Zm.: rozporządzenie w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 24 sierpnia 2007 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006"

Na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 września 2004 r. w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" (Dz. U. Nr 207, poz. 2117, z późn. zm.2)) w załączniku wprowadza się następujące zmiany:
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

1)
w ust. 3.1.1 w działaniu 1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych":

grafika

2)
w ust. 3.1.5 w działaniu 1.5. "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych":

grafika

3)
w ust. 3.2.1 w działaniu 2.1. "Przywracanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego naturalną katastrofą lub pożarem oraz wprowadzenie odpowiednich instrumentów zapobiegawczych":

grafika

4)
w ust. 3.2.4 w działaniu 2.4. "Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów":

grafika

5)
w ust. 3.2.6 w działaniu 2.6. "Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem":

grafika

6)
w ust. 3.2.7 w działaniu 2.7. "Pilotażowy Program Leader +":

grafika

7)
w ust. 3.3.1 w działaniu 3.1. "Wsparcie systemu zarządzania i wdrażania Programu":

grafika

8)
w ust. 3.3.3 w działaniu 3.3. "Informowanie i promocja Programu":

grafika

9)
w ust. 4 Szacunkowa tabela finansowa Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006" otrzymuje brzmienie:

grafika

10)
w ust. 5.7. "Zasady rozliczania projektów oraz dokonywania płatności na rzecz beneficjenta" akapit czwarty otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli beneficjent działań: 2.2. "Scalanie gruntów", 2.5. "Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi" lub działań w ramach priorytetu 3. "Pomoc techniczna" otrzymał środki z budżetu państwa na ich realizację:

1) w kwocie odpowiadającej wysokości współfinansowania krajowego - to ARiMR nie dokonuje wypłaty środków współfinansowania krajowego;

2) w kwocie odpowiadającej wysokości finansowania projektu z Sekcji Orientacji EFOiGR (wyprzedzające finansowanie) - to równowartość środków wypłacanych przez ARiMR z Sekcji Orientacji EFOiGR, stanowiących refundację kosztów kwalifikowalnych, beneficjent zwraca na rachunek właściwego wojewody, który przekazuje je na rachunek dochodów budżetu państwa prowadzony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.";

11)
w załączniku nr 1 do Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006" w części "Zakres kosztów kwalifikowalnych w ramach poszczególnych działań Programu" działania 3.1. "Wsparcie systemu zarządzania i wdrażania Programu", 3.2. "Rozwój instytucjonalny" oraz 3.3. "Informowanie i promocja Programu" otrzymują brzmienie:

"Działanie 3.1. "Wsparcie systemu zarządzania i wdrażania Programu"

W zakres kosztów kwalifikowalnych mogą wchodzić koszty:
1)
organizacji, obsługi i uczestnictwa w pracach Komitetu Monitorującego oraz jego grup roboczych;
2)
organizacji, obsługi i uczestnictwa w pracach: KS, GR KS oraz RKS, w zakresie ich zadań związanych z wdrażaniem Programu;
3)
wynagrodzenia brutto wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, płaconymi przez pracodawcę, oraz składkami na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także odpisami na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych osób:
a)
oddelegowanych lub zatrudnionych na czas realizacji Programu do zadań związanych z przygotowaniem, oceną, wyborem lub monitorowaniem projektów lub Programu, audytem i kontrolą oraz
b)
zatrudnionych do obsługi prac Komitetu Monitorującego, KS oraz RKS, w zakresie wdrażania Programu;

osoba, której wynagrodzenie współfinansowane jest ze środków priorytetu 3 "Pomoc techniczna", może wykonywać wyłącznie obowiązki związane z realizacją wymienionych zadań;

okres zatrudnienia lub oddelegowania nie może przekraczać końcowej daty kwalifikowania wydatków w przyjętym okresie programowania;

wynagrodzenie osób, współfinansowane ze środków priorytetu 3. "Pomoc techniczna", powinno odpowiadać wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w danej instytucji na porównywalnych stanowiskach; wyższe wynagrodzenie wymaga uzasadnienia;

4)
związane z prowadzeniem audytów;
5)
związane z prowadzeniem kontroli;
6)
wsparcia eksperckiego w zakresie oceny, wyboru i monitorowania pomocy lub projektów;
7)
inne ponoszone przez instytucje w związku z wdrażaniem Programu;
8)
związane z przygotowaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się również koszty przygotowania specyfikacji przetargowej oraz przeprowadzenia procedury przetargowej.

Pomoc nie będzie przyznawana na pokrycie kosztów zadań realizowanych z udziałem środków Phare lub Transition Facility.

Działanie 3.2. "Rozwój instytucjonalny"

W zakres kosztów kwalifikowalnych mogą wchodzić koszty:

1)
zakupu i instalacji sprzętu komputerowego, oprogramowania, wyposażenia oraz zakupu materiałów na potrzeby wdrożenia Programu;
2)
zakupu i instalacji komputerowych systemów zarządzania, monitorowania i ewaluacji;
3)
organizacji i realizacji szkoleń służących podnoszeniu kwalifikacji osób biorących udział w procesie zarządzania, wdrażania, monitorowania lub kontroli pomocy, w tym członków komitetów monitorującego i sterujących;
4)
udziału w innych formach szkolenia osób odpowiedzialnych za zarządzanie, wdrażanie, monitorowanie lub kontrolę pomocy;
5)
oceny realizacji Programu;
6)
związane z przygotowaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się również koszty przygotowania specyfikacji przetargowej oraz przeprowadzenia przetargu.

Pomoc nie będzie przyznawana na pokrycie kosztów zadań realizowanych z udziałem środków Phare lub Transition Facility.

Działanie 3.3. "Informowanie i promocja Programu"

W zakres kosztów kwalifikowalnych mogą wchodzić koszty:

1)
organizacji i obsługi konferencji, spotkań informacyjno-promocyjnych dla potencjalnych beneficjentów;
2)
organizacji i obsługi spotkań promujących najlepsze stosowane praktyki;
3)
opracowania, wydania oraz dystrybucji materiałów informacyjnych lub promocyjnych na temat Programu, a także publikacji dokumentów związanych z jego wdrażaniem;
4)
projektowania, aktualizacji lub utrzymania stron oraz domen internetowych;
5)
zakupu sprzętu i materiałów biurowych na potrzeby organizowania akcji promocyjnych lub informacyjnych;
6)
działań promocyjnych w mediach, w tym opracowanie materiałów oraz ich rozpowszechnianie;
7)
przygotowania i wykonania tablic lub znaków informacyjnych;
8)
związane z przygotowaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się również koszty przygotowania specyfikacji przetargowej oraz przeprowadzenia przetargu.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 759 i Nr 267, poz. 2251 oraz z 2006 r. Nr 149, poz. 1074 i Nr 249, poz. 1832.

2) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 199, poz. 1645, z 2006 r. Nr 69, poz. 488, Nr 136, poz. 968 i Nr 229, poz. 1673 oraz z 2007 r. Nr 77, poz. 520.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.160.1131

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006".
Data aktu: 24/08/2007
Data ogłoszenia: 05/09/2007
Data wejścia w życie: 05/09/2007