Skarga CHAP(2013) 1334 - Potwierdzenie odbioru i dodatkowe informacje.

Skarga CHAP(2013) 1334 - Potwierdzenie odbioru i dodatkowe informacje

(2013/C 244/06)

(Dz.U.UE C z dnia 24 sierpnia 2013 r.)

Komisja Europejska otrzymała i wciąż otrzymuje wiele skarg w sprawie podatku komunalnego od nieruchomości we Włoszech (IMU). Komisja zarejestrowała otrzymane pisma pod numerem CHAP(2013) 1334; pod tym numerem rejestrować będzie także wszelkie kolejne pisma dotyczące tej kwestii.

Z uwagi na dużą liczbę otrzymanych skarg w tej sprawie i w celu zapewnienia szybkiej odpowiedzi oraz informacji dla zainteresowanych stron przy jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów administracyjnych, Komisja Europejska publikuje niniejszą informację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz w internecie pod adresem: http://ec.europa.eu/eu_law/complaints/receipt/index_en.htm

Skarżący twierdzą, że włoskie przepisy dyskryminują obywateli włoskich zamieszkałych za granicą, którzy mają nieruchomości we Włoszech, i w związku z tym są sprzeczne z prawem UE, w szczególności z art. 18, 21, 45 i 49 TFUE.

Po zbadaniu skarg Komisja doszła do wniosku, że na obecnym etapie nie można stwierdzić, że doszło do naruszenia przepisów prawa UE w sprawach przedstawionych w skargach w odniesieniu do obywateli włoskich zamieszkałych za granicą, którzy mają nieruchomości we Włoszech.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości(1 ) dyskryminacja istnieje, jeżeli obiektywnie porównywalne sytuacje są traktowane w sposób odmienny. Jako że chodzi o środki krajowe przyznające korzyści podatkowe, prawo UE nie uniemożliwia państwom członkowskim stosowania bardziej korzystnego traktowania podatkowego wyłącznie w stosunku do nieruchomości będących głównym miejscem zamieszkania podatników, z wyłączeniem nieruchomości wykorzystywanych do innych celów (jako drugie miejsce zamieszkania bądź na wynajem), gdyż ze względu na inny sposób wykorzystania takie nieruchomości nie znajdują się w porównywalnej sytuacji. W związku z tym obywatele Włoch, których główne miejsce zamieszkania znajduje się za granicą i którzy posiadają nieruchomości we Włoszech, nie znajdują się w sytuacji porównywalnej z sytuacją obywateli Włoch, których głównym miejscem zamieszkania jest posiadana nieruchomość we Włoszech.

Komisja uważa natomiast, że środki opisane w skargach, a w szczególności art. 4 ustawy nr 44/2012, który umożliwia władzom lokalnym rozszerzenie systemu "prima casa" wyłącznie na nieruchomości, których właściciele są podatnikami niebędącymi rezydentami posiadającymi obywatelstwo włoskie i zarejestrowanymi w systemie AIRE, mogą stanowić dyskryminację wobec podatników innych narodowości niebędącymi rezydentami, którzy posiadają nieruchomości we Włoszech.

Uwzględniając te elementy, Komisja proponuje zamknąć niniejszą sprawę.

Jeżeli skarżący uważają, że posiadają nowe informacje mogące skutkować zmianą stanowiska Komisji co do proponowanego zamknięcia przedmiotowej sprawy, są oni proszeni o przedstawienie tych informacji Komisji w terminie jednego miesiąca od dnia publikacji niniejszego ogłoszenia. W przypadku braku dalszych informacji Komisja może zamknąć niniejszą sprawę.

Jeżeli chodzi o możliwą dyskryminację podatników innych narodowości niebędących rezydentami, którzy są właścicielami nieruchomości we Włoszech, Komisja jest świadoma, że władze Włoch poinformowały o nadchodzących zmianach przedmiotowego ustawodawstwa. W związku z tym Komisja zamierza wstrzymać się z decyzją w sprawie zgodności tego aspektu ustawodawstwa z prawem UE do czasu, gdy będzie miała możliwość zbadania zmian legislacyjnych zapowiedzianych przez władze włoskie.

1) Wyroki z dnia 1 grudnia 2011 r. w sprawach C-250/08 Komisja przeciwko Belgii i C-253/08 Komisja przeciwko Węgrom.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024