Zawiadomienie dotyczące wyroku Sądu w sprawie T-310/12 w odniesieniu do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 325/2012 nakładającego ostateczne cło antydumpingowe i stanowiącego o ostatecznym pobraniu tymczasowego cła nałożonego na przywóz kwasu szczawiowego pochodzącego z Indii i Chińskiej Republiki Ludowej.

Zawiadomienie dotyczące wyroku Sądu w sprawie T-310/12 w odniesieniu do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 325/2012 nakładającego ostateczne cło antydumpingowe i stanowiącego o ostatecznym pobraniu tymczasowego cła nałożonego na przywóz kwasu szczawiowego pochodzącego z Indii i Chińskiej Republiki Ludowej

(2016/C 148/06)

(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2016 r.)

W wyroku z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie T-310/12 Yuanping Changyuan Chemicals Co. Ltd. przeciwko Radzie 1 , Sąd unieważnił rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 325/2012 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz kwasu szczawiowego pochodzącego z Indii i Chińskiej Republiki Ludowej ("sporne rozporządzenie") 2 , w zakresie, w jakim dotyczy ono Yuanping Changyuan Chemicals Co. Ltd ("producenta eksportującego objętego postępowaniem").

W wyroku Sąd orzekł, że sporne rozporządzenie nie zawierało wystarczającego uzasadnienia zgodnie z art. 296 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) dotyczącego metody określania marginesu szkody w odniesieniu do producenta eksportującego objętego postępowaniem.

W związku ze wspomnianym wyrokiem przywóz do Unii Europejskiej kwasu szczawiowego produkowanego przez producenta eksportującego objętego postępowaniem nie jest już przedmiotem cła antydumpingowego nałożonego spornym rozporządzeniem.

Zgodnie z art. 266 TFUE instytucje Unii muszą podjąć niezbędne działania w celu wykonania wyroków.

Uznaje się, że w przypadkach, gdy postępowanie składa się z kilku etapów administracyjnych, unieważnienie jednego z tych etapów nie unieważnia całości postępowania 3 . Dochodzenie antydumpingowe stanowi przykład takiego postępowania wieloetapowego. W konsekwencji stwierdzenie częściowej nieważności rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 325/2012 nie prowadzi do stwierdzenia nieważności całego spornego rozporządzenia. W związku z powyższym instytucje Unii, stosując się w ten sposób do wyroku Sądu z dnia 20 maja 2015 r., mają możliwość skorygowania tych aspektów spornego rozporządzenia, które doprowadziły do jego częściowego unieważnienia, pozostawiając niezmienioną treść niezaskarżonych przepisów, które nie zostały objęte wyrokiem 4 . Oznacza to, że nadal obowiązują wszelkie pozostałe ustalenia poczynione w spornym rozporządzeniu, które nie zostały zaskarżone w terminie przewidzianym na odwołanie, lub zostały zaskarżone, ale Sąd zaskarżenie oddalił, a zatem nie doprowadziły do unieważnienia spornego rozporządzenia.

W związku z powyższym Komisja podjęła decyzję o wznowieniu dochodzenia antydumpingowego dotyczącego przywozu kwasu szczawiowego pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej od etapu, na którym wystąpiła niezgodność z prawem. Wznowienie to ma ograniczony zakres obejmujący wykonanie wyroku Sądu, jak wspomniano powyżej.

Informacje dla organów celnych

Ostateczne cło antydumpingowe zapłacone zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 325/2012 w związku z przywozem do Unii Europejskiej kwasu szczawiowego w postaci dihydratu (numer CUS 0028635-1 i numer CAS 6153-56-6) lub w postaci bezwodnej (numer CUS 0021238-4 i numer CAS 144-62-7), w roztworze wodnym lub nie, obecnie objętego kodem CN ex 2917 11 00 (kod TARIC 2917 11 00 91) i pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej, produkowanego przez producenta eksportującego objętego postępowaniem (dodatkowy kod TARIC B232), oraz cło tymczasowe ostatecznie pobrane zgodnie z art. 2 rozporządzenia (UE) nr 325/2012, powinny zostać zwrócone lub umorzone. Wnioski o zwrot lub umorzenie należy składać do krajowych organów celnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa celnego.

1 Dz.U. C 221 z 6.7.2015, s. 7.
2 Dz.U. L 106 z 18.4.2012, s. 1.
3 Sprawa T-2/95, Industrie des poudres sphériques (IPS) przeciwko Radzie, Rec. 1998, s. II-3939.
4 Sprawa C-458/98 P, Industrie des poudres sphériques (IPS) przeciwko Radzie, Rec. 2000, s. I-8147.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.148.18

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zawiadomienie dotyczące wyroku Sądu w sprawie T-310/12 w odniesieniu do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 325/2012 nakładającego ostateczne cło antydumpingowe i stanowiącego o ostatecznym pobraniu tymczasowego cła nałożonego na przywóz kwasu szczawiowego pochodzącego z Indii i Chińskiej Republiki Ludowej.
Data aktu: 27/04/2016
Data ogłoszenia: 27/04/2016