Tryb i formy współdziałania niektórych organów z Państwową Inspekcją Pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie trybu i form współdziałania niektórych organów z Państwową Inspekcją Pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia

Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. Nr 89, poz. 589) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa tryb i formy współdziałania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy z Państwową Inspekcją Pracy:
1)
Państwowej Inspekcji Sanitarnej - w sprawach zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy oraz ich zwalczania, a także w sprawach kontroli warunków pracy i ochrony zdrowia pracowników przed zagrożeniami środowiska pracy;
2)
organów nadzoru górniczego - w sprawach kontroli i nadzoru nad bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładach górniczych;
3)
Urzędu Dozoru Technicznego i specjalistycznych organów dozoru technicznego - w sprawach przestrzegania przepisów o dozorze technicznym;
4)
Państwowej Agencji Atomistyki - w sprawach bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w zakładach pracy stosujących źródła promieniowania jonizującego;
5)
Inspekcji Ochrony Środowiska - w sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z ochroną środowiska;
6)
Inspekcji Transportu Drogowego - w sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie przewozu drogowego;
7)
organów nadzoru budowlanego - w sprawach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowlanym;
8)
Państwowej Straży Pożarnej - w sprawach ochrony życia i zdrowia ludzkiego przed zagrożeniem pożarowym;
9)
organów administracji morskiej - w sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy w portach morskich, przystaniach i na jednostkach pływających oraz przy wykonywaniu prac podwodnych;
10)
organów administracji żeglugi śródlądowej - w sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy w portach żeglugi śródlądowej, przystaniach i na jednostkach pływających.
2.
Rozporządzenie określa tryb i formy współdziałania w zakresie legalności zatrudnienia z Państwową Inspekcją Pracy:
1)
wojewodów - w sprawach legalności zatrudnienia, w tym cudzoziemców;
2)
Straży Granicznej i Służby Celnej - w sprawach legalności zatrudnienia cudzoziemców;
3)
Policji - w sprawach legalności zatrudnienia, w tym cudzoziemców;
4)
starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatu, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i organów administracji skarbowej - w sprawach legalności zatrudnienia, w tym cudzoziemców;
5)
marszałków województw - w sprawach przestrzegania przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dotyczących agencji zatrudnienia.
§  2.
1.
W ramach współdziałania, o którym mowa w § 1 ust. 1, organy nadzoru i kontroli oraz organy Państwowej Inspekcji Pracy w szczególności:
1)
zawiadamiają się, stosownie do zakresu właściwości, o stwierdzonym w toku nadzoru i kontroli rażącym naruszeniu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, a także o podjętych w tym zakresie decyzjach i działaniach;
2)
w czasie kontroli zapoznają się z wydanymi wcześniej decyzjami innych organów, dotyczącymi spraw należących do zakresu działania organu kontrolującego, i w razie stwierdzenia, że decyzje te nie zostały wykonane, w uzasadnionych wypadkach informują o tym oraz o podjętych decyzjach zainteresowane organy;
3)
przeprowadzają w razie potrzeby wspólne kontrole, w wyniku których każdy organ zgodnie ze swoimi uprawnieniami wydaje decyzje.
2.
Organy nadzoru i kontroli szczebla centralnego przekazują Głównemu Inspektorowi Pracy, na jego wniosek, sporządzane przez nie sprawozdania i oceny, mające związek z bezpieczeństwem i higieną pracy.
3.
Na wniosek organów Państwowej Inspekcji Pracy organy nadzoru i kontroli, z wyłączeniem Inspekcji Ochrony Środowiska, udostępniają organom tej inspekcji posiadane wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
§  3.
W wypadkach uzasadnionych stanem zagrożenia życia lub zdrowia pracowników na wniosek organów Państwowej Inspekcji Pracy organy nadzoru i kontroli, o których mowa w § 1 ust. 1, z wyłączeniem Inspekcji Ochrony Środowiska, wydają opinie o stanie technicznym urządzeń lub obiektów budowlanych z punktu widzenia ich bezpiecznego użytkowania.
§  4.
W ramach współdziałania, o którym mowa w § 1 ust. 2, organy w szczególności:
1)
zawiadamiają się stosownie do zakresu właściwości o stwierdzonym w toku kontroli naruszeniu przepisów dotyczących legalności zatrudnienia, a także o podjętych w tym zakresie decyzjach oraz o działaniach i rozstrzygnięciach w postępowaniach sądowych prowadzonych na wniosek tych organów;
2)
organizują w razie potrzeby wspólne szkolenia;
3)
prowadzą kontrole na wniosek organu współdziałającego;
4)
udostępniają dokumentację z kontroli;
5)
wymieniają doświadczenia, w szczególności w zakresie doskonalenia metod kontroli;
6)
udzielają informacji i wyjaśnień niezbędnych do prawidłowego wykonywania zadań w zakresie spraw objętych współdziałaniem;
7)
podejmują inicjatywy dotyczące poprawy stanu przestrzegania prawa w zakresie spraw należących do właściwości organów;
8)
inicjują zmiany w przepisach prawa;
9)
wymieniają informacje podczas opiniowania projektów aktów normatywnych oraz informacje dotyczące stosowania przepisów związanych z zakresem współdziałania.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 marca 1983 r. w sprawie zasad współdziałania organów nadzoru i kontroli warunków pracy z Państwową Inspekcją Pracy (Dz. U. Nr 19, poz. 83), które traci moc z dniem 1 stycznia 2008 r. na podstawie art. 114 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. Nr 89, poz. 589).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.250.1870

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i formy współdziałania niektórych organów z Państwową Inspekcją Pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia.
Data aktu: 28/12/2007
Data ogłoszenia: 31/12/2007
Data wejścia w życie: 01/01/2008