Tryb przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, procedura postępowania w przypadkach ujawnienia tożsamości przywłaszczonej oraz sposób i tryb współpracy organów z biurem SIRENE.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 3 marca 2023 r.
w sprawie trybu przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, procedury postępowania w przypadkach ujawnienia tożsamości przywłaszczonej oraz sposobu i trybu współpracy organów z biurem SIRENE 2

Na podstawie art. 4 ust. 9 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1041 oraz z 2022 r. poz. 2642) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych Systemu Informacyjnego Schengen, zwanego dalej "SIS";
2)
procedurę postępowania w przypadkach ujawnienia tożsamości przywłaszczonej;
3)
sposób i tryb współpracy organów, o których mowa w rozdziale 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym, zwanej dalej "ustawą", z biurem SIRENE, w tym procedurę wymiany informacji uzupełniających określonych w art. 37 ust. 2 ustawy niezbędnych do wykonania wnioskowanych we wpisie działań;
4)
wzory formularzy odnalezienia osoby, odnalezienia przedmiotu, tożsamości przywłaszczonej, oświadczenia o wyrażeniu zgody na uzupełnienie danych SIS oraz protokołu przekazania osoby.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
rozporządzeniu 2018/1860 - należy przez to rozumieć rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1860 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 1, z późn. zm. 3 );
2)
rozporządzeniu 2018/1861 - należy przez to rozumieć rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1861 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmiany konwencji wykonawczej do układu z Schengen oraz zmiany i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 14, z późn. zm. 4 );
3)
rozporządzeniu 2018/1862 - należy przez to rozumieć rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmiany i uchylenia decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1986/2006 i decyzji Komisji 2010/261/UE (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 56, z późn. zm. 5 );
4)
ustrukturyzowanym formularzu - należy przez to rozumieć elektroniczny formularz krajowy służący do automatyzacji wymiany informacji uzupełniających, prowadzonej przez organy posiadające bezpośredni dostęp do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) w drodze teletransmisji danych, o którym mowa w opisie interfejsu Krajowego Systemu Informatycznego (KSI), zawierający informacje, o których mowa w art. 4 ust. 8 ustawy, dane SIS, informacje uzupełniające lub inne informacje związane z wpisami danych SIS.
§  3. 
1. 
O odnalezieniu na skutek wglądu do danych SIS osób lub przedmiotów, których dotyczy wpis, bezzwłocznie informuje się:
1)
bezpośrednio organ wymieniony w art. 3 ust. 1 ustawy, który dokonał wpisu tych danych, albo
2)
biuro SIRENE, jeżeli wpisu tych danych dokonał organ innego państwa.
2. 
W przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 biuro SIRENE bezzwłocznie przekazuje organom, o których mowa w art. 4 ust. 1-7 ustawy, wszelkie dostępne informacje uzupełniające dotyczące odnalezionych osób lub przedmiotów niezbędne do wykonywania wnioskowanych we wpisie działań.
§  4. 
1. 
Informacje o odnalezieniu na skutek wglądu do danych SIS osoby, której dotyczy wpis, przekazuje się do biura SIRENE w drodze teletransmisji danych, w tym poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI) lub przez policyjną sieć dostępową za pomocą ustrukturyzowanego formularza. W przypadku braku możliwości technicznych przekazania informacji w tej formie przekazanie następuje za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub faksu na formularzu odnalezienia osoby, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Informacje o odnalezieniu na skutek wglądu do danych SIS przedmiotu, którego dotyczy wpis, poszukiwanego lub umożliwiającego zlokalizowanie osoby przekazuje się do biura SIRENE w drodze teletransmisji danych, w tym poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI) lub przez policyjną sieć dostępową za pomocą ustrukturyzowanego formularza. W przypadku braku możliwości technicznych przekazania informacji w tej formie przekazanie następuje za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub faksu na formularzu odnalezienia przedmiotu, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Wymianę informacji dotyczących odnalezionych osób lub przedmiotów prowadzi się w trybie zapewniającym bezpieczeństwo przekazu informacji oraz poufność i integralność przekazywanych danych, oraz ich rozliczalność w ramach Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz odpowiednio interfejsu dostępowego do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) albo systemów organów, o których mowa w rozdziale 2 ustawy, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych oraz bezpieczeństwa teleinformatycznego.
§  5. 
1. 
W przypadku odnalezienia na skutek wglądu do danych SIS osoby, której dotyczy wpis, i ustalenia, że w SIS są przetwarzane dane osoby pokrzywdzonej przywłaszczeniem tożsamości, pod warunkiem wyrażenia zgody przez tę osobę na uzupełnienie danych SIS, niezwłocznie informuje się o tym fakcie:
1)
bezpośrednio organ wymieniony w art. 3 ust. 1 ustawy, który dokonał wpisu tych danych, albo
2)
biuro SIRENE, jeżeli wpisu tych danych dokonał organ innego państwa.
2. 
Przekazanie informacji, o których mowa w ust. 1, następuje za pomocą formularza tożsamości przywłaszczonej, którego wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia, do którego dołącza się oświadczenie o wyrażeniu zgody na uzupełnienie danych SIS, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
3. 
Na podstawie danych zawartych w formularzu tożsamości przywłaszczonej:
1)
organ wymieniony w art. 3 ust. 1 ustawy bezzwłocznie aktualizuje wpis zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy;
2)
biuro SIRENE przekazuje informacje uzupełniające do państwa, którego organ dokonał wpisu danych SIS.
4. 
W przypadku cofnięcia zgody, o której mowa w ust. 1, przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
1. 
W przypadku braku możliwości umieszczenia osoby poszukiwanej do tymczasowego aresztowania, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 lub 2 oraz w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy, odnalezionej na skutek wglądu do danych SIS, w pomieszczeniach znajdujących się w dyspozycji organu, który dokonał jej zatrzymania albo ujęcia, przekazuje się tę osobę wraz z zabezpieczonymi przedmiotami oraz kompletem zgromadzonej w związku z zatrzymaniem albo ujęciem tej osoby dokumentacji do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji właściwej ze względu na miejsce zatrzymania albo ujęcia tej osoby.
