Zabezpieczenie upraw konopi innych niż włókniste oraz przechowywanie zbiorów ziela lub żywicy tych konopi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 4 stycznia 2023 r.
w sprawie zabezpieczenia upraw konopi innych niż włókniste oraz przechowywania zbiorów ziela lub żywicy tych konopi 2

Na podstawie art. 49a ust. 13 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050, z późn. zm. 3 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i sposób:
1)
zabezpieczenia upraw konopi innych niż włókniste prowadzonych w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego, o którym mowa w art. 33a ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zwanej dalej "ustawą";
2)
przechowywania zbiorów ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste z upraw prowadzonych w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego, o którym mowa w art. 33a ust. 1 ustawy.
§  2. 
Szczegółowymi warunkami zabezpieczenia upraw konopi innych niż włókniste gwarantującymi należytą ochronę tych upraw przed dostępem osób nieuprawnionych są:
1)
prowadzenie wykazu osób uprawnionych do wejścia na miejsce upraw;
2)
prowadzenie wykazu pojazdów uprawnionych do wjazdu na miejsce upraw;
3)
posiadanie środków sygnalizujących naruszenie zabezpieczeń przed dostępem na miejsce upraw osób nieuprawnionych;
4)
posiadanie środków umożliwiających nieprzerwaną obserwację miejsca upraw oraz rejestrację obrazu;
5)
posiadanie środków technicznych uniemożliwiających wejście osób nieuprawnionych na miejsce upraw;
6)
oznakowanie w postaci tablic ostrzegawczych zawierających informację o zakazie wstępu osób nieuprawnionych na miejsce upraw;
7)
stosowanie RFID - technologii zdalnego nadzoru roślin (Radio-frequency identification), która wykorzystuje fale radiowe do odczytu i przesyłania danych zawartych na etykiecie naniesionej na każdą z uprawianych roślin, umożliwiającej identyfikację każdej z roślin znajdujących się w polu odczytu;
8)
monitorowanie miejsca upraw.
§  3. 
Warunki określone w § 2 pkt 1 i 2 realizuje się przez posiadanie i prowadzenie w formie papierowej lub elektronicznej wykazów, o których mowa w art. 49a ust. 4 pkt 1 lit. a i b ustawy, oraz bieżące rejestrowanie i weryfikowanie zawartych w nich danych - w zakresie określonym w art. 49a ust. 4 pkt 1 lit. c ustawy.
§  4. 
Warunek określony w § 2 pkt 3 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie instalacji alarmowej sygnalizującej każdorazową próbę przełamania lub przełamanie zabezpieczeń technicznych miejsca upraw lub próbę nieuprawnionego wstępu na miejsce upraw.
§  5. 
1. 
Warunek określony w § 2 pkt 4 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie urządzeń monitorujących, w tym służących do obserwowania i rejestrowania obrazu, działających w systemie całodobowym.
2. 
Do przekazywania, odtwarzania i utrwalania obrazu miejsca upraw służy system telewizji przemysłowej składający się z:
1)
zestawu kamer z odpowiednim obiektywem i wyposażeniem pomocniczym;
2)
urządzenia sterującego i transmisyjnego, multipleksera oraz dzielnika obrazu;
3)
monitora i urządzenia przetwarzającego sygnały wizyjne na obraz wyświetlany na ekranie;
4)
urządzenia rejestrującego obraz wraz ze znacznikiem czasu umożliwiającym dokładne określenie godziny i daty utrwalonego obrazu zgodnie z czasem lokalnym.
3. 
Do utrwalania obrazu w systemie telewizji przemysłowej można wykorzystać urządzenia elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego.
4. 
Zapis obrazu miejsca upraw jest przechowywany przez okres co najmniej 14 dni.
§  6. 
1. 
Warunek określony w § 2 pkt 5 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie środków technicznych, o których mowa w art. 49a ust. 9 pkt 7 ustawy.
2. 
Drzwi wejściowe oraz okna zewnętrzne w miejscu prowadzenia upraw posiadają atest potwierdzający ich zwiększoną odporność na włamanie.
3. 
Metalowe szafy, lodówki lub kasety spełniają wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
§  7. 
1. 
Warunek określony w § 2 pkt 6 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie oznakowań miejsca prowadzenia upraw, które to oznakowania mają postać widocznych tablic ostrzegawczych z informacją o zakazie wstępu osób nieuprawnionych.
2. 
Oznakowanie miejsca prowadzenia upraw wykonuje się z materiałów trwałych w sposób zapewniający czytelność informacji o zakazie wstępu osób nieuprawnionych.
3. 
Tablice ostrzegawcze umocowuje się na zewnętrznej płaszczyźnie drzwi wejściowych do miejsca prowadzenia upraw, na wysokości 170 cm, licząc od dolnej krawędzi tych drzwi.
§  8. 
Warunek określony w § 2 pkt 7 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie technologii zdalnego nadzoru roślin RFID w zakresie monitoringu ewidencji roślin uprawianych, zebranych i zniszczonych oraz w zakresie lokalizacji roślin.
§  9. 
Warunek określony w § 2 pkt 8 realizuje się przez zatrudnienie osoby wpisanej na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, wykonującej zadania związane z ochroną upraw.
§  10. 
Do miejsca przechowywania zbiorów ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste stosuje się warunki zabezpieczenia upraw, o których mowa w § 2 pkt 1-6 i 8, oraz sposoby realizacji zabezpieczeń określone w § 3-7 i 9.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 26 września 2022 r. pod numerem 2022/646/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
3 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 2469 oraz z 2022 r. poz. 763, 764, 1700, 1812, 1855 i 2600.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024