Wspólne oświadczenie w sprawie priorytetów ustawodawczych Unii Europejskiej na rok 2017.

Wspólne oświadczenie w sprawie priorytetów ustawodawczych Unii Europejskiej na rok 2017

(2016/C 484/02)

(Dz.U.UE C z dnia 24 grudnia 2016 r.)

Dla Unii Europejskiej nadszedł decydujący moment. Jest to czas wielu wyzwań gospodarczych, środowiskowych i społecznych o globalnym zasięgu. Dlatego tez obywatele europejscy oczekują od Unii Europejskiej konkretnych zmian i pomocy w sprostaniu największym z tych wyzwań.

Osiągnięcie najbardziej pożądanych rezultatów wymaga od Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej ścisłej współpracy, w szczególności w procesie ustawodawczym. Dlatego też w pkt 7 Porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa z dnia 13 kwietnia 2016 r., który odzwierciedla art. 17 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, zobowiązaliśmy się do uzgadniania na każdy rok szeregu wniosków, które chcielibyśmy traktować priorytetowo w procesie ustawodawczym.

Kontynuując prace nad wszystkimi wnioskami ustawodawczymi, potraktujemy priorytetowo w procesie ustawodawczym następujące inicjatywy, żeby zapewnić w nich istotne postępy, a w razie możliwości sfinalizować je do końca 2017 r.:

1.
pobudzenie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji, zwłaszcza poprzez: dwukrotne zwiększenie i wzmocnienie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS 2.0), modernizację instrumentów ochrony handlu, poprawę gospodarowania odpadami w gospodarce o obiegu zamkniętym, zakończenie tworzenia unii bankowej w ramach starań o pogłębienie unii gospodarczej i walutowej, tak aby zrównoważyć podział ryzyka i ograniczanie ryzyka, oraz tworzenie bezpieczniejszych i bardziej przejrzystych rynków sekurytyzacji oraz lepszych prospektów emisyjnych, żeby doprowadzić do utworzenia unii rynków kapitałowych;
2.
zajęcie się społecznym wymiarem Unii Europejskiej, zwłaszcza poprzez wzmocnienie inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, poprawę koordynacji zabezpieczenia społecznego, europejski akt w sprawie dostępności oraz utworzenie Europejskiego Korpusu Solidarności;
3.
lepsza ochrona bezpieczeństwa obywateli, zwłaszcza poprzez wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych dzięki systemowi wjazdu/wyjazdu, inteligentnym granicom i europejskiemu systemowi informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), poprzez wzmocnienie kontroli nabywania i posiadania broni palnej, usprawnienie instrumentów służących penalizacji działalności terrorystycznej i zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz wymianę informacji o obywatelach państw trzecich w europejskim systemie przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS);
4.
reforma i rozwój polityki w dziedzinie migracji w duchu odpowiedzialności i solidarności, zwłaszcza poprzez reformę wspólnego europejskiego systemu azylowego (w tym mechanizmu dublińskiego), pakiet o legalnej migracji i plan inwestycji zewnętrznych, aby pomóc w wyeliminowaniu przyczyn migracji dzięki zwiększeniu inwestycji i tworzeniu miejsc pracy w krajach partnerskich;
5.
wypełnienie zobowiązania dotyczącego realizacji połączonego jednolitego rynku cyfrowego, zwłaszcza poprzez reformę sektora telekomunikacyjnego i prawa autorskiego w Unii, wykorzystywanie w Unii pasma 700 MHz, zapobieganie nieuzasadnionemu blokowaniu geograficznemu, przegląd dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych i dokończenie prac nad modernizacją wspólnych przepisów o ochronie danych;
6.
realizacja celu dotyczącego ambitnej unii energetycznej i przyszłościowej polityki w dziedzinie klimatu, zwłaszcza poprzez wdrożenie ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, działania następcze w związku z porozumieniem paryskim oraz pakiet na rzecz inteligentnej i czystej energii dla wszystkich Europejczyków.

Ponadto zgadzamy się, że potrzebne są postępy także w następujących ważnych sprawach:

-
dalsze zaangażowanie na rzecz wspólnych wartości europejskich, praworządności i praw podstawowych, w tym wspólne przeciwstawianie się dyskryminacji i ksenofobii,
-
przeciwdziałanie zjawisku oszustw podatkowych, unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania, a także zapewnienie solidnego i sprawiedliwego systemu podatkowego,
-
utrzymanie zasady swobodnego przepływu pracowników, zwłaszcza poprzez zapewnienie sprawiedliwości, odpowiedniego poziomu ochrony socjalnej i praw socjalnych,
-
wzmocnienie roli, jaką Europa odgrywa w ochronie i obronie naszych interesów poza jej granicami, oraz przyczynianie się do stabilności, bezpieczeństwa i pokoju.

Podtrzymujemy zobowiązanie wsparcia prawidłowego wdrażania i egzekwowania obowiązującego prawa.

Jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej będziemy regularnie monitorowali terminowe i skuteczne wdrażanie niniejszego wspólnego oświadczenia.

Martin SCHULZ Robert FICO Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Przewodniczący Rady Przewodniczący Komisji Europejskiej

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024