Zaproszenie do składania kandydatur w celu wyboru organizacji pozarządowych na członków grupy ekspertów w zakresie wymiany informacji na temat najlepszych dostępnych technik dotyczących emisji przemysłowych (forum ustanowione na podstawie art. 13 dyrektywy IED).

Zaproszenie do składania kandydatur w celu wyboru organizacji pozarządowych na członków grupy ekspertów w zakresie wymiany informacji na temat najlepszych dostępnych technik dotyczących emisji przemysłowych (forum ustanowione na podstawie art. 13 dyrektywy IED)

(2012/C 214/07)

(Dz.U.UE C z dnia 20 lipca 2012 r.)

Decyzją z dnia 16 maja 2011 r.(1) Komisja ustanowiła forum na podstawie art. 13 dyrektywy IED, jako grupę ekspertów zgodnie z art. 13 ust. 3 dyrektywy 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych (dyrektywa IED)(2). Zadaniem forum ustanowionego na podstawie art. 13 dyrektywy IED jest wydawanie opinii w sprawie praktycznych ustaleń dotyczących wymiany informacji oraz w sprawie proponowanej treści dokumentów referencyjnych BAT (BREF).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 wyżej wymienionej decyzji członkami forum ustanowionego na podstawie art. 13 dyrektywy IED "są państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe reprezentujące branże zainteresowane działaniami wymienionymi w załączniku I do dyrektywy oraz organizacje pozarządowe promujące ochronę środowiska. Organizacje te powinny posiadać możliwy do zaakceptowania stopień reprezentacji w UE.".

Zgodnie z art. 4 ust. 3 tej decyzji "nowi członkowie niebędący państwami członkowskimi są powoływani przez Dyrektora Generalnego DG ds. Środowiska". Obecnie w ramach forum ustanowionego na podstawie art. 13 IED reprezentowanych jest 30 administracji krajowych, 45 organizacji branżowych i 1 organizacja pozarządowa zajmująca się środowiskiem.

W celu zapewnienia w ramach forum ustanowionego na podstawie art. 13 IED większej równowagi między stronami reprezentującymi różne interesy,

Komisja zaprasza do zgłaszania kandydatur przez organizacje pozarządowe

Przy ocenie kandydatur Komisja będzie brać pod uwagę następujące kryteria:

kompetencje i doświadczenie w dziedzinach istotnych dla pracy forum ustanowionego na podstawie art. 13 dyrektywy IED,
reprezentację na szczeblu europejskim.

Należycie podpisane wnioski należy nadsyłać najpóźniej do dnia 28 września 2012 r. Datę przesłania ustala się w następujący sposób:

gdy wnioski wysyłane są drogą elektroniczną (anne.du-bois-denghien@ec.europa.eu), datą wysłania będzie data e-maila,
w przypadku, gdy wnioski zostały przesłane pocztą na następujący adres: European Commission, DG Environment, Unit C.3 secretariat (Avenue de Beaulieu 9, 05/044, 1160 Bruxelles, Belgium), za datę wysłania uznaje się datę stempla pocztowego,
jeżeli wnioski doręczone są osobiście na następujący adres: European Commission, DG Environment, Unit C.3 secretariat (Avenue de Beaulieu 9, 05/044, 1160 Bruxelles, Belgium), za datę wysłania uznana będzie data na pokwitowaniu doręczenia,

Wnioski muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Należy w nich również podać imię i nazwisko oraz dane teleadresowe osoby (osób) reprezentujących organizację członkowską na posiedzeniach forum ustanowionego na podstawie art. 13 dyrektywy IED oraz będących osobami kontaktowymi do korespondencji.

Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji, w ramach dostępnych środków budżetowych. Za pełnienie swoich obowiązków członkowie nie będą otrzymywać żadnego wynagrodzenia.

Nazwiska członków grupy ekspertów publikowane są w rejestrze grup ekspertów. Dane osobowe będą gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001.

W celu uzyskania dodatkowych informacji proszę kontaktować się z panią Gabriellą GERZSENYI, tel.: +32 22968012 lub z panem Filipem FRANÇOIS, tel.: +32 22988239.

Informacje o wynikach zaproszenia do składania wniosków będą opublikowane na stronie internetowej poświęconej dyrektywie IED (http://ec.europa.eu/environment/air/pollutants/stationary/ied/implementation.htm) i, w razie potrzeby, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

______

(1) Dz.U. C 146 z 17.5.2011, s. 3.

(2) Dz.U. L 334 z 17.12.2010, s. 17.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.214.10

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania kandydatur w celu wyboru organizacji pozarządowych na członków grupy ekspertów w zakresie wymiany informacji na temat najlepszych dostępnych technik dotyczących emisji przemysłowych (forum ustanowione na podstawie art. 13 dyrektywy IED).
Data aktu: 20/07/2012
Data ogłoszenia: 20/07/2012