Legitymacja strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 1 czerwca 2022 r.
w sprawie legitymacji strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego

Na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. poz. 2490) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb wydawania legitymacji strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego, zwanej dalej "legitymacją";
2)
rodzaj i wzór legitymacji;
3)
podmiot właściwy do wydawania legitymacji;
4)
przypadki, w których legitymacja podlega zwrotowi, wymianie lub unieważnieniu;
5)
tryb postępowania w przypadku utraty legitymacji.
§  2. 
1. 
Legitymację wydaje się na wniosek strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej, zwanego dalej "strażakiem ratownikiem OSP", lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego na podstawie odpowiednio:
1)
informacji o ukończeniu z wynikiem pozytywnym przez strażaka ratownika OSP szkolenia podstawowego przygotowującego do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych;
2)
decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, zwanej dalej "ustawą".
2. 
Wniosek o wydanie legitymacji zawiera następujące dane:
1)
imię i nazwisko strażaka ratownika OSP lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego;
2)
fotografię strażaka ratownika OSP lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego;
3)
nazwę jednostki ochotniczej straży pożarnej.
3. 
Strażak ratownik OSP lub osoba posiadająca uprawnienie do świadczenia ratowniczego składają wniosek o wydanie legitymacji do właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej.
4. 
Właściwy komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej przekazuje wnioski o wydanie legitymacji, za pośrednictwem właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  3. 
Organem właściwym do wydawania legitymacji jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
§  4. 
1. 
Legitymacja jest elektroniczną kartą procesorową z interfejsem bezstykowym.
2. 
Wzór legitymacji jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Strażak ratownik OSP niezwłocznie zwraca legitymację właściwemu komendantowi powiatowemu (miejskiemu) Państwowej Straży Pożarnej w przypadku:
1)
wymiany legitymacji;
2)
zakończenia działalności w ochotniczej straży pożarnej, której był członkiem, przed nabyciem uprawnień, o których mowa w art. 16 ustawy.
2. 
Osoba posiadająca uprawnienie do świadczenia ratowniczego niezwłocznie zwraca legitymację właściwemu komendantowi powiatowemu (miejskiemu) Państwowej Straży Pożarnej w przypadku wymiany legitymacji.
§  6. 
Wymiany legitymacji dokonuje się w przypadku:
1)
zmiany danych zawartych w legitymacji;
2)
uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji.
§  7. 
Legitymacja podlega unieważnieniu w przypadku:
1)
zwrotu legitymacji;
2)
utraty legitymacji;
3)
śmierci strażaka ratownika OSP lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego.
§  8. 
1. 
O utracie legitymacji strażak ratownik OSP lub osoba posiadająca uprawnienie do świadczenia ratowniczego niezwłocznie zawiadamiają pisemnie właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, podając w szczególności datę i okoliczności utraty legitymacji. Komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej niezwłocznie zawiadamia o tym zdarzeniu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
2. 
W razie odzyskania legitymacji strażak ratownik OSP lub osoba posiadająca uprawnienie do świadczenia ratowniczego zwracają legitymację właściwemu komendantowi powiatowemu (miejskiemu) Państwowej Straży Pożarnej oraz pisemnie zawiadamiają go o okolicznościach jej odzyskania i podają datę jej odzyskania. Komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej niezwłocznie zawiadamia o tym zdarzeniu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI STRAŻAKA RATOWNIKA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ LUB OSOBY POSIADAJĄCEJ UPRAWIE DO ŚWIADCZENIA RATOWNICZEGO

AWERS

wzór

REWERS

wzór

Opis legitymacji:

1. Legitymacja strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego, zwana dalej "legitymacją", jest elektroniczną kartą procesorową z interfejsem bezstykowym w formie karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,60 x 53,98 mm (ID-1), wykonanej z tworzywa sztucznego, z wbudowanym układem elektronicznym.

2. Blankiet legitymacji ma właściwości fizyczne zgodne z kryteriami, jakie spełniają karty identyfikacyjne formatu ID-1.

3. W warstwie graficznej legitymacji umieszcza się następujące elementy trwale zintegrowane z podłożem:

1) aktualny wizerunek twarzy strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego przedstawiony w taki sposób, że twarz zajmuje 70-80% pola przeznaczonego na wizerunek strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego, sporządzony na podstawie zdjęcia o dobrej ostrości, o wymiarach 30 x 38 mm, wykonanego na jednolitym jasnym tle, przedstawiającego tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;

2) imię i nazwisko strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego;

3) numer legitymacji (blankietu);

4) nazwę organu wydającego;

5) nazwę jednostki ochotniczej straży pożarnej, której członkiem jest strażak ratownik ochotniczej straży pożarnej lub osoba posiadająca uprawnienie do świadczenia ratowniczego;

6) datę wydania legitymacji.

4. W warstwie elektronicznej legitymacji umieszcza się układ elektroniczny w technologii zdalnej identyfikacji radiowej (RFiD), w którego pamięci koduje się dane identyfikacyjne tożsame z danymi umieszczonymi w warstwie graficznej.

5. Tło blankietu legitymacji wykonane w technice offsetowej z wykorzystaniem druku irysowego pokrywa całą powierzchnię po obu stronach karty. W procesie druku offsetowego są nanoszone następujące elementy:

1) tło irysowe w kolorze niebieskozielonym z lewej i z prawej strony blankietu ze strefą jasnobrązową pośrodku, z elementami wykonanymi w technice druku reliefowego;

2) tło giloszowe w formie stylizowanego, powtarzalnego ornamentu graficznego z elementami wykonanymi w technice druku reliefowego;

3) na awersie umieszcza się:

a) napis "RZECZPOSPOLITA POLSKA" w kolorze czarnym,

b) wizerunek orła według wzoru ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej,

c) napis "OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA" w kolorze czarnym,

d) element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną (OVI), symbolizujący pojazd pożarniczy,

e) mikrodruki,

f) napis "IMIĘ",

g) napis "NAZWISKO",

h) napis "NUMER LEGITYMACJI",

i) element graficzny wykonany farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym;

4) na rewersie umieszcza się:

a) napis "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek",

b) napis "OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W ",

c) napis "DATA WYDANIA LEGITYMACJI:",

d) napis "KOMENDANT GŁÓWNY PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ",

e) napis "ORGAN WYDAJĄCY",

f) napis "KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ UL. PODCHORĄŻYCH 38, 00-463 WARSZAWA",

g) napis "W PRZYPADKU ZNALEZIENIA LEGITYMACJI NALEŻY ZWRÓCIĆ JĄ DO NAJBLIŻSZEJ JEDNOSTKI OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ, PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ LUB POLICJI.",

h) mikrodruki,

i) element graficzny wykonany farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024