Nierejestrowanie Przymierza na rzecz Pokoju i Wolności ASBL.

Decyzja Urzędu ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych
z dnia 26 listopada 2020 r.
o nierejestrowaniu Przymierza na rzecz Pokoju i Wolności ASBL

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2020/C 448/01)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2020 r.)

URZĄD DS. EUROPEJSKICH PARTII POLITYCZNYCH I EUROPEJSKICH FUNDACJI POLITYCZNYCH,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych 1 , w szczególności jego art. 9,

uwzględniając dokumenty otrzymane od Przymierza na rzecz Pokoju i Wolności ASBL,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniach 12 i 26 sierpnia 2020 r. Urząd ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych ("Urząd") otrzymał od Przymierza na rzecz Pokoju i Wolności ASBL ("APF") dokumenty do celów rejestracji jako europejskiej partii politycznej.

(2) Zgłoszenie to wydaje się opierać na wcześniejszej rejestracji APF jako europejskiej partii politycznej na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 2 .

(3) 27 sierpnia 2020 r. Urząd przypomniał, że APF zostało usunięte z rejestru decyzją z 13 września 2018 r. 3 , zatem w celu ponownej rejestracji musi złożyć wniosek o rejestrację na postawie rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014.

(4) 4 września 2020 r. APF przedłożyło zbiór dokumentów, które okazały się tożsame z przekazanymi już 12 i 26 sierpnia.

(5) 8 września 2020 r. Urząd otrzymał formularz członkowski Nationaldemokratische Partei Deutschlands (Niemcy).

(6) 10 września 2020 r. Urząd powtórzył, że aby zarejestrować się jako europejska partia polityczna, APF musi złożyć wniosek.

(7) 18 września 2020 APF przedłożyło kolejny dokument (dalej zwany - łącznie z poprzednimi dokumentami - "wnioskiem"), w tym m.in. formularze członkowskie Falange Española de las JONS (Hiszpania) i E.LA.SYN. (Grecja).

(8) 19 października 2020 r. Urząd poinformował APF, że wniosek jest niekompletny, a ponadto zauważył, że przedstawienie trzech formularzy członkowskich pochodzących z tylko trzech państw członkowskich w każdym razie zdecydowanie nie wystarcza do rejestracji.

(9) 26 października 2020 r. Urząd przyjął wstępną ocenę skierowaną do APF zawierającą wstępną opinię, zgodnie z którą wniosek nie spełnia co najmniej jednego z warunków określonych w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014.

(10) W szczególności APF nie wykazało, że spełnia warunek określony w art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 ("minimalne wymogi reprezentacji").

(11) Zgodnie z tym przepisem rejestracja w charakterze europejskiej partii politycznej zależy od wykazania przez wnioskodawcę, że jego partie członkowskie są reprezentowane w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich przez posłów do Parlamentu Europejskiego, parlamentów narodowych, parlamentów regionalnych lub zgromadzeń regionalnych lub że on sam bądź jego partie członkowskie otrzymali w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich co najmniej trzy procent głosów oddanych w każdym z tych państw członkowskich podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego.

(12) Co do reprezentacji partii członkowskich - dokumentacja zawarta we wniosku APF mogłaby ewentualnie zostać uznana tylko w odniesieniu do trzech państw członkowskich: (i) Niemiec, (ii) Grecji i (iii) Hiszpanii, a taki poziom reprezentacji jest niewystarczający, aby spełnić minimalny wymóg reprezentacji w co najmniej siedmiu państwach członkowskich.

(13) Ponadto APF nie przedłożyło dokumentacji, która wykazywałaby otrzymanie przez nie samo lub którąś z jego partii członkowskich w co najmniej siedmiu państwach członkowskich co najmniej trzech procent głosów w każdym z tych państw członkowskich podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, a w każdym przypadku warunki określone w motywie 12 miałyby zastosowanie mutatis mutandis.

(14) Po zakończeniu wstępnej oceny Urząd zwrócił się do APF o przekazanie ewentualnych uwag na piśmie do 10 listo pada 2020 r. oraz przypomniał, że wniosek jest w każdym razie niekompletny.

(15) W odpowiedzi na wstępną ocenę APF nie przedstawiło żadnych spostrzeżeń ani uwag.

(16) W świetle przedstawionych faktów Urząd nie ma potrzeby oceniania pozostałej treści wniosku,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym odrzuca się wniosek złożony przez Przymierze na rzecz Pokoju i Wolności ASBL o rejestrację jako europejskiej partii politycznej.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej notyfikacji.

Artykuł  3

Adresatem niniejszej decyzji jest

Przymierze na rzecz Pokoju i Wolności ASBL

Rue Abbé Cuypers 3

1040 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIE

Sporządzono w Brukseli dnia 26 listopada 2020 r.
W imieniu Urzędu ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych
M. ADAM
Dyrektor
1 Dz.U. L 317 z 4.11.2014, s. 1.
2 Decyzja Urzędu z dnia 9 lutego 2018 r. w sprawie rejestracji Przymierza na rzecz Pokoju i Wolności (Dz.U. C 193 z 6.6.2018, s. 9).
3 Decyzja Urzędu z dnia 13 września 2018 r. w sprawie usunięcia Przymierza na rzecz Pokoju i Wolności z rejestru (Dz.U. C 417 z 16.11.2018, s. 11).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024