Szczegółowy sposób oraz tryb przeprowadzania przez organ celny kontroli rodzaju paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdu lub innego środka przewozowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 24 listopada 2004 r.
w sprawie szczegółowego sposobu oraz trybu przeprowadzania przez organ celny kontroli rodzaju paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdu lub innego środka przewozowego

Na podstawie art. 6l ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 156, poz. 1641) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kontrolę rodzaju paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdu lub innego środka przewozowego, zwanych dalej "pojazdem", przeprowadza się przez:
1)
próbę kwasową dokonywaną przez funkcjonariusza celnego;
2)
analizę dokonywaną przez wyspecjalizowane laboratorium celne lub inne laboratorium posiadające certyfikat akredytacji w zakresie badań paliw płynnych, wydany przez krajową jednostkę akredytującą, zgodnie z przepisami o systemie oceny zgodności.
2.
W celu przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, funkcjonariusz celny w obecności kierującego pojazdem pobiera ze zbiornika kontrolowanego pojazdu próbkę paliwa w niezbędnej ilości, jednak nie większej niż 0,5 dm3.
3.
Do pobrania próbki funkcjonariusz celny stosuje urządzenie umożliwiające pobranie ze zbiornika pojazdu odpowiedniej ilości paliwa, a następnie przelanie do jednorazowego testera, w którym będzie poddane próbie kwasowej, lub do pojemników, w których zostanie przekazane do analizy, o której mowa w ust. 1 pkt 2.
4.
Przed każdym pobraniem próbki urządzenie, o którym mowa w ust. 3, funkcjonariusz celny przepłukuje paliwem pobranym ze zbiornika kontrolowanego pojazdu.
5.
Paliwo pochodzące z płukania umieszcza się w pojemniku na zlewki.
§  2.
Do zatrzymania pojazdu w celu przeprowadzenia kontroli rodzaju paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdu stosuje się odpowiednio przepisy art. 6x ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej.
§  3.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy kierujący pojazdem odmawia udostępnienia paliwa znajdującego się w zbiorniku, funkcjonariusz celny może wezwać Policję.
§  4.
1.
Próbę kwasową przeprowadza się przez dodanie odpowiedniej ilości próbki paliwa do jednorazowego testera, w którym znajduje się 18 % wodny roztwór kwasu solnego, wymieszanie cieczy, a następnie pozostawienie mieszaniny przez okres 10 minut.
2.
Oddzielenie się po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, warstwy o zabarwieniu od różowego do czerwonego oznacza, że w kontrolowanym paliwie znajduje się znacznik przeznaczony do znakowania olejów opałowych lub olejów napędowych przeznaczonych na cele opałowe, określony w przepisach o podatku akcyzowym.
§  5.
1.
Decyzję o przeprowadzeniu analizy, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, podejmuje funkcjonariusz celny w przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do wyników próby kwasowej albo na żądanie kierującego pojazdem.
2.
Pobrana do analizy próbka paliwa jest umieszczana w dwóch jednakowych szczelnie zamykanych pojemnikach, zabezpieczających paliwo przed zmianą jego cech charakterystycznych, oznaczonych w sposób zapewniający ustalenie pojazdu, z którego pobrano próbkę, kierującego tym pojazdem, daty i miejsca pobrania próbki i sposobu jej zabezpieczenia oraz wyłączający zmianę ich zawartości w czasie przesyłki. W każdym z pojemników umieszcza się co najmniej 0,2 dm3 paliwa.
3.
Próbkę paliwa umieszczoną w dwóch pojemnikach organ celny dostarcza niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia pobrania próbki, do laboratorium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
4.
Paliwo zawarte w jednym z pojemników przeznacza się do badań, natomiast paliwo znajdujące się w drugim z pojemników stanowi zapas kontrolny laboratorium.
§  6.
1.
Z przeprowadzonej kontroli rodzaju paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdu sporządza się protokół, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli w wyniku kontroli, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, nie stwierdzono nieprawidłowości co do rodzaju paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdu, protokół sporządza się wyłącznie na żądanie kierującego kontrolowanym pojazdem, o czym należy go pouczyć.
3.
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, a jeżeli zachodzi konieczność przekazania próbki do analizy, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, w trzech egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje kierujący kontrolowanym pojazdem, drugi dołącza się do akt sprawy, trzeci egzemplarz, jeżeli został sporządzony, dołącza się do próbki przesłanej do laboratorium.
§  7.
Pozostałość pobranej próbki paliwa, niewykorzystaną do kontroli, przelewa się z powrotem do zbiornika pojazdu, za zgodą kierującego pojazdem, a w przypadku braku zgody - umieszcza się w pojemniku na zlewki.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 134, poz. 1427).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 sierpnia 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania kontroli rodzaju paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdu lub innego środka przewozowego przez organ celny (Dz. U. Nr 153, poz. 1500), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Protokół nr .....

(pieczęć nagłówkowa ................, dnia .........

organu celnego)

kontroli rodzaju paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdu lub innego środka przewozowego

Działając na podstawie art. 6l ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca

1999 r. o Służbie Celnej,

...............................................................

(stopień służbowy, imię i nazwisko funkcjonariusza celnego)

w/na*) ........................................................

(wskazać miejscowość)

dokonał kontroli / pobrania do analizy*) próbki paliwa

znajdującego się w zbiorniku pojazdu lub innego środka

przewozowego: .................................................

(marka i typ pojazdu lub innego środka

przewozowego)

nr rej. .......................... kierowanego przez ..........

...............................................................

(podać dane osobowe i adres osoby kierującej pojazdem lub

innym środkiem przewozowym)

...............................................................

należącego do .................................................

(podać ustalone dane dotyczące właściciela

lub posiadacza pojazdu lub innego środka przewozowego)

............................................................. .

W wyniku przeprowadzonej próby kwasowej stwierdzono: ..........

...............................................................

(opisać zmiany, jakie zaszły w próbce poddanej próbie kwasowej

lub wskazać ich brak)

...............................................................

............................................................. .

Pobrana próbka paliwa zostanie przekazana do wyspecjalizowanego

laboratorium celnego lub laboratorium posiadającego certyfikat

akredytacji*) w celu dokonania analizy.

Według oświadczenia kierującego pojazdem lub innym środkiem

przewozowym*) ostatnie tankowanie pojazdu odbyło się w ........

............................................................. .

(podać nazwę, adres, ewentualnie numer stacji paliwowej, datę)

Kierujący pojazdem lub innym środkiem przewozowym odmówił

poinformowania kontrolującego o ostatnim miejscu tankowania

pojazdu*).

Uwagi kierującego pojazdem lub funkcjonariusza celnego: .......

...............................................................

...............................................................

....................... ...........................

(podpis kierującego (pieczątka imienna i podpis

kontrolowanym pojazdem funkcjonariusza celnego)

lub innym środkiem

przewozowym)

Sporządzono w 3 egz.

Otrzymują:

1. Kierujący pojazdem lub innym środkiem przewozowym

2. Laboratorium

3. Organ celny

______

* Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.258.2583

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy sposób oraz tryb przeprowadzania przez organ celny kontroli rodzaju paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdu lub innego środka przewozowego.
Data aktu: 24/11/2004
Data ogłoszenia: 06/12/2004
Data wejścia w życie: 21/12/2004