Umieszczanie i pobyt nieletnich w hostelach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 sierpnia 2022 r.
w sprawie umieszczania i pobytu nieletnich w hostelach

Na podstawie art. 282 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb umieszczania, przyjmowania i zwalniania nieletnich z hosteli;
2)
warunki pobytu nieletnich w hostelach;
3)
sposób dokumentowania pobytu nieletnich w hostelach;
4)
sposób opracowywania regulaminów organizacyjnych hosteli prowadzonych przez organizacje pozarządowe, których celem jest pomoc w readaptacji społecznej nieletnich.
§  2. 
1. 
W hostelu umieszczony może zostać nieletni, który:
1)
złoży pisemny wniosek o umieszczenie w hostelu, uzasadniony zamiarem podjęcia pracy lub nauki;
2)
przebywa w zakładzie poprawczym co najmniej 6 miesięcy;
3)
uzyskał pozytywną opinię zespołu diagnostyczno-korekcyjnego opracowaną na podstawie dotychczasowego przebiegu pobytu w zakładzie poprawczym i stopnia realizacji indywidualnego planu resocjalizacji nieletniego; zespół wydaje opinię w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku o umieszczenie w hostelu.
2. 
Jeżeli względy wychowawcze za tym przemawiają, dyrektor zakładu poprawczego może, po zasięgnięciu opinii zespołu diagnostyczno-korekcyjnego, skrócić okres, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, do 3 miesięcy.
3. 
Wobec nieletniego, o którym mowa w art. 276 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, zwanej dalej "ustawą", przepisu ust. 1 i 2 nie stosuje się.
§  3. 
1. 
Przed wydaniem decyzji o umieszczeniu nieletniego w hostelu dyrektor zakładu poprawczego:
1)
zapoznaje nieletniego z regulaminem obowiązującym w hostelu, w szczególności z zasadami pokrywania wydatków związanych z kosztami utrzymania nieletniego w hostelu;
2)
uzgadnia z nieletnim zasady pobytu w hostelu;
3)
ustala z dyrektorem zakładu poprawczego, o którym mowa w art. 276 ust. 5 pkt 1 ustawy, albo kierownikiem hostelu, o którym mowa w art. 276 ust. 5 pkt 2 ustawy, zwanym dalej "kierownikiem hostelu", możliwość przyjęcia nieletniego.
2. 
Do czasu wydania decyzji o umieszczeniu nieletniego w hostelu nieletni może cofnąć wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, o czym poucza się nieletniego podczas zapoznania go z regulaminem hostelu.
§  4. 
W przypadku umieszczenia nieletniego w hostelu, o którym mowa w art. 276 ust. 5 pkt 2 ustawy, dyrektor zakładu poprawczego przesyła decyzję o umieszczeniu nieletniego w hostelu kierownikowi hostelu w terminie 7 dni od dnia jej wydania. Kierownik hostelu w terminie 7 dni od dnia otrzymania decyzji wydaje i przesyła dyrektorowi zakładu poprawczego decyzję w sprawie określenia wysokości zobowiązania nieletniego do pokrywania wydatków związanych z kosztami utrzymania nieletniego w hostelu.
§  5. 
Decyzję o umieszczeniu nieletniego w hostelu oraz uzgodnione z nieletnim zasady pobytu, dyrektor zakładu poprawczego przesyła sądowi rodzinnemu w terminie 7 dni od dnia wydania decyzji.
§  6. 
Doprowadzenie nieletniego do hostelu zapewnia zakład poprawczy, z którego nieletni został umieszczony w hostelu.
§  7. 
Po umieszczeniu nieletniego w hostelu, o którym mowa w art. 276 ust. 5 pkt 2 ustawy, zakład poprawczy przekazuje do hostelu następujące dokumenty:
1)
odpis decyzji o umieszczeniu nieletniego w hostelu;
2)
kopię orzeczenia sądu o umieszczeniu nieletniego w zakładzie poprawczym;
3)
odpis akceptacji sądu rodzinnego decyzji dyrektora zakładu poprawczego o umieszczeniu nieletniego w hostelu;
4)
uzgodnione z nieletnim zasady pobytu w hostelu;
5)
informacje o poziomie edukacyjnym nieletniego;
6)
informacje dotyczące zatrudnienia nieletniego;
7)
kopię dokumentacji medycznej nieletniego;
8)
opinię zespołu diagnostyczno-korekcyjnego, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 3.
§  8. 
1. 
Nieletniego do hostelu przyjmuje dyrektor zakładu poprawczego albo kierownik hostelu, który przeprowadza z nim rozmowę i zapoznaje z obowiązującym regulaminem, co nieletni potwierdza własnoręcznym podpisem.
2. 
