Konkluzje Rady zmieniające plan prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022.

Konkluzje Rady zmieniające plan prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022

(2020/C 193/05)

(Dz.U.UE C z dnia 9 czerwca 2020 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

PRZYWOŁUJĄC konkluzje Rady w sprawie planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022 1 ,

STWIERDZAJĄC PONOWNIE, że propagowanie zrównoważonego rozwoju to kluczowe działanie na rzecz przyszłości Unii Europejskiej wymienione w Programie strategicznym na lata 2019-2024 2 , i ponownie wyrażając przekonanie, że kultura jest siłą napędową zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego, jak podkreślono w Nowym europejskim programie na rzecz kultury 3 ,

W ŚWIETLE rezolucji Rady Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju 4 , której celem jest wzmocnienie wkładu kultury w zrównoważony rozwój poprzez uruchomienie procesu, w którym będzie uczestniczyć grupa działająca w oparciu o otwartą metodę koordynacji i który doprowadzi do stworzenia planu działania, przygotowanego przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi, dotyczącego wymiaru kulturowego zrównoważonego rozwoju na szczeblu UE,

WYRAŻA ZGODĘ, w kontekście tego procesu, którego celem jest maksymalne zwiększenie wkładu kultury w zrównoważony rozwój, by zmienić plan prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022 poprzez dodanie priorytetu F dotyczącego kultury jako siły napędowej takiego rozwoju w następującym brzmieniu:

W punkcie II. PRIORYTETY dodaje się, co następuje:

"F. Kultura jako motor zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój to kluczowy priorytet polityczny Unii Europejskiej; pilnie należy zintensyfikować działania w tym względzie. Kultura jest nieodłącznie związana z wszystkimi trzema wymiarami zrównoważonego rozwoju (gospodarczym, społecznym i środowiskowym), a kilka fundamentalnych celów polityk i środków kulturalnych na szczeblu UE zbiega się z oenzetowskimi celami zrównoważonego rozwoju i ich zadaniami, które tworzą szkielet Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030: obejmują wspieranie włączenia społecznego, różnorodności, tożsamości, partycypacji, kreatywności i innowacji. Skutki tych polityk i środków w całości stanowią również uzupełnienie rezultatów zrównoważonego rozwoju: lepszy stan zdrowia i dobrostan, wzrost, innowacje i tworzenie miejsc pracy oraz rewitalizacja obszarów miejskich.

Potrzeba systematycznego stosowania polityk i środków kulturalnych do uzupełniania instrumentów wykorzystywanych obecnie do zapewniania zrównoważonego rozwoju została wskazana w rezolucji w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju, przyjętej przez Radę Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w listopadzie 2019 r.".

W punkcie IV. DZIAŁANIA dodaje się, co następuje: "F. Kultura jako motor zrównoważonego rozwoju

Temat:

Kulturowy wymiar zrównoważonego rozwoju Metody pracy:

Otwarta metoda koordynacji i plan działania*

Uzasadnienie:

W swojej rezolucji w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju Rada potwierdza swoje zaangażowanie we wdrażanie Agendy 2030 i wyraża zgodę na przyspieszenie wysiłków poprzez uruchomienie procesu, który doprowadzi do stworzenia na szczeblu UE planu działania w sprawie kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju. Komisja Europejska została poproszona o przygotowanie planu działania we współpracy z państwami członkowskimi i o włączenie go do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030.

W rezolucji wskazano, że elementem tego procesu jest szybkie ustanowienie działającej w oparciu o otwartą metodę koordynacji grupy ds. kulturowego wymiaru zrównoważonego rozwoju.

Oczekiwane rezultaty:

Działania na szczeblu UE ukierunkowane na wspieranie, koordynowanie lub uzupełnianie polityk i środków państw członkowskich w dziedzinie kultury maksymalnie zwiększą ich wkład w zrównoważony rozwój. Włączenie planu działania do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030 pozwoliłoby na osiągnięcie zwiększonej spójności polityki i uruchomiłoby pełen potencjał kultury w odniesieniu do zrównoważoności.

' Data sfinalizowania planu działania zależy od dostępnych na szczeblu Komisji zasobów do celów wdrażania planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022; niemniej nie powinno to mieć wpływu na jego włączenie do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030."

W załączniku A dodaje się, co następuje:

"Wstępny harmonogram dotyczący planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022

Priorytet Tematy 2019 2020 2021 2022
1. połowa 2. połowa 1. połowa 2. połowa 1. połowa 2. połowa 1. połowa 2. połowa
F. Kultura jako motor zrównoważonego rozwoju Kulturowy wymiar zrównoważonego rozwoju Grupa ds. otwartej metody koordyna-

10

Analiza. Sprawozdanie grupy ds. otwartej metody koordynacji Plan działania ()
(1) Data sfinalizowania planu działania zależy od dostępnych na szczeblu Komisji zasobów do celów wdrażania planu prac w dziedzinie kultury na lata 2019-2022; niemniej nie powinno to mieć wpływu na jego włączenie do unijnej strategii wdrażania Agendy 2030.".
1 Dz.U. C 460 z 21.12.2018, s. 12.
2 Przyjęty przez Radę Europejską w dniu 20 czerwca 2019 r.
3 COM(2018) 267 final.
4 Dz.U. C 410 z 6.12.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024