Należności przysługujące policjantowi oddelegowanemu do instytucji zagranicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 18 stycznia 2019 r.
w sprawie należności przysługujących policjantowi oddelegowanemu do instytucji zagranicznej

Na podstawie art. 36p ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2017 r. poz. 2067, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość, tryb przyznawania i wypłacania policjantowi oddelegowanemu do instytucji zagranicznej, zwanemu dalej "oddelegowanym":
a)
należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej,
b)
zwrotu kosztów przewozu rzeczy osobistego użytku i przedmiotów gospodarstwa domowego,
c)
ryczałtu na pokrycie kosztów utrzymania,
d)
zwrotu kosztów leczenia;
2)
właściwość przełożonych w sprawach, o których mowa w pkt 1;
3)
sposób i zakres składania informacji przełożonemu w związku z oddelegowaniem do instytucji zagranicznej.
§  2. 
Oddelegowany otrzymuje należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej w wysokości i trybie określonym w przepisach w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.
§  3. 
Koszty, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, zwraca się do wysokości kosztu frachtu bagażu o wadze 150 kg, ustalonego według stawek Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) obowiązujących w dniu przewozu.
§  4. 
1. 
Oddelegowanemu przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania stanowiący równowartość:
1)
w pierwszym miesiącu pełnienia służby poza granicami państwa - 100%,
2)
w następnych miesiącach pełnienia służby poza granicami państwa - 60%

- diet na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków oraz limitów na pokrycie kosztów noclegu, określonych na podstawie przepisów w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.

2. 
Kwotę należnego ryczałtu pomniejsza się o kwotę otrzymanego przez oddelegowanego od instytucji zagranicznej lub instytucji finansującej świadczenia pieniężnego na pokrycie kosztów utrzymania.
3. 
Ryczałt wypłaca się z góry, w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca służby poza granicami państwa, na rachunek bankowy w kraju, wskazany przez oddelegowanego.
§  5. 
1. 
Koszty, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. d, w zakresie świadczeń niezbędnych w postaci:
1)
leczenia szpitalnego oraz zabiegów leczniczych, porad, badań lekarskich i diagnostycznych z tym związanych, zwraca się w 100%, do wysokości stanowiącej równowartość 1000 euro rocznie;
2)
innych, niż świadczenia, o których mowa w pkt 1, świadczeń leczniczych oraz zakupu leków zleconych przez lekarza, zwraca się w 50%, do wysokości stanowiącej równowartość 100 euro miesięcznie.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w razie konieczności natychmiastowej interwencji lekarskiej w szpitalu, Komendant Główny Policji może wyrazić zgodę na zwrot poniesionych kosztów leczenia i innych świadczeń zdrowotnych przekraczających kwoty określone w ust. 1.
§  6. 
Przełożonym właściwym w sprawach, o których mowa w § 1 pkt 1, jest Komendant Główny Policji.
§  7. 
1. 
Świadczenia i należności, o których mowa w § 1 pkt 1, Komenda Główna Policji wypłaca na rachunek bankowy w kraju, wskazany przez oddelegowanego.
2. 
Zwrotu kosztów, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b i d, dokonuje się na wniosek policjanta, w walucie kraju właściwej dla rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej, określonej na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 1, w terminie 14 dni od dnia złożenia dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Na wniosek oddelegowanego zwrot może być dokonany w walucie polskiej, z zastosowaniem średniego kursu właściwej waluty, obowiązującego w Narodowym Banku Polskim w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc wpłaty.
§  8. 
1. 
Informacja składana przełożonemu w związku z oddelegowaniem do instytucji zagranicznej zawiera rodzaj i wysokość świadczeń pieniężnych otrzymywanych od instytucji zagranicznej lub instytucji finansującej, mogących mieć wpływ na prawo do świadczeń, o których mowa w § 1 pkt 1, lub na ich wysokość.
2. 
Informację składa się przełożonemu na piśmie.
§  9. 
Świadczenia i należności należne, a niewypłacone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, przyznaje się i wypłaca w wysokości i w trybie określonym w przepisach dotychczasowych.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 czerwca 2011 r. w sprawie oddelegowania policjantów do wykonywania zadań służbowych poza Policją w kraju i za granicą (Dz. U. poz. 847 oraz z 2014 r. poz. 1241).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024