Zmiana rozporządzenia w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 13 czerwca 2016 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin 2

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. poz. 1512, z 2013 r. poz. 865 oraz z 2015 r. poz. 1893) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin (Dz. U. poz. 517 oraz z 2014 r. poz. 441 i 1651) w załączniku nr 2 do rozporządzenia wprowadza się następujące zmiany:
1)
w części I "Wymagania dotyczące wytwarzania materiału siewnego roślin zbożowych":
a)
w ust. 5 "Izolacja przestrzenna" tabela otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia,
b)
w ust. 6 "Czystość odmianowa" tabela otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia,
c)
po ust. 8 dodaje się ust. 8a w brzmieniu:

"8a. Wymagania dodatkowe dla odmian mieszańcowych jęczmienia produkowanego przy użyciu techniki cytoplazmatycznej męskiej sterylności (CMS):

1) materiał siewny powinien posiadać wystarczającą czystość i tożsamość odmianową w zakresie cech składników mieszańca, która jest sprawdzana w następczej ocenie tożsamości;

2) w produkcji materiału siewnego męska sterylność składnika żeńskiego nie może być niższa niż:

a) 99,7% - dla materiału siewnego kategorii elitarny,

b) 99,5% - dla materiału siewnego kategorii kwalifikowany;

3) w produkcji materiału siewnego kategorii:

a) elitarny - wyrażona procentowo liczba roślin niebędących danym typem nie powinna przekraczać:

– 0,1% - dla linii podtrzymującej i przywracającej płodność,

– 0,2% - dla składnika żeńskiego CMS,

b) kwalifikowany - liczba roślin niebędących danym typem powinna stanowić nie więcej niż:

– 0,3% - dla linii przywracającej płodność i dla składnika żeńskiego CMS,

– 0,5% - jeżeli składnik żeński CMS jest mieszańcem pojedynczym;

4) materiał siewny kategorii kwalifikowany może być produkowany w uprawie mieszanej żeńskiego składnika męskosterylnego ze składnikiem męskim przywracającym płodność.";

2)
w części III "Wymagania dotyczące wytwarzania materiału siewnego roślin oleistych i włóknistych" w ust. 6 "Czystość odmianowa" pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) odmian mieszańcowych rzepaku produkowanych przy zastosowaniu męskiej sterylności minimalna czystość odmianowa wynosi:

a) dla materiału siewnego kategorii elitarny:

– komponent mateczny - 99,0%,

– komponent ojcowski - 99,9%,

b) dla materiału siewnego kategorii kwalifikowany:

– odmian ozimych - 90,0%,

– odmian jarych - 85,0%;".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Lp. Wyszczególnienie Odległość w metrach nie mniejsza niż dla plantacji*) materiału siewnego kategorii:
elitarny kwalifikowany
1 2 3 4
1 - dla odmian ustalonych żyta, obcopylnych odmian pszenżyta oraz mozgi kanaryjskiej odległość od zasiewów innych odmian lub roślin nietypowych dla odmiany tego samego gatunku, a w przypadku pszenżyta od źródeł pyłku Triticum spp. i żyta 300 250
2 - dla odmian samopylnych pszenżyta odległość od innych zasiewów pszenżyta oraz żyta 50 20
3 - dla pszenic odległość od zasiewów pszenicy porażonej w silnym stopniu głownią pyłkową lub śniecią cuchnącą;

- dla owsów odległość od zasiewów owsów porażonych w silnym stopniu głownią pyłkową owsa;

- dla jęczmienia odległość od zasiewów jęczmienia porażonych w silnym stopniu głownią pyłkową lub głownią zwartą jęczmienia

