Doręczanie wojskowych dokumentów osobistych i tryb postępowania z tymi dokumentami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 czerwca 1992 r.
w sprawie doręczania wojskowych dokumentów osobistych i trybu postępowania z tymi dokumentami

Na podstawie art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1459, 1669, 2182 i 2245) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Wojskowym dokumentem osobistym jest książeczka wojskowa stwierdzająca stosunek jej posiadacza do obowiązku służby wojskowej, zwana dalej "książeczką wojskową".
2. 
Książeczkę wojskową odbiera osobiście za potwierdzeniem odbioru osoba objęta ewidencją prowadzoną przez wojskowego komendanta uzupełnień.
§  2. 
1. 
O utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej jej posiadacz jest obowiązany, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1, niezwłocznie zawiadomić osobiście wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące.
2. 
Wojskowy komendant uzupełnień w wypadku, o którym mowa w ust. 1, wydaje osobie składającej zawiadomienie duplikat książeczki wojskowej.
3. 
Osoba, której wydano duplikat książeczki wojskowej, uiszcza opłatę skarbową określoną w odrębnych przepisach.
§  3. 
1. 
Jeżeli utrata lub zniszczenie książeczki wojskowej nastąpiło w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, żołnierz jest obowiązany do niezwłocznego zameldowania o tym dowódcy jednostki wojskowej. Dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
2. 
Do dnia otrzymania duplikatu książeczki wojskowej, jeżeli żołnierz opuszcza teren jednostki, dowódca jednostki wojskowej zamieszcza stosowny wpis w dokumentach uprawniających żołnierza do przebywania poza jednostką.
§  4. 
1. 
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, wystawia duplikat książeczki wojskowej i przesyła go żołnierzowi za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej.
2. 
Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  5. 
W razie odzyskania utraconej książeczki wojskowej, jej posiadacz jest obowiązany niezwłocznie przekazać ją właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  6. 
Jeżeli utrata lub zniszczenie książeczki wojskowej nastąpiły podczas pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie wojny, żołnierzom wydają duplikaty książeczek wojskowych dowódcy jednostek wojskowych.
§  7. 
1. 
W razie odmowy przyjęcia książeczki wojskowej przez osobę, o której mowa w § 1 ust. 2, fakt ten podlega odnotowaniu w ewidencji właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
2. 
Właściwy wojskowy komendant uzupełnień w wypadku, o którym mowa w ust. 1, przechowuje książeczkę wojskową.
3. 
Odmowa przyjęcia książeczki wojskowej nie zwalnia od obowiązku służby wojskowej.
§  8. 
1. 
Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt stały, po dopełnieniu obowiązku, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana zdać książeczkę wojskową właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
2. 
Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt czasowy pozostawia książeczkę wojskową w swoim mieszkaniu lub składa ją na przechowanie właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
3. 
W razie stwierdzenia przez Straż Graniczną, że osoba przekraczająca granicę posiada przy sobie książeczkę wojskową, organ ten odbiera ją za potwierdzeniem i przesyła na przechowanie do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
4. 
Po powrocie osoby z pobytu czasowego za granicą wojskowy komendant uzupełnień wydaje jej zdaną na przechowanie książeczkę wojskową.
§  9. 
Osoba, która utraciła obywatelstwo polskie, jest obowiązana złożyć posiadaną książeczkę wojskową organowi wydającemu cudzoziemcowi kartę stałego pobytu. Organ ten przesyła książeczkę wojskową właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  10. 
1. 
W razie zgonu osoby posiadającej książeczkę wojskową, osoba zobowiązana do zgłoszenia zgonu - stosownie do przepisów prawa o aktach stanu cywilnego - powinna, w przypadku jej posiadania, złożyć ten dokument kierownikowi urzędu stanu cywilnego sporządzającego akt zgonu.
2. 
Kierownik urzędu stanu cywilnego w przypadku, o którym mowa w ust. 1, przesyła książeczkę wojskową wojskowemu komendantowi uzupełnień właściwemu do wydania książeczki wojskowej, w terminie 14 dni od daty sporządzenia aktu zgonu.
§  11. 
1. 
Książeczki wojskowe osób tymczasowo aresztowanych przechowuje się w depozycie aresztu śledczego.
2. 
Książeczki wojskowe osób odbywających karę pozbawienia wolności (w tym również karę aresztu wojskowego) dyrektor zakładu karnego przesyła właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
3. 
Po odbyciu kary osoba, która odbyła karę, jest obowiązana zgłosić się do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień w celu odebrania książeczki wojskowej.
§  12. 
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 lipca 1983 r. w sprawie doręczania wojskowych dokumentów osobistych i trybu postępowania z tymi dokumentami (M.P. poz. 133 oraz z 1990 r. poz. 291).
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 9 czerwca 1992 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024