Podział Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej i utworzenie Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Instytutu Rozwoju Miast.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 29 października 2002 r.
w sprawie podziału Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej i utworzenia Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Instytutu Rozwoju Miast.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Dokonuje się podziału Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej z siedzibą w Warszawie, REGON 001240692, NIP 525-000-73-94, przez wydzielenie z niego następujących komórek organizacyjnych i stanowisk:
1)
Agencji Wydawniczej;
2)
Stanowiska Rzecznika Patentowego;
3)
Radcy Prawnego;
4)
Głównego Księgowego;
5)
Sekretarza Naukowego;
6)
Zespołów Problemów Badawczych;
7)
Zespołu Organizacji i Współpracy z Zagranicą;
8)
Agencji Doradztwa Samorządowego;
9)
Biblioteki Naukowej;
10)
Stanowiska do Spraw Dydaktyki i Szkoleń;
11)
Samodzielnego Stanowiska Konsultanta;
12)
Działu Księgowo-Ekonomicznego;
13)
Działu Administracyjno-Technicznego;
14)
Działu Zatrudnienia i Płac;
15)
Oddziału w Krakowie.
2. 
Dokonuje się podziału Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej z siedzibą w Warszawie, REGON 000063667, NIP 525-000-84-65, przez wydzielenie z niego następujących komórek organizacyjnych i stanowisk:
1)
Zakładu Ekonomicznych i Społecznych Problemów Mieszkalnictwa;
2)
Zakładu Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi;
3)
Zakładu Procesów Inwestycyjnych i Rynku Budowlanego;
4)
Sekcji Planowania;
5)
Komisji Oceny i Odbioru Prac;
6)
Biura Personalnego;
7)
Redakcji Problemów Rozwoju Budownictwa;
8)
Redakcji Spraw Mieszkaniowych;
9)
Redakcji Zielonej Serii;
10)
Sekcji Finansowo-Księgowej;
11)
Stanowiska do Spraw Współpracy w Kraju i z Zagranicą;
12)
Biblioteki i Informacji Naukowo-Technicznej;
13)
Ośrodka Szkolenia i Upowszechniania Prac;
14)
Działu Poligraficznego;
15)
Ośrodka Norm i Cen Kosztorysowych w Budownictwie w Olsztynie;
16)
Głównego Księgowego;
17)
Sekretarza Naukowego;
18)
Stanowiska do Spraw Administracyjno-Gospodarczych;
19)
Zakładu Analiz Rynku Nieruchomości w Krakowie;
20)
Zarządu Nieruchomości Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej w Krakowie.
§  2. 
1. 
Z komórek organizacyjnych i stanowisk, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-14 i ust. 2 pkt 1-18, tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa z siedzibą w Warszawie.
2. 
Z komórek organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 15 i ust. 2 pkt 19 i 20, tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą Instytut Rozwoju Miast z siedzibą w Krakowie.
§  3. 
Termin dokonania podziału, o którym mowa w § 1, oraz termin utworzenia jednostek, o których mowa w § 2, ustala się na dzień 1 listopada 2002 r.
§  4. 
1. 
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa przejmuje pracowników zatrudnionych w komórkach organizacyjnych i na stanowiskach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-14.
2. 
Instytut Rozwoju Miast przejmuje pracowników zatrudnionych w komórkach organizacyjnych i na stanowiskach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 15 i ust. 2.
§  5. 
1. 
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa przejmuje mienie Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej, z wyłączeniem mienia, o którym mowa w ust. 2.
2. 
Instytut Rozwoju Miast przejmuje mienie będące w dyspozycji Oddziału Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej w Krakowie oraz Zakładu Analiz Rynku Nieruchomości w Krakowie i Zarządu Nieruchomości Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej w Krakowie.
3. 
Przejęcie mienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, następuje w formie protokołu zdawczo-odbiorczego na podstawie sprawozdań finansowych i spisów inwentaryzacyjnych Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej, sporządzonych na dzień poprzedzający podział, zbadanych i zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
4. 
Sposób podziału zobowiązań jednostek ulegających podziałowi na jednostki utworzone zostanie dokonany w drodze umowy zawartej pomiędzy tymi jednostkami, za zgodą wierzycieli.
§  6. 
1. 
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa przejmuje uprawnienia i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych, których adresatem był Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Instytut Rozwoju Miast przejmuje uprawnienia i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych, których adresatem był Instytut Gospodarki Mieszkaniowej oraz Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej Oddział w Krakowie.
§  7. 
1. 
Przedmiotem działalności Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie:
1)
tworzenia warunków efektywnego funkcjonowania gospodarki mieszkaniowej i rozwoju budownictwa mieszkaniowego, w tym infrastruktury technicznej miast i wsi;
2)
gospodarki przestrzennej i planowania regionalnego;
3)
gospodarki nieruchomościami i regulacji rynku nieruchomości.
2. 
Przedmiotem działalności Instytutu Rozwoju Miast jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie:
1)
zrównoważonego rozwoju aglomeracji miejskich;
2)
planowania i zagospodarowania przestrzennego;
3)
gospodarki komunalnej;
4)
gospodarki nieruchomościami i regulacji rynku nieruchomości.
§  8. 
Zakres działania Instytutów, o których mowa w § 2, obejmuje w szczególności:
1)
upowszechnianie wyników badań naukowych, o których mowa w § 7;
2)
organizowanie konferencji i sympozjów naukowych;
3)
współdziałanie z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi;
4)
prowadzenie dokumentacji naukowej badań prowadzonych przez Instytuty;
5)
świadczenie usług konsultacyjnych.
§  9. 
Szczegółowy zakres i przedmiot działania Instytutów, o których mowa w § 2, określa statut.
§  10. 
Organem sprawującym nadzór nad Instytutami, o których mowa w § 2, jest minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2002 r.
______
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2002 r. Nr 32, poz. 302); właściwość Ministra Infrastruktury do wydania rozporządzenia wynika z § 1 pkt 3 lit. b i c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie przejęcia przez ministrów funkcji organu sprawującego nadzór nad jednostkami badawczo-rozwojowymi nadzorowanymi dotychczas przez kierowników urzędów centralnych, wojewodów lub przez inne jednostki organizacyjne (Dz. U. z 2001 r. Nr 74, poz. 787), w związku z § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 października 2001 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Infrastruktury (Dz. U. z 2001 r. Nr 122, poz. 1326).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.180.1503

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podział Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej i utworzenie Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Instytutu Rozwoju Miast.
Data aktu: 29/10/2002
Data ogłoszenia: 31/10/2002
Data wejścia w życie: 01/11/2002