Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2017/C 431/07)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2017 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

"Lough Neagh Pollan"

Nr UE: ChOG-GB-2159 - 28.7.2016

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy

"Lough Neagh Pollan"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Zjednoczone Królestwo

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.7 Świeże ryby, małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Lough Neagh Pollan" to nazwa, którą określa się ryby jeziorne z gatunku Coregonus pollan należące do rodziny łososiowatych. Są one pozyskiwane jako ryby dzikie. Na podstawie badań genetycznych stwierdzono, że ryby "Lough Neagh Pollan" występują tylko w jeziorze Lough Neagh. W związku z tym można je pozyskiwać tylko z wyznaczonego obszaru geograficznego Lough Neagh.

"Lough Neagh Pollan" mają jaskrawosrebrny kolor z ciemniejszym ubarwieniem grzbietu i bledszymi płetwami. Cechy fizyczne odróżniające "Lough Neagh Pollan" od innych siejowatych na Wyspach Brytyjskich:

-
niewystająca dolna szczęka,
-
41-48 wyrostków filtracyjnych,
-
74-92 łusek linii bocznej.

Minimalna wielkość handlowa "Lough Neagh Pollan" wynosi 205 mm. Ryby tej wielkości mają zazwyczaj ok. 3-4 lat i ważą 76-210 g. "Lough Neagh Pollan" są sprzedawane w całości, patroszone lub w postaci świeżych lub mrożonych filetów.

"Lough Neagh Pollan" niepoddane obróbce cieplnej mają łagodny, delikatny rybi aromat. Mięso jest błyszczące, o delikatnej białej barwie z lekkim różowym zabarwieniem, a skóra pozbawiona łusek ma błyszczący, srebrny kolor.

Po ugotowaniu mięso jest białe i lśniące. Zapach i smak są delikatne, z przyjemną nutą ziemi i delikatnym rybim posmakiem. Konsystencja jest gładka, o średniej miękkości; rybę dość często ocenia się jako dość mięsistą w stosunku do jej wielkości.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

"Lough Neagh Pollan" muszą być poławiane i przetwarzane na wyznaczonym obszarze geograficznym przy użyciu tradycyjnych metod połowu dryfującymi sieciami skrzelowymi (lokalnie określanymi nazwą Trammel netting (drygawice)). Ryba jest przetwarzana w dwojaki sposób, w zależności od wymagań klientów: ryba cała patroszona lub filetowana.

"Lough Neagh Pollan" - ryba cała, patroszona

-
Przetwarzanie w celu otrzymania "Lough Neagh Pollan" całej, patroszonej obejmuje usunięcie łusek, patroszenie i czyszczenie.

"Lough Neagh Pollan" - ryba filetowana

-
Nie ma ustalonej procedury, ryba może być filetowana ręcznie lub, na większą skalę, przy użyciu urządzeń przemysłowych.
3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje jezioro Lough Neagh w Irlandii Północnej (szer. geogr. 54,6302, dług. geogr. 6,4380) oraz obszar wokół jeziora o szerokości 2 mil (3 km) (licząc od jego linii brzegowej), na którym odbywają się wszelkie czynności związane z przetwarzaniem "Lough Neagh Pollan".

5.
Związek z obszarem geograficznym

Polan jest jedynym europejskim kręgowcem występującym wyłącznie w Irlandii. Obszar jego występowania jest ograniczony do następujących 5 jezior (ang. loughs):

-
Lough Allen,
-
Lough Ree,
-
Lough Derg,
-
Lough Erne (Lower),
-
Lough Neagh.

Lough Neagh, o powierzchni 151 mil kwadratowych (392 km2) i średniej głębokości 8,9 m, jest największym jeziorem na Wyspach Brytyjskich i jednym z największych jezior w północnozachodniej Europie. Wody jeziora są zasilane przez 8 rzek i odprowadzane do oceanu przez rzekę Lower Bann, która wypływa z jego północnego końca. "Lough Neagh Pollan" są gatunkiem jeziornym i nie występują w okolicznych dopływach.

Cechy charakterystyczne "Lough Neagh Pollan" wiążą się ze środowiskiem, w którym ryba żyje, które z kolei przyczyniło się do rozwoju tradycyjnych metod połowu przy użyciu dryfujących sieci skrzelowych (lokalnie określanych nazwą Trammel netting (drygawice)).