O przyjęciu nieletniego do hostelu dyrektor zakładu poprawczego albo kierownik hostelu zawiadamia niezwłocznie sąd rodzinny, rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekuna nieletniego oraz dyrektora zakładu poprawczego, z którego nieletni został umieszczony w hostelu.
§  9. 
1. 
W hostelach tworzy się grupy wychowawcze. Liczba nieletnich w grupie wychowawczej nie powinna przekraczać 8 nieletnich.
2. 
Dla zapewnienia prawidłowej realizacji zadań hostel powinien posiadać:
1)
pomieszczenia mieszkalne oraz higieniczno-sanitarne;
2)
pomieszczenia do udzielania świadczeń zdrowotnych;
3)
świetlice;
4)
izbę chorych;
5)
pomieszczenia, tereny i urządzenia do zajęć rekreacyjnych i sportowych.
§  10. 
1. 
Dla każdego nieletniego umieszczonego w hostelu opracowuje się indywidualny program usamodzielniania oraz wyznacza opiekuna usamodzielniania.
2. 
Indywidualny program usamodzielniania zawiera w szczególności:
1)
informację o posiadanych i koniecznych do uzyskania przez nieletniego niezbędnych dokumentach;
2)
informację o przebiegu nauki;
3)
informację o przebiegu zatrudnienia nieletniego wraz ze wskazaniem pracodawcy;
4)
okresowe informacje o zachowaniu nieletniego w hostelu, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu przyswojenia przez nieletniego kompetencji społecznych, takich jak: dbałość o obiekt, w którym mieści się hostel, udział w realizacji tygodniowego i miesięcznego rozkładu zajęć w hostelu oraz współpraca w grupie wychowawczej.
3. 
Indywidualny program usamodzielniania podlega modyfikacji i aktualizacji wraz z przebiegiem procesu usamodzielniania się nieletniego.
4. 
Opiekuna usamodzielniania wyznacza dyrektor zakładu poprawczego lub kierownik hostelu spośród wychowawców w hostelu.
5. 
Do zadań opiekuna usamodzielniania należy w szczególności pośredniczenie i uczestniczenie w kontaktach nieletniego ze szkołą lub pracodawcą i jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej oraz nadzór nad realizacją przez nieletniego zadań określonych w indywidualnym programie usamodzielniania.
§  11. 
Kierownik hostelu prowadzi:
1)
dokumentację pobytu nieletniego, zawierającą przekazane przez dyrektora zakładu poprawczego dokumenty, o których mowa w § 7, oraz informacje dotyczące pobytu nieletniego w hostelu;
2)
rejestr wyjść.
§  12. 
Kierownik hostelu, nie rzadziej niż co 3 miesiące, przesyła do sądu rodzinnego oraz dyrektora zakładu poprawczego pisemne informacje o stopniu realizacji przez nieletniego indywidualnego programu usamodzielniania.
§  13. 
Doprowadzenie nieletniego do zakładu poprawczego, z którego nieletni został umieszczony w hostelu, po upływie czasu określonego w decyzji o umieszczeniu nieletniego w hostelu albo odwołaniu decyzji przez dyrektora zakładu poprawczego, albo uchyleniu decyzji dyrektora zakładu poprawczego przez sąd rodzinny, zapewnia ten zakład poprawczy.
§  14. 
1. 
Zwolnienie nieletniego z hostelu następuje na podstawie orzeczenia sądu o zwolnieniu nieletniego z zakładu poprawczego i nakazu zwolnienia, chyba że zwolnienie następuje w związku z ustaniem wykonywania środka poprawczego z mocy prawa.
2. 
O terminie zwolnienia nieletniego z hostelu dyrektor zakładu poprawczego albo kierownik hostelu zawiadamia sąd rodzinny, rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekuna nieletniego oraz dyrektora zakładu poprawczego, z którego nieletni został umieszczony w hostelu. W uzasadnionych przypadkach uzgadnia się z rodzicami albo z tym z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekunem nieletniego także sposób przekazania zwalnianego nieletniego.
§  15. 
1. 
Regulamin organizacyjny hostelu, o którym mowa w art. 276 ust. 5 pkt 2 ustawy, opracowuje podmiot, który tworzy hostel. Regulamin organizacyjny hostelu stanowi integralną część umowy, o której mowa w art. 283 ust. 3 ustawy.
2. 
Projekt regulaminu hostelu opracowany przez podmiot, który tworzy hostel, zostanie przedstawiony Ministrowi Sprawiedliwości najpóźniej w terminie 30 dni przed przewidywaną datą zawarcia umowy w zakresie prowadzenia hostelu, celem jego zatwierdzenia. Minister Sprawiedliwości przedstawia stanowisko w terminie 15 dni od otrzymania regulaminu.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024