Szczegółowy tryb przyznawania i rozliczania dotacji podmiotowej z budżetu państwa dla Polskiej Agencji Prasowej Spółka Akcyjna.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 29 sierpnia 2017 r.
w sprawie szczegółowego trybu przyznawania i rozliczania dotacji podmiotowej z budżetu państwa dla Polskiej Agencji Prasowej Spółka Akcyjna

Na podstawie art. 4 ust. 8 ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. o Polskiej Agencji Prasowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 643) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb przyznawania i rozliczania dotacji podmiotowej z budżetu państwa dla Polskiej Agencji Prasowej Spółka Akcyjna na dofinansowanie działalności bieżącej Spółki, związanej z realizacją celów, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. o Polskiej Agencji Prasowej.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Spółce - rozumie się przez to Polską Agencję Prasową Spółka Akcyjna;
2)
ministrze - rozumie się przez to ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;
3)
dotacji - rozumie się przez to dotację podmiotową z budżetu państwa, o której mowa w art. 131 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870, z późn. zm.);
4)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 31 lipca 1997 r. o Polskiej Agencji Prasowej.
§  3. 
Spółka składa wniosek, o którym mowa w art. 4 ust. 4 ustawy, w terminie 30 dni od dnia rozliczenia otrzymanej dotacji za rok ubiegły.
§  4. 
Wniosek, o którym mowa w art. 4 ust. 4 ustawy, zawiera:
1)
szczegółowe wskazanie zadań służących realizacji celów, o których mowa w art. 1 ustawy, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem;
2)
wskazanie kwoty dotacji, o jaką wnosi Spółka, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem;
3)
informację o szacunkowych kosztach i przychodach Spółki z działalności bieżącej, związanej z realizacją celów, o których mowa w art. 1 ustawy;
4)
wstępny harmonogram przekazywania rat dotacji.
§  5. 
Po zawiadomieniu Spółki o przyznaniu dotacji minister i Spółka zawierają umowę, która obejmuje:
1)
szczegółowy opis zadań, na które została przyznana dotacja, i terminy ich wykonania;
2)
wysokość dotacji i terminy przekazywania rat dotacji;
3)
termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego;
4)
tryb kontroli wykonywania zadań, na które została przyznana dotacja, w tym wzór raportu kwartalnego oraz raportu rocznego z wykonania tych zadań;
5)
termin i sposób rozliczenia dotacji;
6)
termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 stycznia;
7)
zastrzeżenie, że w przypadku wykorzystania dotacji w całości lub w części niezgodnie z przeznaczeniem albo pobrania jej nienależnie lub w nadmiernej wysokości Spółka będzie obowiązana do zwrotu dotacji do budżetu państwa, odpowiednio w całości lub w części, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, w terminie 15 dni od dnia stwierdzenia przez ministra okoliczności wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania jej nienależnie lub w nadmiernej wysokości.
§  6. 
Spółka otrzymuje dotację bezpośrednio z rachunku bieżącego wydatków urzędu obsługującego ministra.
§  7. 
Spółka prowadzi subkonto na rachunku bankowym służące wyodrębnieniu wpływów i wydatków ze środków pochodzących z dotacji.
§  8. 
1. 
Spółka składa sprawozdania z realizacji zadań, na które została przyznana dotacja, i jej wykorzystania, przedstawiając ministrowi raporty kwartalne i roczne z wykonywania w okresie sprawozdawczym zadań, na które została przyznana dotacja, wchodzących w zakres działalności bieżącej.
2. 
Raporty, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
część opisową zawierającą opis realizacji poszczególnych zadań, na które została przyznana dotacja, wchodzących w zakres działalności w okresie sprawozdawczym;
2)
część finansową sporządzoną w sposób narastający od dnia rozpoczęcia do dnia zakończenia okresu sprawozdawczego, zawierającą informacje o kosztach poniesionych w związku z wykonywaną działalnością, przychodach uzyskanych z tej działalności i środkach pochodzących z innych źródeł wykorzystanych do jej finansowania oraz kwocie niewykorzystanej części dotacji, która została zwrócona do dnia 31 stycznia.
3. 
Raporty kwartalne Spółka składa w terminie jednego miesiąca następującego po zakończeniu każdego kwartału, natomiast raport roczny w terminie do dnia 31 marca następnego roku. Do raportu rocznego Spółka dołącza raport biegłego rewidenta z badania wykorzystania środków finansowych z dotacji pod względem zgodności ze stanem faktycznym.
4. 
Podstawą rozliczenia dotacji jest raport roczny wraz z raportem biegłego rewidenta z badania wykorzystania dotacji pod względem zgodności ze stanem faktycznym.
5. 
Oceny prawidłowości wykorzystania dotacji dokonuje minister.
6. 
Minister powiadamia Spółkę o uznaniu dotacji za rozliczoną w całości albo w części albo za nierozliczoną, w terminie 30 dni od dnia otrzymania raportów, o których mowa w ust. 4.
§  9. 
Do rozliczenia dotacji udzielonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, przy czym przewidziane w tych przepisach kompetencje ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa wykonuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§  10. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 29 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania i rozliczania dotacji podmiotowej z budżetu państwa dla Polskiej Agencji Prasowej Spółka Akcyjna (Dz. U. poz. 971 oraz z 2011 r. poz. 1622).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024