Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 2022 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38 oraz z 2022 r. poz. 655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej, zwaną dalej "odznaką".
§  2. 
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana:
1)
obecnym i byłym pracownikom działu administracji rządowej - informatyzacja, realizującym zadania na rzecz rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną,
2)
obecnym i byłym pracownikom jednostek organizacyjnych związanych z rozwojem komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwojem usług świadczonych drogą elektroniczną,
3)
obecnym i byłym pracownikom lub członkom innych jednostek organizacyjnych, organizacji zawodowych, związkowych i społecznych działających dla rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną,
4)
innym osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną

- w uznaniu ich zasług dla rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną, zwłaszcza w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań i innowacji technicznych, prac badawczych, wdrażania najnowszych osiągnięć techniki, oraz w uznaniu ich wieloletniej, nienagannej i sumiennej pracy.

§  3. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw informatyzacji, z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2)
organu podległego ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji lub nadzorowanego przez tego ministra;
3)
kierownika jednostki organizacyjnej podległej ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji lub nadzorowanej przez tego ministra;
4)
terenowego organu administracji rządowej lub organu jednostki samorządu terytorialnego;
5)
organu statutowego organizacji pozarządowej działającej w obszarze rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną;
6)
kierownika jednostki organizacyjnej działającej w obszarze rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną.
2. 
O zasadności nadania odznaki decyduje minister właściwy do spraw informatyzacji.
§  4. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera: imię, nazwisko, numer PESEL, adres korespondencyjny kandydata do wyróżnienia oraz opis jego zasług i osiągnięć w zakresie rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną - uzasadniający nadanie odznaki.
2. 
Wzór wniosku o nadanie odznaki jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji nie później niż na sześć miesięcy przed planowanym terminem jej wręczenia.
4. 
Wniosek o nadanie odznaki składa się w postaci elektronicznej przy użyciu dedykowanego formularza elektronicznego, opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, na adres do doręczeń elektronicznych ministra właściwego do spraw informatyzacji.
§  5. 
1. 
Wniosek niespełniający wymagań, o których mowa w § 4 ust. 1 lub 4, lub złożony niezgodnie ze wzorem, o którym mowa w § 4 ust. 2, nie podlega rozpatrzeniu.
2. 
Informacja o negatywnym rozpatrzeniu wniosku albo o nierozpatrzeniu wniosku z przyczyn, o których mowa w ust. 1, jest przekazywana wnioskodawcy w terminie trzech miesięcy od dnia wpływu wniosku.
§  6. 
1. 
Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 36 mm wykonany z metalu w kolorze srebra, z wrzecionowatym uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na licowej stronie odznaki (awers) znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej okolony cieniowanym elementem nawiązującym do symbolu komunikacji elektronicznej. Wzdłuż dolnej krawędzi medalu umieszczony jest gładki majuskułowy napis "ZA ZASŁUGI DLA KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ". Tło, które stanowi słowo "komunikacja" zapisane w kodzie binarnym, jest w cieniowanych kolorach srebra. Na odwrotnej stronie odznaki (rewers) znajdują się gładkie majuskułowe litery RP umieszczone na środku medalu. Tło, które stanowi słowo "komunikacja" zapisane w kodzie binarnym, ma formę dwóch stykających się płaszczyzn symbolizujących dwa obszary - telekomunikacji i usług świadczonych drogą elektroniczną.
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce w kolorze granatowym o szerokości 38 mm z białym prążkiem o szerokości 3 mm wzdłuż prawego i lewego brzegu oraz białym i czerwonym prążkiem o szerokości 3 mm każdy przechodzącymi przez środek, odzwierciedlającymi barwy polskiej flagi.
3. 
Wzór odznaki jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Odznakę wraz z dyplomem stwierdzającym jej nadanie wręcza minister właściwy do spraw informatyzacji lub osoba przez niego upoważniona.
2. 
Wręczenie odznaki wraz z dyplomem następuje w terminie określonym przez ministra właściwego do spraw informatyzacji lub osobę przez niego upoważnioną.
3. 
Odznakę wraz z dyplomem wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
4. 
W uzasadnionych przypadkach odznaka może zostać wręczona korespondencyjnie.
5. 
Wzór dyplomu jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
W imieniu osoby wyróżnionej, która nie może odebrać odznaki wraz z dyplomem, odznakę wraz z dyplomem odbiera:
1)
członek najbliższej rodziny osoby wyróżnionej albo
2)
inna osoba pisemnie upoważniona przez osobę wyróżnioną.
2. 
W przypadku braku możliwości odbioru odznaki przez osoby wymienione w ust. 1 odznakę wraz z dyplomem przesyła się przesyłką poleconą za pośrednictwem operatora wyznaczonego na adres korespondencyjny osoby wyróżnionej.
§  9. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach.
§  10. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie fizycznej tylko raz.
§  11. 
1. 
Koszt odznaki oraz wydatki związane z jej nadawaniem są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw informatyzacji.
2. 
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki lub dyplomu stwierdzającego jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub dyplomu, za zwrotem kosztów.
§  12. 
1. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi w postaci elektronicznej urząd obsługujący ministra właściwego do spraw informatyzacji.
2. 
Ewidencja zawiera: imię, nazwisko, numer PESEL osoby wyróżnionej oraz opis zasług i osiągnięć wymienionych we wniosku o nadanie odznaki.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ

AWERS

wzór

REWERS

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024