2. 
Przekazanie osoby, o której mowa w ust. 1, dokumentuje się w formie protokołu przekazania osoby sporządzanego w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, którego wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
3. 
W przypadku braku możliwości umieszczenia osoby zaginionej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy, odnalezionej na skutek wglądu do danych SIS, w pomieszczeniach znajdujących się w dyspozycji organu, który zlokalizował tę osobę, przekazuje się ją wraz z zabezpieczonymi przedmiotami oraz kompletem zgromadzonej w związku z jej zlokalizowaniem dokumentacji do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji właściwej ze względu na miejsce zlokalizowania tej osoby.
§  7. 
1. 
W przypadku braku możliwości odpowiedniego zabezpieczenia przedmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 12-16 ustawy, odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, ze względu na ich rodzaj lub właściwości, przekazuje się zatrzymane przedmioty wraz z innymi zabezpieczonymi w związku z zatrzymaniem przedmiotami oraz kompletem zgromadzonej dokumentacji do jednostki organizacyjnej Policji właściwej ze względu na miejsce zatrzymania.
2. 
Przekazanie przedmiotów następuje za pokwitowaniem.
§  8. 
1. 
Organy, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, bezzwłocznie przekazują do biura SIRENE informacje dotyczące osób lub przedmiotów, w stosunku do których utworzyły nowy wpis albo zmodyfikowały lub usunęły dotychczas istniejący wpis, o którym mowa w art. 3 ust. 1:
1)
pkt 1, 2, 7-10 i pkt 11 lit. b ustawy;
2)
pkt 6 ustawy, jeżeli wpis dotyczy osób, które dla ich własnej ochrony lub w celu zapobieżenia stwarzanemu przez nie zagrożeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego powinny zostać umieszczone we właściwej placówce opiekuńczej lub leczniczej, w szczególności w wyniku decyzji o przymusowym umieszczeniu w takiej placówce;
3)
pkt 11 lit. a ustawy, jeżeli we wnioskowanych we wpisie działaniach zastrzeżono "niezwłoczne działanie".
2. 
Organy, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy, bezzwłocznie przekazują do biura SIRENE informacje dodatkowe, o których mowa w art. 36 ust. 2 rozporządzenia 2018/1862, jeżeli we wpisie przewidziano ich dostępność w biurze SIRENE.
3. 
Sąd lub prokuratura bezzwłocznie informuje biuro SIRENE o dokonaniu nowego wpisu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy, i przesyła za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub faksu edytowalną wersję każdego egzemplarza załączonego do wpisu europejskiego nakazu aresztowania, przetłumaczoną na język angielski.
4. 
W przypadku wyrażenia zgody, o której mowa w art. 3 ust. 4 ustawy, sąd lub prokuratura albo odpowiednio Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Centralne Biuro Antykorupcyjne bezzwłocznie przekazuje do biura SIRENE informacje uzupełniające, w szczególności dotyczące zgody, daty, godziny, okoliczności i wszelkich istotnych zmian, w celu poinformowania wszystkich państw uczestniczących w operacji, o której mowa w art. 26 ust. 4 rozporządzenia 2018/1862, za pomocą infrastruktury łączności, o której mowa w art. 4 rozporządzenia 2018/1862.
5. 
W przypadku odnalezienia osoby na skutek wglądu do danych SIS wprowadzonych przez inne państwo na podstawie art. 26 rozporządzenia 2018/1862 sąd lub prokuratura bezzwłocznie informuje biuro SIRENE o:
1)
zakresie zastosowanych środków zapobiegawczych albo odstąpieniu od ich zastosowania w związku z prowadzonymi czynnościami;
2)
żądaniu umieszczenia we wpisie zastrzeżenia zapobiegającego aresztowaniu, o którym mowa w art. 25 rozporządzenia 2018/1862, wraz z jego uzasadnieniem;
3)
zgodzie na wydanie lub przekazanie osoby, wraz z terminem jego realizacji, albo odmowie wydania lub przekazania osoby.
6. 
Informacje o każdym przypadku usunięcia z SIS wpisu, o którym mowa w ust. 1 lub do którego była prowadzona wymiana informacji uzupełniających, przekazuje się do biura SIRENE bezzwłocznie, w sposób zautomatyzowany, poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI).
7. 
Jeżeli organy, o których mowa w art. 3 lub art. 4 ustawy, są w posiadaniu dodatkowych lub zmienionych danych SIS, o których mowa w art. 4 rozporządzenia 2018/1860, art. 20 ust. 2 rozporządzenia 2018/1861 lub w art. 20 ust. 3 rozporządzenia 2018/1862, bezzwłocznie przekazują je do biura SIRENE w celu poinformowania organu innego państwa, który dokonał wpisu danych SIS.
8. 
Jeżeli organy, o których mowa w art. 3 lub art. 4 ustawy, są w posiadaniu dowodów, o których mowa w art. 44 ust. 5 rozporządzenia 2018/1861, w tym w związku z art. 19 rozporządzenia 2018/1860, lub w art. 59 ust. 5 rozporządzenia 2018/1862, bezzwłocznie, nie później niż w terminie jednego dnia roboczego od stwierdzenia tej okoliczności, przekazują takie dowody do biura SIRENE w celu umożliwienia odpowiedniej wymiany informacji uzupełniających.
9. 
Organy, o których mowa w art. 3 lub art. 4 ustawy, bezzwłocznie przekazują do biura SIRENE informacje w związku z uzyskaniem dopasowań do wpisu danych SIS, którego dokonał organ innego państwa, zgodnie z zasadami określonymi w aktach wykonawczych przyjętych przez Komisję na podstawie art. 8 ust. 4 rozporządzenia 2018/1861, w tym w związku z art. 19 rozporządzenia 2018/1860, oraz art. 8 ust. 4 rozporządzenia 2018/1862.
10. 
Organy, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz w art. 4 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy, właściwe w sprawach konsultacji do wpisów danych SIS, o których mowa w art. 9-12 rozporządzenia 2018/1860 oraz w art. 26-30 rozporządzenia 2018/1861, przekazują do biura SIRENE odpowiednie wnioski i informacje uzupełniające do wpisów danych SIS w terminach i zgodnie z zasadami wymiany informacji uzupełniających zawartymi w aktach wykonawczych przyjętych przez Komisję na podstawie art. 8 ust. 4 rozporządzenia 2018/1861, w tym w związku z art. 19 rozporządzenia 2018/1860, oraz w oparciu o szczegółowe specyfikacje techniczne zawarte w opisie interfejsu Krajowego Systemu Informatycznego (KSI), a także zgodnie z procedurami ustanowionymi w przepisach o cudzoziemcach.
11. 
Przekazywanie informacji, o których mowa w ust. 1-10, między organami, o których mowa w art. 3 lub art. 4 ustawy, a biurem SIRENE następuje w drodze teletransmisji danych, w tym poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI) lub przez policyjną sieć dostępową albo systemy organów, o których mowa w art. 3 lub art. 4 ustawy, a w uzasadnionych przypadkach - za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub faksu.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 7 marca 2023 r. 6

