Ocena kwalifikacyjna radców Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 stycznia 2017 r.
w sprawie oceny kwalifikacyjnej radców Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 66 ust. 7 ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 2261) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb, sposób dokonania oraz kryteria oceny kwalifikacyjnej radców Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "Prokuratorią Generalną".
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
radcy - należy przez to rozumieć radcę Prokuratorii Generalnej.
§  3.
1.
Kryteriami, według których dokonuje się oceny kwalifikacyjnej, są:
1)
staranność, rzetelność i terminowość wykonywania zadań i czynności służbowych, w szczególności w odniesieniu do sposobu formułowania pism procesowych i opinii prawnych, w tym wykorzystywanie orzecznictwa i poglądów doktryny prawniczej oraz dbałość o zachowanie warunków formalnych czynności;
2)
celowość podejmowanych działań przy wykonywaniu zadań i czynności służbowych, w tym uwzględnianie utrwalonych praktyk;
3)
współpraca z przełożonymi i innymi radcami, w tym komunikatywność i umiejętność utrzymywania relacji interpersonalnych, włączanie się w działania realizowane razem z innymi osobami w szczególności poprzez aktywny udział we wspólnym prowadzeniu spraw, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, dbanie o dobrą atmosferę i otwartość współpracy, dostrzeganie wkładu pracy innych osób, branie pod uwagę zdania innych osób, udział w rozwiązywaniu problemów prawnych w sprawach prowadzonych przez Prokuratorię Generalną oraz sposób wykonywania zastępstwa za innych radców;
4)
współpraca z podmiotami zewnętrznymi, w szczególności podmiotami reprezentującymi Skarb Państwa i osobami prawnymi, w tym umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów, wymiany informacji i uzgadniania stanowisk, taktowne zachowanie, wyrażające szacunek i zrozumienie dla drugiej osoby, reagowanie na potrzeby podmiotów zewnętrznych, w szczególności rozpoznawanie potrzeb i proponowanie rozwiązań;
5)
rozwój zawodowy, w tym podwyższanie kwalifikacji i umiejętności zawodowych, prowadzenie zajęć dydaktycznych i działalność naukowa, wykorzystywanie wiedzy przy realizacji zadań na zajmowanym stanowisku;
6)
umiejętność planowania i organizowania zadań oraz czynności służbowych, w tym umiejętność wyboru zadań priorytetowych i realizacja zadań w kolejności uwzględniającej ich wagę i pilność, dostosowywanie się do zmieniających się okoliczności, gotowość do wykonywania zadań i umiejętność ich wykonywania oraz konsekwentność w ich realizacji.
2.
Przy dokonywaniu oceny kwalifikacyjnej bierze się pod uwagę także kryterium:
1)
zgodności działań podejmowanych przez radcę z kodeksem dobrych praktyk, o którym mowa w art. 49 pkt 2 ustawy;
2)
przestrzegania przepisów ustawy oraz innych ustaw obowiązujących radcę z tytułu wykonywanego przez niego zawodu;
3)
nieskazitelności charakteru, dającej rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy, o której mowa w art. 54 ust. 2 pkt 6 ustawy.
3.
W przypadku radców pełniących funkcje kierownicze, kryterium oceny kwalifikacyjnej stanowi również zdolność do pełnienia takiej funkcji, w tym umiejętność współpracy w zespole i kierowania takim zespołem, w tym również umiejętność delegowania zadań, motywowania pracowników, rozwiązywania konfliktów, wspierania pracowników w rozwoju zawodowym i identyfikowania potrzeb rozwojowych, proponowanie działań rozwojowych oraz monitorowanie ich realizacji.
§  4.
1.
Z osobą zatrudnioną na stanowisku radcy po raz pierwszy przeprowadza się rozmowę, podczas której zapoznaje się ją z kryteriami oceny kwalifikacyjnej i terminem jej sporządzenia. Podczas rozmowy omawia się również oczekiwania co do sposobu spełniania kryteriów oceny kwalifikacyjnej przez radcę.
2.
Radca potwierdza podpisem przeprowadzenie z nim rozmowy, o której mowa w ust. 1, oraz zapoznanie się z kryteriami oceny kwalifikacyjnej i terminem jej sporządzania.
§  5.
1.
Przed sporządzeniem oceny kwalifikacyjnej z radcą przeprowadza się rozmowę oceniającą, podczas której omawia się z nim:
1)
główne obowiązki wykonywane przez radcę w okresie, w którym podlegał ocenie, oraz sposób ich realizacji;
2)
kierunki dalszego rozwoju zawodowego i potrzeby radcy w zakresie podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności.
2.
Sporządzenie oceny kwalifikacyjnej polega na:
1)
przyznaniu ocen cząstkowych odpowiednio do poziomu spełnienia przez radcę każdego z kryteriów w trakcie wykonywania przez radcę głównych obowiązków, według skali ocen:
a)
znacznie poniżej oczekiwań - 1 punkt,
b)
poniżej oczekiwań - 3 punkty,
c)
na poziomie oczekiwań - 5 punktów,
d)
powyżej oczekiwań - 7 punktów,
e)
znacznie powyżej oczekiwań - 9 punktów;
2)
ustaleniu ogólnego poziomu spełniania kryteriów oceny kwalifikacyjnej - przez wyliczenie średniej arytmetycznej z ocen cząstkowych - według skali ocen:
a)
znacznie poniżej oczekiwań - od 1 punktu do 2 punktów,
b)
poniżej oczekiwań - powyżej 2 punktów do 4 punktów,
c)
na poziomie oczekiwań - powyżej 4 punktów do 6 punktów,
d)
powyżej oczekiwań - powyżej 6 punktów do 8 punktów,
e)
znacznie powyżej oczekiwań - powyżej 8 punktów do 9 punktów;
3)
przyznaniu oceny końcowej:
a)
oceny pozytywnej - w przypadku ustalenia ogólnego poziomu spełniania kryteriów oceny kwalifikacyjnej na poziomie znacznie powyżej oczekiwań, powyżej oczekiwań albo na poziomie oczekiwań, pod warunkiem nieuzyskania przez radcę żadnej z ocen cząstkowych na poziomie znacznie poniżej oczekiwań,
b)
oceny negatywnej - w przypadku ustalenia ogólnego poziomu spełniania kryteriów oceny kwalifikacyjnej na poziomie poniżej oczekiwań albo znacznie poniżej oczekiwań, a także w przypadku uzyskania przez radcę co najmniej jednej oceny cząstkowej na poziomie znacznie poniżej oczekiwań.
3.
Ocenę kwalifikacyjną radcy sporządza się na piśmie. Sporządzając ocenę kwalifikacyjną, bierze się pod uwagę wnioski z rozmowy oceniającej.
4.
Ocena kwalifikacyjna podlega uzasadnieniu. W przypadku oceny pozytywnej można odstąpić od sporządzenia uzasadnienia przyznanej oceny kwalifikacyjnej.
5.
Radcę niezwłocznie zapoznaje się z oceną kwalifikacyjną sporządzoną na piśmie. Oryginał dokumentu oceny kwalifikacyjnej włącza się do akt osobowych radcy, a kopię doręcza się radcy.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024