50 20
4 dla jęczmienia:
- ozimego odległość od plantacji jęczmienia ozimego o innej rzędowości 100 50
- mieszańcowego produkowanego z zastosowaniem cytoplazmatycznej męskiej sterylności (CMS) odległość od innych źródeł pyłku, które mogą spowodować niepożądane zapylenie
5 - dla składników żeńskich odmian mieszańcowych pszenic, samopylnego pszenżyta, owsów, jęczmienia wyprodukowanego z zastosowaniem techniki innej niż cytoplazmatyczna męska sterylność (CMS) odległość od zasiewów od wszystkich innych odmian z wyjątkiem uprawy składnika męskiego lub roślin nietypowych dla odmiany tego samego gatunku, które nie są zapylaczem w wytwarzaniu odmiany mieszańcowej 252)
6 dla kukurydzy odległość plantacji, na której produkuje się nasiona:
- składnika rodzicielskiego, od zasiewów innej odmiany lub formy kukurydzy niż ta, której pyłkiem mają być zapylone rośliny 300
- odmian mieszańcowych, od zasiewów innej odmiany lub formy kukurydzy innej niż zapylacz danego mieszańca oraz odmian ustalonych 200
7 odległość od innych sąsiadujących źródeł pyłku, które mogą spowodować niepożądane zapylenie dla żyta mieszańcowego:
- z zastosowaniem męskiej sterylności 1000 500
- bez zastosowania męskiej sterylności 600 500
Objaśnienia:

1) W przypadku pszenic, owsów i jęczmienia izolację przestrzenną może stanowić pas technologiczny o szerokości nie mniejszej niż 2 m, pod warunkiem że sąsiadująca plantacja tego samego gatunku nie jest porażona organizmami, o których mowa w lp. 3 tabeli.

2) Odległość ta może być nieuwzględniona, jeżeli istnieje wystarczające zabezpieczenie przed niepożądanym obcym zapyleniem.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Lp. Gatunki Minimalna czystość odmianowa w ocenie polowej dla materiału siewnego kategorii:
elitarny kwalifikowany
I

rozmnożenia

II

rozmnożenia

gatunki podlegające ocenie według norm procentowych (czystość określona w procentach)
1 pszenice, jęczmień i owsy 99,9 99,7 99,0
2 samopylne odmiany pszenżyta 99,7 99,0 98,0
3 każdy składnik rodzicielski odmian mieszańcowych, owsów oraz pszenic 99,7 90,01)
4 każdy składnik rodzicielski mieszańcowych odmian samopylnych pszenżyta 99,0
5 odmiany mieszańcowe jęczmienia produkowanego z zastosowaniem CMS 99,7 851),2)
gatunki podlegające ocenie według norm powierzchni (czystość określona w sztukach na jednostce kwalifikacyjnej)
1 1) odmiany ustalone i mieszańcowe żyta,

2) ustalone odmiany obcopylne pszenżyta,

3) odmiany ustalone mozgi kanaryjskiej oraz kukurydzy

1,0 1,0
2 1) dla odmian mieszańcowych kukurydzy - liczba roślin, które są rozpoznawalne jako niebędące składnikiem rodzicielskim:
a) w produkcji każdego ze składników rodzicielskich (Ro, Rm) 0,1
b) w produkcji materiału siewnego odmian mieszańcowych - każdy składnik rodzicielski 0,2
2) gdy 5% lub więcej roślin składnika matecznego ma znamiona zdolne do zapylenia, to procent roślin w obrębie tego składnika, który pylił lub pyli:
a) w każdej ocenie stanu plantacji 1,0
b) we wszystkich ocenach stanu plantacji łącznie 2,0
Wymagana minimalna skuteczność krzyżowania odmian mieszańcowych pszenic, jęczmienia, owsów oraz pszenżyta nie może być niższa niż 95,0%
Objaśnienia:

1) Jest to czystość odmianowa odmian mieszańcowych pszenic, jęczmienia, owsów i samopylnych odmian pszenżyta stwierdzona w następczej ocenie tożsamości przy użyciu właściwej wielkości próbek.

2) Zanieczyszczenia inne niż restorer nie mogą przekraczać 2%.

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1906).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia w zakresie swojej regulacji wdrażają postanowienia:

1) dyrektywy wykonawczej Komisji (UE) 2015/1955 z dnia 29 października 2015 r. zmieniającej załączniki I i II do dyrektywy Rady 66/402/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin zbożowych (Dz. Urz. UE L 284 z 30.10.2015, str. 142);

2) dyrektywy wykonawczej Komisji (UE) 2016/11 z dnia 5 stycznia 2016 r. zmieniającej załącznik II do dyrektywy Rady 2002/57/WE w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin oleistych i włóknistych (Dz. Urz. UE L 3 z 06.01.2016, str. 48).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.926

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin.
Data aktu: 13/06/2016
Data ogłoszenia: 29/06/2016
Data wejścia w życie: 01/07/2016