3 Statutu Agencji Dostaw Euratomu(1) decyzja może być przekazana Komisji;

h) w przypadku unieważnienia kontraktu na dostawę należy o tym powiadomić Agencję;

i) wszelkie zmiany do kontraktu na dostawę wymagają podpisu Agencji, zgodnie z procedurą kontraktu pierwotnego.

Artykuł  6

Równoważenia podaży i popytu, z wyjątkiem przewidzianym w art. 5, dokonuje się zgodnie z następującą procedurą:

Użytkownicy zgłaszają Agencji w terminach i na okresy przez nią ustalone, ich zapotrzebowanie na dostawy rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych.

Po otrzymaniu zgłoszeń, Agencja ustala drogą przetargu, podając wszelkie potrzebne specyfikacje, terminy przedstawienia ofert przez producentów ze Wspólnoty oraz okresy, na które należy te oferty przedstawić.

Uważa się, że producenci ze Wspólnoty przedstawiający swoje oferty dopełnili obowiązku spoczywającego na nich zgodnie z art. 57 ust. 2 akapit 2 Traktatu. Po otrzymaniu tych ofert, Agencja decyduje czy i w jakich ilościach korzysta ze swego prawa do dokonania wyboru.

Agencja informuje użytkowników o ofertach i o wielkości zapotrzebowania, które otrzymała oraz podaje zainteresowanym warunki, na jakich może być zrealizowane ich zapotrzebowanie, a także warunki zawierania umów.

Artykuł  7 2

Niezależnie od procedur ustanowionych w art. 5, 5ai 6 niniejszego rozporządzenia użytkownicy mogą, w dowolnym terminie, składać do Agencji wnioski lub zamówienia. Zamówienia takie należy zrealizować na warunkach najbardziej korzystnych w kontekście dostaw dostępnych na rynku.

Artykuł  8

Niniejszy regulamin wchodzi w życie dnia 1 czerwca 1960 r., ze wszystkimi przepisami odnoszącymi się do umów dotyczących dostaw specjalnych materiałów rozszczepialnych.

W zakresie umów dotyczących dostaw rud i materiałów źródłowych, stosowanie art. 5 i 6 odracza się na sześć miesięcy począwszy od tej daty i wchodzi ono w życie w dniu 1 grudnia 1960 r. W okresie tym, umowy przewidziane w niniejszym akapicie podlegają uprzedniemu zatwierdzeniu przez Komisję, zgodnie z art. 222 Traktatu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 maja 1960 r.
W imieniu Agencji Dostaw Euratomu
F. SPAAK
Dyrektor Generalny

______

(1) Dz.U. 17 z 6.12.1958, str. 537/58.

1 Art. 5a dodany przez art. 1 rozporządzenia z dnia 15 lipca 1975 r. (Dz.U.UE.L.75.193.37) zmieniającego nin. regulamin z dniem 25 lipca 1975 r.
2 Art. 7 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia z dnia 15 lipca 1975 r. (Dz.U.UE.L.75.193.37) zmieniającego nin. regulamin z dniem 25 lipca 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1960.32.777

Rodzaj: Regulamin
Tytuł: Regulamin Agencji Dostaw Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej określający sposób równoważenia podaży i popytu rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych.
Data aktu: 05/05/1960
Data ogłoszenia: 11/05/1960
Data wejścia w życie: 01/12/1960, 01/05/2004, 01/06/1960