Zakres i sposób prowadzenia okresowych badań poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 15 grudnia 2020 r.
w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia okresowych badań poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku

Na podstawie art. 123 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 1219, 1378, 1565 i 2127) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres i sposób prowadzenia okresowych badań poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, w tym:
1)
sposób wyboru punktów pomiarowych;
2)
wymaganą częstotliwość prowadzenia pomiarów;
3)
sposoby prezentacji wyników pomiarów.
§  2. 
Zakres prowadzenia okresowych badań poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku obejmuje pomiary natężenia składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego, w przedziale częstotliwości co najmniej od 80 MHz do 40 GHz w punktach pomiarowych i z częstotliwością wykonywania pomiarów określoną w niniejszym rozporządzeniu.
§  3. 
Pomiary pól elektromagnetycznych w środowisku wykonuje się przy wilgotności względnej powietrza i temperaturze otoczenia zgodnych ze specyfikacją techniczną miernika, przy braku opadów atmosferycznych.
§  4. 
Sposób wyboru punktów pomiarowych, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  5. 
Wymagana częstotliwość prowadzenia pomiarów, o której mowa w § 1 pkt 2, jest określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
Sposoby prezentacji wyników pomiarów, o których mowa w § 1 pkt 3, są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  7. 
Do okresowych badań poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, wykonanych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, mają zastosowanie przepisy dotychczasowe.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SPOSÓB WYBORU PUNKTÓW POMIAROWYCH

1.
Punkty pomiarowe, w których wykonuje się okresowe badania poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, wyznacza się dla każdego województwa w ramach państwowego monitoringu środowiska dla stałej sieci monitoringu oraz dla monitoringu badawczego.
2.
Punkty pomiarowe są ustalane w wykonawczym programie państwowego monitoringu środowiska, o którym mowa w art. 23 ust. 18 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 995, 1339 i 2127), na dany rok kalendarzowy.
3.
Punkty pomiarowe wyznacza się w miejscach dostępnych dla ludności.
4.
Punkty pomiarowe w ramach państwowego monitoringu środowiska dla stałej sieci monitoringu wyznacza się dla każdego województwa, dla dwuletniego cyklu pomiarowego, na obszarze miast:
1)
poniżej 20 000 mieszkańców - 1 punkt pomiarowy,
2)
w przedziale od 20 000 do 50 000 mieszkańców - 2 punkty pomiarowe,
3)
w przedziale powyżej 50 000 do 100 000 mieszkańców - 3 punkty pomiarowe,
4)
w przedziale powyżej 100 000 do 200 000 mieszkańców - 4 punkty pomiarowe,
5)
powyżej 200 000 mieszkańców - 4 punkty pomiarowe i 3 punkty pomiarowe na każde rozpoczęte kolejne 100 000 mieszkańców

- w każdym mieście.

5.
Punkty pomiarowe w ramach państwowego monitoringu środowiska dla monitoringu badawczego wyznacza się dla każdego województwa, dla czteroletniego cyklu pomiarowego, na obszarze wszystkich gmin wiejskich.
6.
Na obszarze gmin wiejskich wyznacza się 1 punkt pomiarowy w każdej gminie wiejskiej.
7.
Po każdym czteroletnim cyklu pomiarowym dokonuje się weryfikacji punktów pomiarowych w celu dalszego badania poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku na obszarze gmin wiejskich.
8.
Punkty pomiarowe, o których mowa w pkt 4 i 5, wyznacza się w takich miejscach, aby:
1)
sonda pomiarowa przyrządu, którym wykonuje się pomiary, znajdowała się na wysokości 2 m nad poziomem terenu na dielektrycznym statywie;
2)
uniknąć wpływu wtórnych źródeł pól elektromagnetycznych na wynik pomiaru oraz oddziaływania źródeł pól elektromagnetycznych spoza zakresu częstotliwości pracy sondy pomiarowej;
3)
znajdowały się od siebie w odległości nie mniejszej niż 50 m.
9.
Sonda pomiarowa, o której mowa w pkt 8 ppkt 1, powinna:
1)
zapewniać pomiar natężenia pola elektrycznego;
2)
posiadać sferyczną charakterystykę kierunkową lub umożliwić uzyskanie wyniku pomiaru odpowiadającego sferycznej charakterystyce kierunkowej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYMAGANA CZĘSTOTLIWOŚĆ PROWADZENIA POMIARÓW

