Organizacja i sposób przeprowadzenia konkursu na stanowisko Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 2002 r.
w sprawie organizacji i sposobu przeprowadzenia konkursu na stanowisko Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 169, poz. 1386) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przeprowadzenie konkursu na stanowisko Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, zwanego dalej "Prezesem", obejmuje:
1)
powołanie komisji konkursowej;
2)
ogłoszenie o konkursie;
3)
konkurs;
4)
przedstawienie Radzie Normalizacyjnej kandydatów wyłonionych w drodze konkursu;
5)
wskazanie przez Radę Normalizacyjną kandydatów albo kandydata, którzy zostaną przedstawieni Prezesowi Rady Ministrów.
2.
Konkurs składa się z dwóch etapów:
1)
etap pierwszy - ustalenie spełnienia przez kandydata wymagań określonych w ogłoszeniu o konkursie;
2)
etap drugi - rozmowa kwalifikacyjna.
§  2.
1.
Rada Normalizacyjna powołuje komisję konkursową, w której skład wchodzi pięciu wybranych członków Rady.
2.
Członkowie komisji konkursowej wybierają ze swego grona przewodniczącego.
3.
Członkiem komisji konkursowej nie może być osoba, która zgłosiła swój udział w konkursie lub osoba pozostająca wobec któregokolwiek z kandydatów w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, Rada Normalizacyjna niezwłocznie odwołuje członka komisji i uzupełnia jej skład.
5.
Komisja konkursowa:
1)
ustala spełnienie przez kandydatów wymagań określonych w ogłoszeniu o konkursie;
2)
dopuszcza kandydatów spełniających wymagania określone w ogłoszeniu o konkursie do rozmowy kwalifikacyjnej;
3)
przedstawia Radzie Normalizacyjnej kandydatów wyłonionych w drodze konkursu.
6.
W sprawach, o których mowa w ust. 5, komisja konkursowa podejmuje uchwały większością głosów pełnego składu komisji.
7. 1
 (uchylony).
8.
 Z każdego posiedzenia komisji konkursowej jest sporządzany protokół, który podpisuje przewodniczący komisji konkursowej.
§  3.
1.
Komisja konkursowa zamieszcza ogłoszenie o konkursie w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim oraz na stronie internetowej Polskiego Komitetu Normalizacyjnego:
1)
co najmniej na 6 miesięcy przed upływem kadencji Prezesa;
2)
niezwłocznie, w przypadku odwołania Prezesa przed upływem kadencji albo w przypadku jego śmierci.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się również w miesięczniku "Normalizacja".
3.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
określenie stanowiska, którego dotyczy konkurs;
2)
informacje o wymogach, o których mowa w art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji, zwanej dalej "ustawą";
3)
określenie wymaganych dokumentów dołączanych do zgłoszenia;
4)
wskazanie miejsca i sposobu dokonywania zgłoszenia kandydatów;
5)
określenie terminu dokonywania zgłoszeń, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 30 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia, o którym mowa w ust. 1;
6)
określenie miejsca podania do publicznej wiadomości listy osób, które zgłosiły się do konkursu.
§  4.
1.
Zgłoszenie kandydata obejmuje:
1)
imię i nazwisko kandydata;
2)
adres do korespondencji.
2.
Do zgłoszenia kandydat dołącza:
1)
oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego;
2)
odpis dyplomu ukończenia wyższej uczelni;
3)
życiorys;
4)
dokumenty potwierdzające co najmniej czteroletni staż pracy związany z normalizacją;
5)
oświadczenie o niekaralności.
3.
Kandydat może dołączyć do zgłoszenia inne dokumenty niż określone w ust. 2, poświadczające spełnianie wymogów określonych w art. 16 ust. 3 ustawy.
§  5.
1.
Na podstawie dokumentów oraz oświadczeń złożonych przez kandydatów komisja konkursowa rozstrzyga o dopuszczeniu albo o odmowie dopuszczenia ich do drugiego etapu konkursu.
2.
W przypadku odmowy dopuszczenia kandydata do drugiego etapu konkursu przewodniczący komisji konkursowej, w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie odmowy dopuszczenia kandydata do drugiego etapu konkursu, zawiadamia kandydata o przyczynie odmowy.
3.
Komisja konkursowa przedstawia listę kandydatów dopuszczonych do drugiego etapu konkursu w miejscu, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 6.
§  6.
1.
Podczas drugiego etapu konkursu komisja konkursowa ocenia posiadaną przez kandydata wiedzę w zakresie normalizacji krajowej i międzynarodowej oraz zdolności organizatorskie i predyspozycje kandydata do kierowania Polskim Komitetem Normalizacyjnym, w tym również koncepcję kierowania i rozwoju Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
2.
Przewodniczący komisji konkursowej, w terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie wyłonienia kandydatów, przekazuje Radzie Normalizacyjnej uchwałę wraz z dokumentacją związaną z konkursem.
3.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 2, zawiera:
1)
protokoły posiedzeń komisji konkursowej wraz z treścią podjętych uchwał;
2)
opis wyłonionych kandydatów, z uwzględnieniem predyspozycji do kierowania Polskim Komitetem Normalizacyjnym;
3) 2
 dokumenty oraz oświadczenia, o których mowa w § 4 ust. 2.
4.
 Rada Normalizacyjna, po zapoznaniu się z uchwałą, o której mowa w ust. 2, oraz z przedstawioną dokumentacją związaną z konkursem, podejmuje uchwałę w sprawie wyboru kandydatów lub kandydata, którzy zostaną zgłoszeni Prezesowi Rady Ministrów.
5. 3
 Uchwała w sprawie wyboru kandydatów lub kandydata, o której mowa w ust. 4, jest przekazywana Prezesowi Rady Ministrów wraz z dokumentacją związaną z konkursem.
§  7.
 W przypadku stwierdzenia przez Radę, po zapoznaniu się z uchwałą, o której mowa w § 6 ust. 2, oraz z dokumentacją związaną z konkursem, że nie jest możliwe wyłonienie kandydata lub kandydatów, którzy mogą być przedstawieni Prezesowi Rady Ministrów, lub stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości w sposobie przeprowadzenia konkursu przez komisję konkursową, Rada podejmuje uchwałę o powtórzeniu wyborów.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
1 § 2 ust. 7 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 września 2005 r. (Dz.U.05.189.1595) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2005 r.
2 § 6 ust. 3 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 września 2005 r. (Dz.U.05.189.1595) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2005 r.
3 § 6 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 września 2005 r. (Dz.U.05.189.1595) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024