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

FORMULARZ ODNALEZIENIA OSOBY

ZAŁĄCZNIK Nr  2

FORMULARZ ODNALEZIENIA PRZEDMIOTU

ZAŁĄCZNIK Nr  3

FORMULARZ TOŻSAMOŚCI PRZYWŁASZCZONEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na uzupełnienie danych SIS

ZAŁĄCZNIK Nr  5

PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA OSOBY

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Niniejsze rozporządzenie, w zakresie swojej regulacji, służy stosowaniu:

1) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1860 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15);

2) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1861 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmiany konwencji wykonawczej do układu z Schengen oraz zmiany i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 14, Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 27, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15);

3) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmiany i uchylenia decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1986/2006 i decyzji Komisji 2010/261/UE (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 56, Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 85, Dz. Urz. UE L 316I z 06.12.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 1, Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 185 z 12.07.2022, str. 1).

3 Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15.
4 Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 27, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15.
5 Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 85, Dz. Urz. UE L 316I z 06.12.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 1.
6 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 grudnia 2007 r. w sprawie trybu przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, a także związanych z tym obowiązków Policji (Dz. U. poz. 1731 oraz z 2013 r. poz. 425), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2642).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.427

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, procedura postępowania w przypadkach ujawnienia tożsamości przywłaszczonej oraz sposób i tryb współpracy organów z biurem SIRENE.
Data aktu: 03/03/2023
Data ogłoszenia: 06/03/2023
Data wejścia w życie: 07/03/2023