Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/34.250 - Norway Post/Privpak.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/34.250 - Norway Post/Privpak

(2011/C 285/12)

(Dz.U.UE C z dnia 29 września 2011 r.)

Projekt decyzji w niniejszej sprawie stwarza podstawy do następujących uwag.

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń

Postępowanie w niniejszej sprawie wszczęto po tym, jak przedsiębiorstwo Privpak złożyło do Urzędu skargę w dniu 24 czerwca 2002 r. Ponieważ do tego czasu postępowanie administracyjne było prowadzone w języku angielskim, w dniu 17 grudnia 2008 r. Urząd wystosował do Norway Post pisemne zgłoszenie zastrzeżeń w języku angielskim. Urząd przyjął wstępne wnioski, że praktyki przedsiębiorstwa dotyczące umów o wyłączność z NorgesGruppen/Shell, Coop i ICA naruszyły przepisy art. 54 Porozumienia EOG.

Pismem z dnia 23 grudnia 2008 r. przedsiębiorstwo Norway Post zwróciło się o udostępnienie mu tłumaczenia pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń w języku norweskim, a także o dalsze prowadzenie sprawy w języku norweskim. W dniu 6 lutego 2009 r. Urząd przekazał przedsiębiorstwu Norway Post tłumaczenie pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń w języku norweskim. Ponadto Urząd przedłużył termin na udzielenie odpowiedzi na to zgłoszenie do dnia 6 kwietnia 2009 r., który to termin był początkowo ustalony na dzień 1 marca 2009 r.

W dniu 6 kwietnia 2009 r. przedsiębiorstwo Norway Post udzieliło odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, w której odrzuciło ustalenia Urzędu zawarte w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń.

Dostęp do akt

Do pisma Urzędu z dnia 17 grudnia 2008 r., w którym przekazano angielską wersję pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń, załączono dwie płyty CD zawierające elektroniczne kopie wszystkich dokumentów w przedmiotowej sprawie (wewnętrzny COMP/34.250) znajdujących się w aktach Urzędu, z wyłączeniem tajemnic handlowych i innych informacji poufnych.

Oprócz wspomnianego dostępu do akt zgodnie z art. 15 rozdziału III protokołu 4 porozumienia o nadzorze i Trybunale, przedsiębiorstwo Norway Post zwróciło się o dostęp do korespondencji między przedsiębiorstwem Privpak a Urzędem po wystosowaniu pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń. Przedsiębiorstwo Privpak sprzeciwiło się ujawnieniu tych dokumentów. Po wymianie korespondencji z dyrekcją ds. konkurencji i pomocy państwa przedsiębiorstwo Privpak pismem z dnia 18 maja 2009 r. skierowanym do urzędnika zatwierdzającego podniosło kwestię ujawnienia informacji. W dniu 4 czerwca 2009 r. podjąłem decyzję, że przedmiotowe dokumenty nie są poufne, w związku z czym odrzuciłem wniosek przedsiębiorstwa Privpak. W dniu 15 czerwca 2009 r., po wygaśnięciu terminu na wniesienie przez Privpak sprawy do Trybunału EFTA, dokumenty te zostały przekazane przedsiębiorstwu Norway Post.

W swojej odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń ani podczas spotkania wyjaśniającego przedsiębiorstwo Norway Post nie kwestionowało faktu, iż Urząd zachował jego prawo do złożenia wyjaśnień.

Spotkanie wyjaśniające

W odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń przedsiębiorstwo Norway Post zwróciło się o przeprowadzenie spotkania wyjaśniającego. Spotkanie to odbyło się w dniu 16 czerwca 2009 r. w Brukseli i uczestniczyli w nim przedstawiciele przedsiębiorstw Norway Post i Privpak. Spotkanie było prowadzone w języku norweskim wraz z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski, z wyjątkiem moich krótkich wtrąceń i krótkiego oświadczenia ze strony przedsiębiorstwa Privpak w języku angielskim wraz z symultanicznym tłumaczeniem na język norweski.

Projekt decyzji

W projekcie decyzji Urząd stwierdza, że przedsiębiorstwo Norway Post dokonało jednolitego i ciągłego naruszenia art. 54 Porozumienia EOG w dniach od 20 września 2000 r. do 31 marca 2006 r. na rynku usług doręczania przesyłek od klientów biznesowych do klientów indywidualnych z odbiorem w punkcie odbioru na terytorium Norwegii, poprzez stosowanie strategii wyłączności oraz uprzywilejowanego traktowania podczas tworzenia i prowadzenia sieci punktów Post-in-Shop. Ustalenia te są zgodne ze wstępnymi ustaleniami Urzędu dotyczącymi nieuczciwych praktyk opisanych w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń, z wyjątkiem tego, że w zgłoszeniu stwierdzono, iż naruszenie rozpoczęło się wcześniej, tj. w dniu 30 maja 2000 r.

Uważam, że niniejszy projekt decyzji obejmuje jedynie zastrzeżenia, w odniesieniu do których przedsiębiorstwu Norway Post zapewniono możliwość wyrażenia własnej opinii.

Podsumowanie

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie zachowane zostało prawo Norway Post do złożenia wyjaśnień.

Bruksela dnia 24 czerwca 2010 r.

Urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/34.250 - Norway Post/Privpak
Ólafur Jóhannes EINARSSON

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024