Sposób przeprowadzania kontroli w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 4 maja 2010 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna

Na podstawie art. 15 ust. 19 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 59, poz. 609, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 3
Minister właściwy do spraw gospodarki, zwany dalej "ministrem", pisemnie zawiadamia Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna, zwaną dalej "Korporacją", o planowanej kontroli, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli.
2.
Do pisemnego zawiadomienia minister dołącza upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Kontrola jest przeprowadzana w miejscu prowadzenia działalności przez Korporację, w szczególności w lokalu jej centrali, oddziału lub przedstawicielstwa, w dniach i godzinach pracy Korporacji.
2.
Poszczególne czynności kontrolne mogą być podejmowane - za zgodą kontrolowanego - również poza miejscem określonym w ust. 1, w szczególności w urzędzie obsługującym ministra, jeżeli jest to uzasadnione charakterem tych czynności oraz może przyczynić się do szybszego i skuteczniejszego przeprowadzenia kontroli.
§  3.
Ustaleń kontroli dokonuje się w oparciu o:
1)
dokumenty;
2)
informacje i wyjaśnienia udzielone przez osoby zatrudnione w Korporacji;
3)
dane i informacje umieszczone w systemach informatycznych Korporacji;
4)
inne materiały, które mogą przyczynić się do stwierdzenia stanu faktycznego w zakresie objętym kontrolą.
§  4.
1.
Zebrane w toku postępowania kontrolnego materiały kontroler zabezpiecza przez:
1)
oddanie na przechowanie członkowi Zarządu lub upoważnionemu pracownikowi Korporacji za pokwitowaniem lub
2)
przechowanie w budynku Korporacji w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu.
2.
Materiały, o których mowa w ust. 1, mogą być wypożyczone przez kontrolera za pokwitowaniem na czas nie dłuższy niż miesiąc.
§  5.
1.
Kopie dokumentów i innych nośników informacji podlegających badaniu w trakcie przeprowadzania kontroli kontrolerzy mogą sporządzać samodzielnie albo zażądać ich sporządzenia przez pracowników Korporacji. Kontrolerzy mogą również zażądać sporządzenia przez pracowników Korporacji zestawień określonych danych i informacji lub obliczeń na podstawie tych dokumentów i nośników.
2.
Ze sporządzenia kopii, zestawień i obliczeń, o których mowa w ust. 1, sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje Korporacja. Kontroler oraz Prezes Zarządu Korporacji lub osoba przez niego upoważniona podpisują protokół oraz parafują każdą stronę protokołu.
3.
W przypadku odmowy podpisania protokołu przez upoważnionego przez Prezesa Zarządu Korporacji jej pracownika wzmiankę o tym umieszcza się w protokole z podaniem przyczyn odmowy.
§  6.
1.
Protokół kontroli zawiera w szczególności:
1)
firmę i adres Korporacji;
2)
wykaz jednostek organizacyjnych Korporacji objętych kontrolą;
3)
imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe kontrolerów oraz przewodniczącego kontroli;
4)
datę wystawienia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz informację o jego zmianach;
5)
zakres kontroli;
6)
datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
7)
imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe osób składających oświadczenia oraz udzielających informacji i wyjaśnień w trakcie przeprowadzania kontroli;
8)
opis wykonanych czynności kontrolnych oraz ustaleń faktycznych i opis stwierdzonych nieprawidłowości, ich zakresu i przyczyn;
9)
załączniki, z podaniem nazwy każdego z nich;
10)
miejsce i dzień sporządzenia protokołu kontroli;
11)
pouczenie o prawie zgłoszenia zastrzeżeń stosownie do art. 15 ust. 14 pkt 1 ustawy.
2.
Załączniki, o których mowa w ust. 1 pkt 9, obejmują:
1)
sporządzone w trakcie przeprowadzania kontroli protokoły z przekazania materiałów, o których mowa w § 5 ust. 2;
2)
pisemne informacje, wyjaśnienia i oświadczenia, o których mowa w § 3 pkt 2 i 4 oraz w § 5 ust. 1.
§  7.
1.
Po sporządzeniu protokołu kontroli w dwóch egzemplarzach, zawierającego wynik kontroli oraz ewentualne zalecenia pokontrolne, przewodniczący kontroli lub upoważniony przez niego kontroler podpisuje protokół oraz parafuje każdą stronę protokołu.
