Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać maszyny do pomiaru pola powierzchni skór.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 8 października 2003 r.
w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać maszyny do pomiaru pola powierzchni skór

Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
maszyna - maszynę pomiarową mechaniczną lub elektroniczną, będącą przyrządem pomiarowym przeznaczonym do pomiaru pola powierzchni skór lub podobnych surowców o nieregularnych kształtach;
2)
granica górna zakresu pomiarowego - wartość wielkości mierzonej równą lub mniejszą od wartości odpowiadającej granicy górnej zakresu wskazań urządzenia wskazującego;
3)
granica dolna zakresu pomiarowego - minimalną wartość wielkości mierzonej, większą od wartości odpowiadającej granicy dolnej zakresu wskazań urządzenia wskazującego;
4)
wartość działki elementarnej:
a)
różnicę między wartościami odpowiadającymi dwóm kolejnym wskazom - w urządzeniach wskazujących analogowych lub
b)
różnicę wskazań odpowiadającą zmianie o jednostkę najmniej znaczącej cyfry - w urządzeniach wskazujących cyfrowych.
§  2. 
Maszyna powinna być wyposażona w urządzenie wskazujące wynik pomiaru - analogowe lub cyfrowe.
§  3. 
W urządzeniu wskazującym analogowym:
1)
podziałka powinna być kreskowa;
2)
wartość działki elementarnej powinna wynosić co najmniej 0,5 dm2;
3)
długość działki elementarnej powinna wynosić co najmniej 5 mm;
4)
odległość wskazówki od podzielni nie powinna przekraczać 2 mm;
5)
wskazówka powinna mieć koniec płaski, o szerokości nie większej niż szerokość kresek podziałki;
6)
koniec wskazówki powinien zataczać okrąg o promieniu zawartym pomiędzy 1/4 a 3/4 długości najkrótszych kresek podziałki;
7)
kreski podziałki odpowiadające 10 dm2 i wielokrotności tej wartości powinny być oznaczone cyframi.
§  4. 
1. 
W maszynach z urządzeniem wskazującym cyfrowym wyposażonych w urządzenie drukujące wydrukowana wartość zmierzonej powierzchni pola powinna być zgodna z wartością wskazywaną.
2. 
Wskazanie maszyny i wydruk powinny być wyraźne i jednoznaczne, a druk nieścieralny.
3. 
Wartości wskazywane lub drukowane powinny zawierać oznaczenie legalnej jednostki miary pola powierzchni "dm2".
4. 
Na urządzeniu wskazującym cyfrowym powinna być wyświetlana informacja o zakłóceniach w funkcjonowaniu maszyny lub błędach popełnianych w jej obsłudze.
§  5. 
1. 
W urządzeniach wskazujących cyfrowych wartość działki elementarnej powinna wynosić 1 dm2.
2. 
W celu sprawdzenia wskazań maszyny, urządzenia, o których mowa w ust. 1, powinny mieć dodatkowo działkę elementarną o wartości 0,1 dm2.
§  6. 
1. 
Maszyna powinna być wyposażona w urządzenie kasujące wskazania do zera.
2. 
Urządzenie kasujące powinno być tak skonstruowane, aby wyzerowanie wielkości wskazywanej na wskaźniku lub na drukarce powodowało wyzerowanie innych danych dotyczących wyniku pomiaru.
3. 
Po skasowaniu wskazania:
1)
wskazówka urządzenia wskazującego analogowego nie powinna odchylać się od kreski zerowej więcej niż o 0,5 działki elementarnej;
2)
urządzenie wskazujące cyfrowe powinno wskazywać "0".
§  7. 
W przypadku wystąpienia zakłócenia w funkcjonowaniu maszyny, a w szczególności wciągnięcia lub zatrzymania przedmiotu mierzonego, nie powinno być możliwe dokonanie odczytu wyniku pomiaru.
§  8. 
W maszynach mechanicznych kołkowych kołki powinny przemieszczać się swobodnie.
§  9. 
Na maszynie powinny być zamieszczone w sposób trwały następujące oznaczenia:
1)
nazwa lub typ maszyny;
2)
nazwa lub znak producenta;
3)
granica dolna i górna zakresu pomiarowego;
4)
wartość działki elementarnej;
5)
numer fabryczny i rok produkcji maszyny;
6)
znak zatwierdzenia typu, jeżeli został nadany.
§  10. 
1. 
Błędy graniczne dopuszczalne maszyny, rozumiane jako wartości skrajne błędów, przy zatwierdzeniu typu i legalizacji pierwotnej wynoszą:
1)
±0,6 dm2 - dla pola powierzchni skóry o wartości mniejszej niż 60 dm2;
2)
±1 % wartości mierzonej - dla pola powierzchni skóry o wartości co najmniej 60 dm2.
2. 
Błędy graniczne dopuszczalne maszyny przy legalizacji ponownej są dwukrotnie większe od wartości, o których mowa w ust. 1.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 170, poz. 1652.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024