Cechy charakterystyczne "Lough Neagh Pollan" są wynikiem dywergencji genetycznej z najbliżej spokrewnionym z nimi gatunkiem, którym jest omul arktyczny (ok. 200 000 lat temu) oraz przetrwania tego gatunku na zamkniętym i ograniczonym obszarze geograficznym. W miarę wzrostu temperatury morza i zwiększania się jego zasolenia zanikł wędrowny tryb życia polana, którego środowisko zostało ograniczone do siedlisk słodkowodnych, takich jak Lough Neagh. W odróżnieniu od wszystkich pozostałych przedstawicieli rodziny siejowatych (Ciscoes), występujących w klimacie arktycznym, polan występuje w wodach umiarkowanie ciepłych. Analiza DNA wskazuje, że polan skolonizował Lough Neagh po zlodowaceniu Saale (ok. 200 000 lat temu), podczas gdy inne irlandzkie populacje pochodzą z okresu ostatniego zlodowacenia (w nomenklaturze ang. Devensian glacial period) - około 40 000 lat temu. Polan jest jedynym europejskim kręgowcem występującym wyłącznie w Irlandii, natomiast polan występujący w jeziorze Lough Neagh to jedyna na świecie żywotna populacja polana, która nadaje się do wykorzystania w celach handlowych.

Badania genetyczne stad polana irlandzkiego (Coregonus pollan) z jezior Ree, Allen, Neagh i Erne, którymi objęto dziesięć markerów mikrosatelitarnych, wykazały stosunkowo duże zróżnicowanie genetyczne tych markerów w ramach trzech głównych klastrów: Lough Neagh, Lough Erne i Lough Allen/Ree. Wyniki te pokazują, że populacja polana z Lough Neagh jest genetycznie odrębna od wszystkich innych populacji polana.

Ze względu na dużą liczbę rzek wpływających do Lough Neagh ilość osadów w jeziorze jest duża. Osady te są bardzo ciemne; składają się z mułów, gliny, materii organicznej i skorupek okrzemek. Muły i glina pochodzą głównie z materiału zawieszonego transportowanego przez rzeki, natomiast źródłem materii organicznej jest częściowo zlewisko, a częściowo materiał wyprodukowany w Lough Neagh. W rezultacie Lough Neagh jest jeziorem bogatym w składniki odżywcze (hipereutroficznym). Równocześnie jest ono stale napowietrzane przez wiatry, co gwarantuje, że pomimo wzbogaconego składu w jeziorze nie odnotowuje się drastycznego spadku zawartości tlenu w cieplejszych miesiącach.

Połączenie wysokiego stężenia składników odżywczych i utrzymującej się na odpowiednim poziomie zawartości tlenu sprzyja wzmożonemu rozwojowi populacji bezkręgowców. Jest ona czynnikiem stymulującym rozwój jedynej na świecie populacji polana, która nadaje się do wykorzystania w celach handlowych. Charakter osadów sprawia, że jezioro Lough jest sprzyjającym siedliskiem dla wielu różnych bezkręgowców. "Lough Neagh Pollan" żywią się planktonem, larwami owadów (głównie ochotkowatych) oraz skorupiakiem Mysis salemaai. Jest on reliktem polodowcowym i stanowi główny składnik diety "Lough Neagh Pollan". Dostępność diety złożonej z bezkręgowców wraz z hipereutroficznym charakterem jeziora Lough Neagh, którego wody są zarazem dobrze wymieszane, przyczynia się do charakterystycznego dla "Lough Neagh Pollan" wysokiego tempa wzrostu ryb. "Lough Neagh Pollan" występują w wielu miejscach jeziora, mają jednak preferowane stanowiska w zależności od stadia rozwoju, topografii, podłoża, głębokości wody i pory roku.

W Lough Neagh nie występują inne podobne gatunki. Drugi jego mieszkaniec z rodziny łososiowatych - pstrąg potokowy (Salmo trutta L.) - pod koniec pierwszego roku życia osiąga długość 99 mm, a pod koniec drugiego - 162 mm. Pstrąg potokowy osiąga dojrzałość w wieku 3 lat (dożywa 8 lat) i jesienią opuszcza Lough Neagh na tarło, które odbywa się w rzekach zasilających jezioro. W porównaniu do tego gatunku "Lough Neagh Pollan" szybko się rozwijają i żyją krótko: pod koniec pierwszego roku życia osiągają długość 140 mm, a pod koniec drugiego - 170 mm. "Lough Neagh Pollan" osiągają dojrzałość w wieku 2 lat, a średnia długość ich życia waha się od 3 do 4 lat. Tarło odbywają w grudniu, w płytkich częściach jeziora, składając jaja na żwir lub warstwy skalne.

Ze względu na wielkość populacji komercyjne połowy są możliwe tylko w Lough Neagh, ponieważ populacje w pozostałych irlandzkich jeziorach są szczątkowe.

Przed 1900 r. połowy "Lough Neagh Pollan" stanowiły główną część działalności połowowej na jeziorze. Gatunek ten jest nadal uważany za istotny z ekonomicznego punktu widzenia i w zależności od pory roku "Lough Neagh Pollan" stanowi znaczną część połowów.

Jak wynika z przekazów historycznych, przez wiele setek lat "Lough Neagh Pollan" był ważnym elementem gastronomicznego dziedzictwa regionu, a obecnie, w XXI w., nadal cieszy się wyjątkową renomą wśród najbardziej wymagających konsumentów.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/495437/20160126-lough-neagh-pollan-pdo.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024