W każdym punkcie pomiarowym, o którym mowa w pkt 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia, pomiary wykonuje się jeden raz w roku kalendarzowym, w dni robocze między godzinami 8.00 a 16.00, w sposób nieprzerwany przez 0,5 godziny, wykonując w tym czasie nie mniej niż 180 pomiarów chwilowych w równych odstępach czasu.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

SPOSOBY PREZENTACJI WYNIKÓW POMIARÓW

1.
Wyniki pomiarów prezentuje się w postaci sprawozdania z pomiaru wykonanego w każdym punkcie pomiarowym, o którym mowa w pkt 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
2.
W sprawozdaniu z pomiaru wykonanego w punkcie pomiarowym zamieszcza się:
1)
dane punktu pomiarowego zawierające:
a)
nazwę punktu pomiarowego,
b)
lokalizację punku pomiarowego wskazującą województwo, powiat, gminę, miejscowość, ulicę (jeżeli dotyczy),
c)
współrzędne geograficzne lub współrzędne płaskie prostokątne z zaokrągleniem odpowiednio do 0,5 sekundy lub 5 m w obowiązującym układzie odniesień,
d)
datę wykonania pomiaru zawierającą rok, miesiąc i dzień,
e)
godzinę rozpoczęcia i godzinę zakończenia pomiaru,
f)
warunki środowiskowe (temperaturę, wilgotność, opady),
g)
informację o usytuowaniu punktu pomiarowego, o którym mowa w pkt 4 albo 5 załącznika nr 1 do rozporządzenia, w odniesieniu do miejsc dostępnych dla ludności,
h)
nazwę jednostki terytorialnej, na obszarze której punkt pomiarowy jest zlokalizowany, zgodną z krajowym rejestrem urzędowym podziału terytorialnego kraju (TERYT);
2)
dane przyrządu, którym zostały wykonane pomiary:
a)
typ i dane identyfikacyjne miernika,
b)
typ i dane identyfikacyjne sondy pomiarowej,
c)
zakres mierzonych częstotliwości,
d)
datę ostatniego wzorcowania zestawu do pomiaru pól elektromagnetycznych,
e)
dolny próg oznaczalności sondy pomiarowej,
f)
ilość pomiarów chwilowych wykonanych w czasie 0,5-godzinnego pomiaru;
3)
średnią arytmetyczną zmierzonych wartości skutecznych natężeń pól elektrycznych promieniowania elektromagnetycznego dla zakresu częstotliwości co najmniej od 80 MHz do 40 GHz, uzyskanych z 0,5-godzinnego pomiaru dla punktu pomiarowego, z zaokrągleniem do 1 miejsca po przecinku, wyrażoną w [V/m];
4)
niepewność pomiaru U dla współczynnika rozszerzenia k=2, wyrażoną w [V/m];
5)
stwierdzenie zgodności wyników pomiarów wykonanych zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia z dopuszczalnymi poziomami pól elektromagnetycznych w środowisku, określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, przy czym do dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku odnosi się wynik uzyskany na podstawie pomiarów wykonanych zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia, powiększony o niepewność pomiaru, o której mowa w pkt 4, i uśredniony w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska; dopuszcza się stwierdzenie zgodności wyników pomiarów wykonanych zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia na podstawie maksymalnej wartości chwilowej uzyskanej w trakcie pomiarów wykonanych zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia, jeżeli wartość ta, powiększona o niepewność pomiaru, o której mowa w pkt 4, nie przekracza dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska; jako dopuszczalny poziom pól elektromagnetycznych w środowisku dla pomiarów szerokopasmowych przyjmuje się najniższy dopuszczalny poziom pól elektromagnetycznych w środowisku dla zakresu częstotliwości wykonanych pomiarów, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2007 r. w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia okresowych badań poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz. U. poz. 1645), które zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024