2.
Dwa egzemplarze protokołu kontroli doręcza się Prezesowi Zarządu Korporacji.
3.
Prezes Zarządu Korporacji podpisuje oba egzemplarze protokołu kontroli, jak również parafuje każdą stronę protokołu, a następnie przekazuje jeden z podpisanych egzemplarzy ministrowi za pośrednictwem kontrolera w terminie 14 dni od doręczenia protokołu, z zastrzeżeniem § 9 ust. 1.
4.
W przypadku zgłoszenia przez Prezesa Zarządu Korporacji zastrzeżeń do protokołu kontroli bieg terminu, o którym mowa w ust. 3, rozpoczyna się w dniu następującym po dniu otrzymania przez Korporację stanowiska przewodniczącego kontroli albo upoważnionego przez niego kontrolera, z ewentualnymi zmianami do protokołu kontroli, o których mowa w § 8 ust. 2-4.
§  8.
1.
W razie zgłoszenia przez Prezesa Zarządu Korporacji zastrzeżeń do protokołu kontroli przewodniczący kontroli i kontrolerzy są obowiązani dokonać ich analizy.
2.
W przypadku nieuwzględnienia przez przewodniczącego kontroli zastrzeżeń do protokołu kontroli Prezesa Zarządu Korporacji przewodniczący kontroli albo upoważniony przez niego kontroler przekazuje na piśmie Prezesowi Zarządu Korporacji swoje stanowisko w terminie 7 dni od dnia otrzymania zastrzeżeń.
3.
W przypadku uwzględnienia przez przewodniczącego kontroli zastrzeżeń do protokołu kontroli Prezesa Zarządu Korporacji przewodniczący kontroli albo upoważniony przez niego kontroler przekazuje na piśmie Prezesowi Zarządu Korporacji swoje stanowisko wraz ze zmianami do protokołu kontroli, w terminie 14 dni od dnia otrzymania zastrzeżeń.
4.
W przypadku konieczności podjęcia dodatkowych czynności kontrolnych minister niezwłocznie informuje o tym Korporację, a także wprowadza zmiany w dotychczasowym upoważnieniu umożliwiające ich przeprowadzenie; do upoważnienia stosuje się odpowiednio art. 15 ust. 4 ustawy. Po przeprowadzeniu dodatkowych czynności kontrolnych przewodniczący kontroli albo upoważniony przez niego kontroler przekazuje na piśmie Prezesowi Zarządu Korporacji swoje stanowisko wraz z ewentualnymi zmianami do protokołu kontroli, w terminie 7 dni od dnia zakończenia dodatkowych czynności kontrolnych.
5.
Do podpisania zmian w protokole kontroli stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 1-3.
§  9.
1.
W przypadku odmowy podpisania protokołu kontroli Prezes Zarządu Korporacji przekazuje za pośrednictwem kontrolera oba egzemplarze protokołu ministrowi wraz z wyjaśnieniami dotyczącymi przyczyny odmowy podpisania protokołu.
2.
Kontroler umieszcza na obu egzemplarzach protokołu kontroli wzmiankę o odmowie podpisania protokołu kontroli, załączając do niego wyjaśnienia dotyczące przyczyn odmowy.
§  10.
1.
Po doręczeniu protokołu kontroli Prezesowi Zarządu Korporacji nie dokonuje się w protokole żadnych zmian i dopisków, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz § 8 ust. 3 i 4.
2.
Oczywiste omyłki pisarskie lub rachunkowe prostuje, parafując sprostowania, przewodniczący kontroli lub upoważniony przez niego kontroler, o czym pisemnie informuje się Prezesa Zarządu Korporacji.
§  11.
W przypadku zawarcia w protokole kontroli zaleceń pokontrolnych Prezes Zarządu Korporacji zobowiązany jest w terminie wskazanym w protokole kontroli, nie krótszym niż 14 dni, poinformować ministra o sposobie wykonania wniosków pokontrolnych oraz o podjętych działaniach w celu usunięcia nieprawidłowości lub o przyczynach niepodjęcia tych działań.
§  12.
Protokół kontroli minister przedstawia do wiadomości członkom Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959, z 2005 r. Nr 143, poz. 1204 oraz z 2009 r. Nr 161, poz. 1277 i Nr 215, poz. 1662.
3 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.1007) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 2016 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024