Opinia w sprawie środka wprowadzonego przez Królestwo Niderlandów zakazującego stosowania trwałych wypełniaczy skóry do celów estetycznych.

OPINIA KOMISJI
z dnia 22 lipca 2015 r.
w sprawie środka wprowadzonego przez Królestwo Niderlandów zakazującego stosowania trwałych wypełniaczy skóry do celów estetycznych

(2015/C 241/01)

(Dz.U.UE C z dnia 23 lipca 2015 r.)

Podstawą niniejszej opinii jest art. 14b akapit czwarty dyrektywy Rady 93/42/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. dotyczącej wyrobów medycznych 1 .

Zgodnie z art. 14b dyrektywy 93/42/EWG w piśmie z dnia 11 lipca 2014 r. władze niderlandzkie zgłosiły Komisji projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych (Besluit medische hulpmidde-len), którego celem jest zakazanie stosowania trwałych wypełniaczy skóry w celach innych niż rekonstrukcyjne. Na uzasadnienie tego środka Królestwo Niderlandów powołało się na ryzyko poważnego zniekształcenia ciała, do jakiego może doprowadzić stosowanie trwałych wypełniaczy skóry. Władze niderlandzkie uważają, że ryzyko takich konsekwencji jest wyższe niż korzyści, jakie przynosi stosowanie trwałych wypełniaczy skóry wyłącznie w celach estetycznych.

Ponadto władze niderlandzkie poinformowały, że holenderskie stowarzyszenie na rzecz chirurgii plastycznej opublikowało standard branżowy, w którym stwierdza się, że trwałe wypełniacze skóry należy stosować z umiarem i tylko w ściśle określonych warunkach. W praktyce standard ten już doprowadził do ograniczenia stosowania tych produktów. Oczekuje się zatem, że wyżej wymieniony zakaz będzie miał niewielki wpływ na sprzedaż tych produktów w Niderlandach.

Zdaniem Komisji zakazem - zgodnie z projektem rozporządzenia - zostały objęte te produkty, które zgodnie z zamiarem producenta są przeznaczone do stosowania wyłącznie do celów medycznych (tj. do celów rekonstrukcyjnych) i które mogą być stosowane - niezgodnie z zaleceniami - do celów estetycznych, a także produkty, które zgodnie z zamiarem producenta są przeznaczone do stosowania zarówno do celów medycznych, jak i estetycznych i które również zostałyby zakwalifikowane jako wyroby medyczne, a w rezultacie byłyby objęte zakresem przepisów dotyczących wyrobów medycznych. Komisja uważa zatem, że chociaż zakaz ten dotyczy wyłącznie stosowania trwałych wypełniaczy skóry do celów estetycznych, mógłby ograniczyć wprowadzanie do obrotu produktów, które kwalifikują się jako wyroby medyczne.

Produkty przedstawiane jako przeznaczone wyłącznie do celów estetycznych mogą nie być objęte zakresem krajowych przepisów dotyczących wyrobów medycznych. W związku z powyższym Komisja zwraca się do władz Królestwa Niderlandów o rozważenie, czy zakaz ten należy zawrzeć wyłącznie w rozporządzeniu w sprawie wyrobów medycznych czy także w innych przepisach krajowych, które mają zastosowanie do produktów przeznaczonych wyłącznie do celów estetycznych.

Zgodnie z art. 14b konsultacje dotyczące planowanego zakazu odbyły się dnia 17 listopada 2014 r. przy okazji posiedzenia grupy ekspertów ds. wyrobów medycznych. Umożliwiły one zarówno przedstawicielom państw członkowskich, jak i innym zainteresowanym stronom wyrażenie opinii na temat proponowanego środka.

W trakcie dyskusji uzasadnienie przywołane przez przedstawicieli Królestwa Niderlandów uwzględniające ocenę ryzyka dokonaną na poziomie krajowym nie zostało zakwestionowane - ani przez państwa członkowskie, ani przez zainteresowane strony. Państwa członkowskie nie uznały jednak za konieczne rozszerzyć zakres zakazu na całe terytorium Unii, w szczególności z powodu różnych podejść do kwalifikowania tego rodzaju produktów.

Biorąc pod uwagę uzasadnienie przedstawione przez Królestwo Niderlandów oraz wyniki konsultacji, Komisja uważa, że ryzyko związane ze stosowaniem trwałych wypełniaczy skóry uzasadnia zakaz ich stosowania w celach czysto estetycznych.

W związku z powyższym Komisja uważa, że niderlandzkie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych zakazujące stosowania trwałych wypełniaczy skóry do celów estetycznych jest uzasadnione.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lipca 2015 r.

W imieniu Komisji
Elżbieta BIEŃKOWSKA
Członek Komisji
1 Dz.U. L 169 z 12.7.1993, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024