Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa

(2012/C 269/03)

(Dz.U.UE C z dnia 6 września 2012 r.)

Nr pomocy: SA.35130 (12/XF)

Państwo członkowskie: Republika Federalna Niemiec

Region/organ udzielający pomocy: Finanzamt Malchin (Urząd Skarbowy Malchin)

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc: Welsmeister Vertriebs GmbH Co KG

Podstawa prawna: Bescheid vom 3. Juli 2012 über die Gewährung einer Zulage nach dem Investitionszulagengesetz 2010 (decyzja z dnia 3 lipca 2012 r. o przyznaniu dotacji zgodnie z ustawą o dotacjach inwestycyjnych z 2010 r.)

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi: Jednorazowo 0,283910 mln EUR

Maksymalna intensywność pomocy: 15,8 %

Data wejścia w życie: Wypłata przyznanej dotacji następuje po uzyskaniu potwierdzenia otrzymania zestawienia zgodnie z art. 25 ust. 1 zdanie trzecie rozporządzenia Komisji (WE) nr 736/2008 z dnia 22 lipca 2008 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa (Dz.U. L 201 z 30.7.2008, s. 16).

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej, należy określić:

w ramach programu: datę, do której pomoc może zostać przyznana: nie dotyczy
w przypadku pomocy ad hoc: przewidywaną datę spłaty ostatniej raty: nie dotyczy Jest to jednorazowa dotacja.

Cel pomocy: Podatnicy, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym (Einkommensteuergesetz) lub ustawy o podatku od osób prawnych (Körperschaftsteuergesetz), którzy dokonują kwalifikowalnych inwestycji na obszarze objętym pomocą (tutaj: kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie), są uprawnieni do otrzymania dotacji inwestycyjnej, pod warunkiem spełnienia warunków dotyczących pomocy we wrażliwym sektorze rybołówstwa i akwakultury. Kwalifikowalne inwestycje obejmują zakup i produkcję nowych, zużywalnych, ruchomych aktywów trwałych, które stanowią część projektu inwestycji początkowych i przynajmniej pięć lat po ich zakończeniu należą do aktywów trwałych przedsiębiorstwabeneficjenta na obszarze objętym pomocą. Jeżeli ruchome aktywa trwałe pozostają własnością MŚP, okres ten wynosi trzy lata. Ponadto kwalifikowalne inwestycje obejmują zakup i budowę nowych budynków lub części budynków, które stanowią niezależne, nieruchome aktywa trwałe i są używane przez kwalifikowalne przedsiębiorstwo przez przynajmniej pięć lat. Za projekt inwestycji początkowych uznaje się tworzenie nowego zakładu, rozbudowę istniejącego zakładu, dywersyfikację produkcji zakładu obejmującą nowe, dodatkowe produkty, zasadniczą zmianę całego procesu produkcji istniejącego zakładu oraz przejęcie przez niezależnego inwestora zamkniętego przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa zagrożonego zamknięciem. Podstawą obliczenia dotacji inwestycyjnej jest suma kosztów zakupu i produkcji kwalifkowalnej inwestycji zrealizowanej w roku obrotowym lub kalendarzowym.

Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie:

Artykuł 16

Przedmiotowa działalność: Rybołówstwo - Przetwórstwo ryb

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Finanzamt Malchin (Urząd Skarbowy Malchin)

Postfach 11010

17131 Malchin

DEUTSCHLAND

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:

http://www.mv-regierung.de/LU-Downloads.htm

Uzasadnienie: Decyzją Landesförderinstitut MecklenburgVorpommern (Instytut Wsparcia Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie) z dnia 31 sierpnia 2010 r. za taki sam projekt ("Budowa zakładu przetwórstwa rybnego w Altkalen") beneficjent otrzymał płatność w wysokości 449.350 EUR. Jej podstawą był art. 35 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1198/2006 (75 % środków z Europejskiego Funduszu Rybackiego - EFR) oraz program na rzecz poprawy struktury przetwórstwa i wprowadzania do obrotu w sektorze rybołówstwa w ramach wspólnego planu ramowego "Verbesserung der Agrarstruktur und des Küstenschutzes" ("Poprawa struktury rolnej i ochrony wybrzeża") na okres 2011-2014 (25 % środków GAK). Oprócz tej płatności z EFR przyznaje się dotację inwestycyjną, aby poprawić wciąż niezadowalającą sytuację gospodarczą w nowych krajach związkowych. W kraju Meklemburgia-Pomorze Przednie, a zwłaszcza na obszarze, gdzie dokonano tej inwestycji, stopa bezrobocia jest znacznie wyższa niż średnia krajowa, zaś emigracja - szczególnie w przypadku ludzi młodych - utrzymuje się na wysokim poziomie. Przyczyną tego jest m.in. deficyt kapitału i infrastruktury. Dzięki dotacji inwestycyjnej stworzono dodatkowy bodziec, aby inwestować właśnie w tych słabych pod względem strukturalnym regionach, co pozwoli na utrzymanie lub podniesienie potencjału gospodarczego, a w efekcie - przeciwdziałanie emigracji zarobkowej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.269.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.
Data aktu: 06/09/2012
Data ogłoszenia: 06/09/2012